VIII kolejka ACB: szóste zwycięstwo z rzędu Kalise Gran Canarii

Planowo przebiegła ósma kolejka hiszpańskiej ekstraklasy. Dwa punkty w swoich meczach zgarnęły trzy z czterech liderujących zespołów. TAU Ceramica ograła na wyjeździe Cajasol Michała Ignerskiego, Unicaja pokonała u siebie Pamesę, zaś Kalise Gran Canaria wywiozła dwa oczka z trudnego terenu w Manresie. Czwarty zespół z czołówki, Regal FC Barcelona - pauzował.

Michał Fałkowski

Zaledwie przez dwanaście minut pierwszego meczu VIII kolejki ACB, zespół Michała Ignerskiego, Cajasol Sewilla dotrzymywał kroku mistrzowi Hiszpanii - TAU Ceramice. Później przyjezdni z Vitorii włączyli drugi bieg i po punktach świetnie grającego tamtego wieczora Igora Rakocevicia oraz Mirzy Teletovicia wypracowali sobie bezpieczną przewagę, której nie oddali do końca spotkania. Jedyny Polak w ACB zdobył 10 oczek w ciągu 25 minut spędzonych na parkiecie, lecz z racji wyniku nie może zaliczyć tego meczu do udanych.

Swój pojedynek wygrała również Unicaja Malaga, która jednak do samego końca musiała wykazać koncentrację w obliczu goniących wynik gości z Walencji. Mecz ten był debiutem dla Nevena Spahiji na ławce rezerwowych Pamesy, lecz z pewnością będzie chciał o nim szybko zapomnieć. Bo choć jego podopieczni przez trzy kwarty starali się jak mogli, by odrobić straty z pierwszej części gry, koszykarze Aito Garcii Renesesa byli po prostu lepsi, skuteczniejsi i zachowywali więcej zimnej krwi. Świetnie ze swojej roli na boisku wywiązał się rozgrywający ekipy z Malagi, Omar Cook. Amerykanin rzucił co prawda tylko 2 punkty, lecz rozdał aż 7 asyst. Jak zwykle najlepszym strzelcem gospodarzy był inny gracz zza oceanu - Marcus Haislip, który oprócz 26 oczek dodał również 8 zbiórek. Po stronie gości słabsze zawody rozegrał Ruben Douglas. Typowany na pierwszą strzelbę w zespole, Panamczyk póki co rozczarowuje i kto wie, czy utrzyma się w składzie Pamesy do końca sezonu.

Do najbardziej zaciętego spotkania kolejki doszło w Manresie, gdzie miejscowy Ricoh przegrał w dramatycznych okolicznościach z Kalise Gran Canarią. Podopieczni Salvadora Maldonado na ostatnie dziesięć minut wchodzili na parkiet przegrywając jednym oczkiem (49:48), lecz już po czterech minutach prowadzili 51:56. Niezwykle skutecznie w czwartej kwarcie zagrała para Marcus Norris - Joel Freeland. Obaj zawodnicy rzucili do spółki w całym meczu 28 punktów i mieli 10 zbiórek. Bohaterem okazał się jednak być Josh Fisher. Na niespełna cztery sekundy przed ostatnim gwizdkiem sędziego, przy stanie 67:65 dla Ricoh, piłkę zza linii końcowej wyprowadzali goście. Norris podał do stojącego na siódmym metrze Fishera, który w ekwilibrystyczny sposób trafił trójkę przez ręce stojącego przy nim obrońcy. Choć gospodarze mogli jeszcze wyrwać zwycięstwo, rzut Javiera Bulfoniego w ostatniej sekundzie zablokował Norris. Tym samym, było to już szóste zwycięstwo Kalise w siedmiu rozegranych meczach sezonu. Co ciekawe, "Wyspiarze" swojej jedynej porażki doznali w drugiej kolejce. W pierwszej bowiem pauzowali.

