NBA: 17 punktów Marcina Gortata, porażka Wizards z Suns

Marcin Gortat wywalczył 17 punktów przeciwko swojemu byłemu pracodawcy, lecz Washington Wizards ostatecznie przegrali ważne spotkanie z Phoenix Suns 93:99.

Jacek Konsek

Marcin Gortat przebywał na parkiecie 30 minut. W tym czasie trafił osiem z 11 prób z gry i był drugim strzelcem zespołu z 17 punktami. 13 oczek nasz rodak zdobył jeszcze przed przerwą, kiedy był punktowym liderem Wizards. Do swojego dorobku dopisał również tylko pięć zbiórek - najmniej od końca stycznia.

Czarodzieje przegrali ważne spotkanie w kontekście walki o play off. W trzeciej kwarcie przegrywali różnicą nawet 25 punktów i choć rzucili się w pogoń za rywalem, to nie zdołali odrobić strat. Goście mieli tego dnia fenomenalną skuteczność w rzutach za trzy punkty - 14/28.

Eric Bledsoe i Goran Dragić byli nie do zatrzymania dla ekipy Gortata. Zdobyli w sumie 48 punktów, mieli 13 asyst i tyle samo zbiórek. Z ławki świetnie wspomagał ich Gerald Green, autor 18 punktów.

- Cieszę się, że nie spanikowaliśmy. Nie interesuje mnie co mówią inni ludzie. Przed sezonem dawali nam szansę na wygranie około 15 meczów - powiedział Dragić, którego Phoenix zanotowało piątą kolejną wygraną i jest obecnie na 8. miejscu na Zachodzie, z identycznym bilansem jak Dallas Mavericks.

Gospodarzom nie pomógł udany występ Johna Walla, który zapisał na swoim koncie 29 punktów i sześć asyst. Czarodzieje przegrali cztery z ostatnich pięciu spotkań, lecz nadal zajmują 6. lokatę na Wschodzie.

Washington Wizards - Phoenix Suns 93:99 (23:25, 21:29, 25:25, 24:20)
(Wall 29, Gortat 17, Ariza 14 - Dragic 25, Bledsoe 23, Green 18)

Indiana lepsza od Miami w hicie Wschodu. Mecz, w którym nie brakowało ostrych zagrań, przewinień technicznych i fizycznej walki przez 48 minut, był przedsmakiem play off i prawdopodobnego finału konferencji. Ostatecznie triumfowali Pacers, którzy przed własną publicznością legitymują się bilansem 33-4!

- Oni są mistrzami i zawsze dają z siebie wszystko. My jednak pokazaliśmy wystarczająco dużo walki - powiedział David West, który na 50 sekund przed końcem czwartej kwarty trafił istotną trójkę. Gospodarzom w wygranej nie przeszkodziły również dwa chybione rzuty wolne przez George'a Hilla.

23 punkty i osiem zbiórek miał najlepszy w ekipie Pacers Paul George, z kolei w szeregach Żaru 38 punktów, osiem zbiórek i pięć asyst wywalczył LeBron James. Obie drużyny już wcześniej zapewniły sobie awans do play off z dwóch pierwszych miejsc na Wschodzie.

Tymczasem mięśnie przed play off coraz bardziej prężą koszykarze San Antonio Spurs, którzy w środę wygrali 15. spotkanie z rzędu. Tym razem Ostrogi po świetnej pierwszej połowie pokonały Denver Nuggets i z bilansem 55-16 są najlepszą ekipą w NBA.

- Zagraliśmy jedną dobrą i jedną złą połowę. Mecz w NBA trwa 48 minut i w tym czasie trzeba grać na najwyższych obrotach - powiedział Gregg Popovich, trener Spurs.

Tim Duncan rozegrał kolejne kapitalne zawody. 38-latek zapisał na swoim koncie 29 punktów, 13 zbiórek i pięć asyst. Danny Green miał 16 punktów, z kolei Splitter, Parker i Ginobili dorzucili po 10 oczek.