Blamaż Lotosu PKO BP, czyli podsumowanie X kolejki FGE

Zwycięstwo Finepharmu AZS KK Jelenia Góra z Lotosem PKO BP Gdynią oraz poważna kontuzja Edyty Koryzny - to dwie najważniejsze informacje z X kolejki spotkań Ford Germaz Ekstraklasy. Gdynianki znajdują się w koszmarnej dyspozycji, a porażka z Jelenią Górą wydaje się być gwoździem do trumny trenera Winnickiego. Porażka z Jelenią Górą jest bowiem prawdziwym blamażem wicemistrzyń Polski.

Krzysztof Kaczmarczyk

Lotos PKO BP Gdynia - Finepharm AZS KK Jelenia Góra 62:75 (16:25, 13:19, 16:8, 17:23)

Tego nie spodziewał się raczej nikt, ani w obozie gdyńskim, ani w obozie jeleniogórskim. Akademiczki z Jeleniej Góry zagrały koncertowo pierwszą połowę meczu, po której prowadziły w Gdyni różnicą 15 punktów. Podopieczne Jacka Winnickiego grały dramatycznie, jak by zupełnie zlekceważyły swoje rywalki. Trzecia kwarta to przebudzenie się wicemistrzyń Polski, jednak w ostatniej kwarcie znów popis dały przyjezdne, które ostatecznie pokonały Lotos PKO BP jak najbardziej zasłużenie. Jeleniogórzanki podeszły do tego meczu bez żadnych kompleksów dla rywala i ta droga wydaje się właśnie najbardziej odpowiednia, w konfrontacjach z Lotosem PKO BP czy Wisłą Can Pack.

MVP spotkania: Magdalena Skorek

MUKS Poznań - PTK Aflofarm Vicard Pabianice 63:47 (21:15, 11:8, 19:6, 12:18)

Znakomicie dysponowany duet Djenebou Sissoko - Keila Beachem dał trzecią wygraną w sezonie drużynie MUKS Poznań. Malijka zakończyła spotkanie z dorobkiem 24 punktów i 14 zbiórek, natomiast amerykańska skrzydłowa wywalczyła 17 oczek i 12 zbiórek. Podopieczne Sławomira Depty zdołały w tym sezonie wygrać zaledwie jedno spotkanie i chcąc obronić swoje miejsce w Ford Germaz Ekstraklasie muszą w końcu zacząć wygrywać.

MVP spotkania: Djenebou Sissoko

KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - Cukierki Odra Brzeg 83:53 (23:19, 27:12, 14:10, 19:12)

Dziewiąte spotkanie i dziewiąte zwycięstwo - tak przedstawia się bilans drużyny KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski na początku sezonu 2008/2009 na parkietach Ford Germaz Ekstraklasy. W starciu z Cukierkami Odrą Brzeg akademiczki nie pozostawiły rywalowi żadnych złudzeń, wygrywając ostatecznie różnicą aż 30 punktów. Nie do zatrzymania była Lindsay Taylor, która w ciągu 13 minut zanotowała 15 punktów (7/7 z gry) oraz 8 zbiórek. Z równie dobrej strony pokazała się Justyna Żurowska. Kapitan w drużynie Dariusza Maciejewskiego zakończyła mecz z 11 punktami, 8 zbiórkami i 5 asystami. W drużynie z Brzegu 18 punktów wywalczyła Eliza Gołumbiewska, a 14 oczek i 9 zbiórek to dzieło Amber Petillon.