Oto komplet wyników VIII kolejki ACB:

Cajasol Sewilla - TAU Ceramica Vitoria 74:101 (19:23, 14:29, 18:26, 23:23)

Cajasol: Ellis 10, Pecile 18, Ignerski 10, Carter 10, Triguero 4 - Rivero 2, de Miguel 4, Savanović 6, Miso 8, Ilić 2
TAU Ceramica: Prigioni 0, Rakocević 21, Sergi Vidal 7, Splitter 15, McDonald 14 - Hite 0, Eslava 0, Teletović 22, San Emeterio 9, Shakur 9, Barać 4

Unicaja Malaga - Pamesa Walencja 82:75 (22:9, 19:27, 20:11, 21:28)

Unicaja: Cabezas 8, Welsch 4, Kelati 13, Haislip 26, Archibald 4 - N’Dong 13, Cook 2, Gomis 6, Cortaberria 3, Jimenez 3
Pamesa: Williams 7, Douglas 10, Claver 19, Miralles 6, Perović 2 - Oliver 18, Kuqo 4, Avdalović 3, Martínez 2, Pietrus 4

Estudiantes Madryt - Alta Gestion Fuenlabrada 71:89 (14:24, 15:14, 21:23, 21:28)

Estudiantes: Cummings 5, Jasen 9, Suarez 3, Junyent 9, Wideman 10 - Udrih 9, Granger 2, Popović 18, Iturbe 6, Beirán 0
Alta Gestion: Valters 5, Blanco 18, Paraíso 2, Mainoldi 16, Ramos 10 - Tskitishvili 5, López 0, Bueno 10, Oleson 23, Sandes 0

Vive Minorka - CAI Saragossa 102:75 (25:18, 21:15, 18:14, 38:28)

Vive: Jeter 13, Boisa 9, Stojić 16, Bazdarić 20, Eley 12 - J. Fernandez 6, Otegui 12, M. Fernández 8, Guzmán 6
CAI: Lescano 9, Victoriano 6, Quinteros 5, Starosta 14, Lewis 10 - Phillip 6, Green 19, Arteaga 0, Pérez 0, García 3, Garces 0

CB Granada - CB Murcja 79:70 (21:16, 20:15, 19:21, 19:18)

Granada: Gianella 4, Hunter 21, Scepanović 5, Gutiérrez 12, Marić 7 - Cherry 5, Aguilar 6, Jasen 7, Borchardt 8, Videnov 4, Fernández 0
Murcja: Thomas 19, Dean 22, Robles 0, Moss 8, Fajardo 12 - Marco 4, García 0, Barnes 0, Slanina 3, Opacak 2

Bruesa Gipuzkoa - DKV Joventut Badalona 67:78 (16:15, 18:19, 15:24, 18:20)

Bruesa: Panko 17, Sanchez 12, Lopez 7, Marconato 4, Roe 1 - Hopkins 6, Uriz 4, Doblas 7, Andrade 0, Popović 9
DKV Joventut: Wright 13, Bogdanović 4, Hernandez-Sonseca 14, Lavina 1, Mallet 16 - Ribas 2, Jasaitis 10, Jagla 7, Norel 9, Tomas 2

Real Madryt - iurbentia Basket Bilbao 84-74 (23:20, 24:14, 19:11, 18:29)

Real: López 5, Bullock 14, Hosley 4, Hervelle 5, Hamilton 0 - Reyes 14, Mumbru 8, Massey 14, Llull 15, Tomas 5
iurbentia: Salgado 13, Vázquez 6, Seibutis 9, Banić 13, Weis 0 - Guardia 8, Recker 8, Savović 11, Pasalić 6, Blums 0

Ricoh Manresa - Kalise Gran Canaria 67:68 (18:15, 17:18, 14:15, 18:20)

Ricoh: Rodriguez 9, Montanez 13, Sanchez 0, Rubio 5, Asselin 17 - Ibaka 4, San Miguel 9, Bulfoni 8, Grimau 2, Alzamora 0, Balmon 0
Kalise: Norris 13, English 2, Moran 3, Augustine 3, Savane 10 - Freeland 15, Fisher 8, Kickert 8, Sanders 6, Fernández 0