Gorzowianki kolejny raz wygrywają dogrywkę, czyli podsumowanie IX kolejki FGE

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Gorzowski walec sunie przez ligę bez strat. W miniony weekend akademiczki po dogrywce wygrały w Lesznie i była to ich ósma kolejna wygrana w Ford Germaz Ekstraklasie, w tym trzecia po dogrywce. W pozostałych meczach obyło się bez niespodzianek. W starciu ubiegłorocznych beniaminków, UTEX ROW pokonał MUKS Poznań. Strat nie poniosły również drużyny Wisły Can Pack Kraków i Lotosu PKO BP Gdynia.

W tym artykule dowiesz się o:

UTEX ROW Rybnik - MUKS Poznań 69:58 (24:17, 11:13, 11:6, 23:22)

Spotkanie dwóch ubiegłorocznych beniaminków było interesujące tylko przez 19 minut. Od tego czasu na parkiecie dominowały już tylko rybniczanki, które prowadziły już nawet różnicą 19 punktów. W ostatnich minutach meczu straty odrobić próbowały i Djenebou Sissoko, jednak wystarczyło to jedynie do zmniejszenia strat do 11 punktów. Bardzo dobre zawody rozegrała rzucająca UTEX ROW Elżbieta Międzik, która z każdym kolejnym meczem pokazuje jak wartościową jest zawodniczką. W MUKS-ie najlepiej wypadły wspomniane już Rushing i Sissoko, jednak po meczu trener Iwona Jabłońska i tak miała sporo pretensji co do dyspozycji swoich zawodniczek zagranicznych.

MVP spotkania: Elżbieta Międzik

PKM Duda Super Pol Leszno - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 68:75 (17:16, 20:10, 16:26, 10:11, 5:12 d.)

Zdecydowanie najlepsze spotkanie IX kolejki Ford Germaz Ekstraklasy. Drużyna z Leszna wzmocniona dwoma Amerykankami Ashley Shields i LaTashą Byears stawiły zdecydowany opór niepokonanym dotychczas zawodniczkom z Gorzowa Wielkopolskiego. Amerykanki miały co prawda problemy ze skutecznością (14/53 z gry), jednak zdołały odmienić dramatyczną w ostatnich meczach dyspozycję podopiecznych Jarosława Krysiewicza. Leszczynianki prowadziły już nawet kilkunastoma punktami, jednak ostatecznie nie zdołały dowieźć przewagi do końca. W dramatycznej końcówce czwartej kwarty do dogrywki doprowadziła Shields. Dodatkowe pięć minut to jednak popis akademiczek, które już trzecią dogrywkę w tym sezonie rozstrzygnęły na swoją korzyść.

MVP spotkania: Anna Breitreiner

PTK Aflofarm Vicard Pabianice - Energa Toruń 58:66 (12:20, 23:23, 11:11, 12:12)

Pierwsza kwarta meczu w Pabianicach rozstrzygnęła sprawę zwycięstwa Energi Toruń. Trzy kolejne bowiem zakończyły się remisem i to podopieczne Elmedina Omanicia mogły cieszyć się z wygranej. Jak zapowiedzieli wszyscy w toruńskim obozie, jest to początek dobrej serii drużyny z miasta Kopernika. Wśród wygranej ekipy trudno wyróżnić kogokolwiek, a na wygraną złożyła się gra całego zespołu (aż cztery zawodniczki zdobyły 10 i więcej punktów). Wśród pokonanych 20 punktów i 9 zbiórek wywalczyła Czeszka Leona Jankowska, a 19 oczek dodała Joanna Bogacka. Duet ten jednak nie otrzymał wsparcia od pozostałych koleżanek i beniaminek po raz kolejny nie zdołał wygrać w PLKK.

MVP spotkania: Leona Jankowska

Finepharm AZS KK Jelenia Góra - CCC Polkowice 52:70 (13:19, 9:18, 17:11, 13:22)

Na to spotkanie kibice w Jeleniej Górze czekali z niecierpliwością. Finepharm AZS KK gościł CCC Polkowice i wszyscy mieli nadzieję, że jeleniogórskie akademiczki zdołają zatrzymać rozpędzone podopieczne Krzysztofa Koziorowicza. Polkowiczanki jednak nie miały żadnego zamiaru przerywać swojej passy zwycięstw i od samego początku dominowały na parkiecie. Po pierwszej połowie polkowiczanki prowadziły różnicą piętnastu punktów. W trzeciej nadzieję na dobry wynik rozgrzały akademiczki, które odrobiły sześć punktów do CCC. Ostatnie 10 minut potwierdziło jednak dominację Pomarańczowych, które ostatecznie wygrały 70:52 i odniosły tym samym szóstą kolejną wygraną w sezonie. 17 punktów dla zwycięskiego zespoły wywalczyła reprezentantka Polski Daria Mieloszyńska.