MVP spotkania: Justyna Żurowska

Energa Toruń - PKM Duda Super Pol Leszno 93:62 (30:13, 20:13, 26:22, 17:14)

Po dobrym występie przeciwko drużynie z Gorzowa Wielkopolskiego, w leszczyńskim obozie wszyscy mieli nadzieję, na podbudowanie się drużyny. Do Torunia podopieczne Jarosława Krysiewicza jechały walczyć o zwycięstwo, tym bardziej, że w drużynie z Torunia nie mogła zagrać Monika Krawiec. Czwarta drużyna poprzedniego sezonu zderzyła się jednak ze ścianą. Torunianki zagrały znakomicie szczególnie w ataku, gdzie wręcz demolowały obronę rywalek. Ostatecznie licznik podopiecznych Elmedina Omanicia stanął na liczbie 93. W Enerdze zadebiutowała nowa zawodniczka amerykańska Quinaan Chaney. Nowa rzucająca zakończyła mecz z dorobkiem 13 punktów, 4 zbiórek, 3 przechwytów i 2 asyst bardzo udanie zastępując Krawiec.

MVP spotkania: Sheena Moore

ŁKS Siemens AGD Łódź - CCC Polkowice 62:79 (22:18, 15:11, 8:18, 17:32)

Kłopotów drużyny ŁKS Siemens AGD Łódź nie ma końca w tym sezonie. Podopieczne Mirosława Trześniewskiego nie dość, że przegrały kolejny mecz, to jeszcze straciły jedną ze swoich najlepszych zawodniczek Edytę Koryznę. Rzucająca ŁKS-u doznała poważnej kontuzji twarzy i teraz będzie musiała przez miesiąc odpocząć od koszykówki. Co do samego meczu to miał on dwa zupełnie inne oblicza. W pierwszej połowie na parkiecie dominowały łodzianki. Po zmianie stron do ofensywy przeszły polkowiczanki, które drugie 20 minut wygrały 50:25. Duży wpływ na to miał wspomniany już uraz Koryzny. Nie do zatrzymania dla obrony ŁKS-u była Jillian Robbins, która dla CCC wywalczyła 23 punkty, 12 zbiórek i 5 przechwytów.

MVP spotkania: Jillian Robbins

Wisła Can Pack Kraków - INEA AZS Poznań 73:64 (8:15, 19:21, 21:14, 25:14)

INEA AZS Poznań była bliska sprawienia kolejnej sensacji w X kolejce FGE i odprawieniu kolejnego z gigantów. Akademiczki ze stolicy Wielkopolski zagrały znakomicie i bardzo odważnie pod Wawelem i prowadziły praktycznie przez 3/4 meczu. Ostatecznie mistrzynie Polski wykorzystały jednak swoją przewagę pod koszem i zdołały pokonać rywala. Do sukcesu poprowadziła drużynę Białej Gwiazdy Dominique Canty razem z duetem środkowych Slobodanka Maksimović - Ewelina Kobryn.

MVP spotkania: Dominique Canty

MVP X kolejki wg SportoweFakty.pl: Jillian Robbins (CCC Polkowice)

Silna skrzydłowa CCC Polkowice zagrała kolejne bardzo dobre zawody. Tym razem amerykańska zawodniczka była nie do powstrzymania dla defensywy drużyny ŁKS Siemens AGD Łódź. Jej 23 punkty, 12 zbiórek, 5 przechwytów i 2 bloki mówią same za siebie. Dodatkowo zawodniczka najczęściej stosowaną metodą w obronie przeciwko Robbins były przewinienia. Łodzianki aż dziesięciokrotnie faulowały skrzydłową Pomarańczowych.

Najlepsza Polka X kolejki FGE wg SportoweFakty.pl: Ewelina Kobryn (Wisła Can Pack Kraków)

Środkowa reprezentacji Polski i mistrzyń Polski Wisły Can Pack Kraków była kluczową postacią w konfrontacji z INEĄ AZS Poznań. Kobryn zapisała na swoim koncie 21 punktów i 10 zbiórek, i wspólnie ze Slobodanką Maksimović i Dominiquą Canty poprowadziły drużynę z byłej stolicy Polski do kolejnej wygranej na parkietach Ford Germaz Ekstraklasy. Kobryn tym samym potwierdziła również, że bieżący sezon jest dla wychowanki Wisły bardzo udany i wykorzystuje maksymalnie swoje szanse na parkiecie.