MVP spotkania: Daria Mieloszyńska

Cukierki Odra Brzeg - Wisła Can Pack Kraków 63:75 (19:21, 5:13, 18:24, 21:17)

Zawodniczki Wisły Can Pack przyjechały do Brzegu z jasno określonym celem odniesienia zwycięstwa przy jak najmniejszym nakładzie sił. Spotkanie rozpoczęło się bardzo niespodziewanie, gdyż brzeżanki osiągnęły kilkopunktową przewagę. Mistrzynie Polski szybko jednak wróciły do gry, a w drugiej kwarcie pozwoliły zdobyć podopiecznym Jarosława Zyskowskiego na zdobycie zaledwie 5 punktów. Po trzech kwartach ekipa spod Wawela prowadziła 58:42 i wszystko było rozstrzygnięte. W drużynie Białej Gwiazdy sześć zawodniczek zapisało na swoim koncie 10 i więcej punktów, a jedyną zawodniczką, która kompletnie zawiodła była Slobodanka Maksimović, która zakończyła mecz z dorobkiem 2 punktów trafiając zaledwie 1 z 8 oddanych rzutów z gry.

MVP spotkania: Jelena Skerović

INEA AZS Poznań - Lotos PKO BP Gdynia 75:84 (17:19, 21:20, 27:24, 10:21)

Jedynie niedzielne spotkanie Ford Germaz Ekstraklasy rozegrane w poznańskiej Arenie dostarczyło wielu emocji. Faworyzowana drużyna Lotosu PKO BP Gdynia musiała się bardzo napracować, żeby odnieść kolejną wygraną w sezonie. Kluczem do sukcesu okazała się skuteczna gra w czwartej kwarcie, a bohaterką ekipy z Trójmiasta była amerykańska rzucająca Alana Beard. Jej 8 kolejnych punktów w ostatniej części meczu dały przewagę wicemistrzyniom Polski, której te nie dały już zniwelować poznańskim akademiczkom. Ostatecznie Beard zakończyła mecz z dorobkiem 19 punktów. Cichą bohaterką meczu była jednak białoruska rozgrywająca Natalia Marchanka, która znakomitymi podaniami obsługiwała swoje koleżanki z zespołu.

MVP spotkania: Alana Beard

MVP IX kolejki wg SportoweFakty.pl: Leona Jankowska (PTK Aflofarm Vicard Pabianice)

Podkoszowa beniaminka Ford Germaz Ekstraklasy zagrała znakomite zawody przeciwko Enerdze Toruń. Najlepszy mecz w sezonie Czeszki nie pomógł jednak jej drużynie PTK Aflofarm Vicard Pabianice w odniesieniu drugiej wygranej w tegorocznym sezonie. Jankowska zapisała na swoim koncie 20 punktów (trafiając m.in. dwukrotnie zza linii 6,25) i 9 zbiórek. To dzięki niej i Joannie Bogackiej pabianiczanki dzielnie walczyły z drużyną toruńską, jednak w dwójkę ciężko wygrać mecz na takim poziomie rozgrywek.

Najlepsza Polka IX kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Joanna Walich (INEA AZS Poznań)

Joanna Walich dwoiła się i troiła walcząc pod koszami z gigantami Lotosu PKO BP Gdynia. Nasza reprezentacyjna środkowa pozostawiła po sobie dużo lepsze wrażenie niż gwiazdy wicemistrzyń jak Ivana Matović czy Emilija Podrug. Gdyby do poziomu swojej koleżanki dopasowała się Reda Aleliunaite-Jankovska, INEA AZS mogła sprawić sobie i swoim kibicom ogromną niespodziankę wygrywając z gdyniankami. Walich zakończyła mecz z 18 punktami i 11 zbiórkami na koncie.