NBA: Double-double Gortata, Wizards przegrali z Bulls

10. w sezonie double-double zanotował Marcin Gortat, który zdobył 14 punktów i zebrał 11 piłek. Washington Wizards przegrali jednak z Chicago Bulls 91:99.

Jacek Konsek
Marcin Gortat ostatnio przebywał na parkiecie tylko 20 minut, tym razem nikt z zawodników Wizards nie grał dłużej od Polaka. W ciągu 38 minut nasz rodak oddał aż 15 rzutów, trafiając pięć z nich. Do tego dołożył cztery celne rzuty wolne, co dało w sumie 14 oczek. Gortat miał też 11 zbiórek, trzy bloki, asystę i przechwyt, kompletując 10. w sezonie double-double.
Gortat był trzecim strzelcem zespołu, a najlepszym snajperem okazał się John Wall. Rozgrywający stołecznej ekipy zanotował niesamowitą serię w czwartej kwarcie, kiedy to zdobył 10 z 12 punktów gospodarzy, którzy po serii 12:0 wyszli na prowadzenie 87:86. Wydawało się, że ekipa Randy'ego Wittmana pokona Byki, lecz inne zdanie na ten temat miał Derrick Rose. Lider gości odpowiedział celnymi trafieniami, dzięki czemu zespół z Wietrznego Miasta wrócił na prowadzenie i nie oddał go do końcowej syreny.

Rose, który wygrał wszystkie pięć pojedynków w karierze przeciwko Wallowi, zdobył 25 punktów, a 18 dołożył Pau Gasol. - To był pojedynek dwóch dynamicznych zawodników, których bardzo trudno jest zatrzymać - podkreślił Tom Thibodeau, szkoleniowiec Chicago.

Wizards po raz drugi w tym sezonie przegrali dwa mecze pod rząd. Ich bilans 19-8 nadal pozwala zajmować 3. miejsce na Wschodzie. W czwartek ekipa Gortata zagra na wyjeździ z New York Knicks.

Niesamowite emocje w Chesapeake Energy Arena, gdzie Oklahoma City Thunder rywalizowała z Portland Trail Blazers. Choć gospodarze znów musieli sobie radzić bez kontuzjowanego Kevina Duranta, to kapitalne rzeczy wyczyniał Russell Westbrook, zdobywca 40 punktów, 10 zbiórek i sześciu asyst. Okazało się to jednak zbyt mało, bowiem jego vis a vis Damian Lillard miał jeszcze lepszy dzień. Lider PTB również zapisał na swoim koncie 40 punktów, a także 11 asyst i sześć zbiórek, trafiając aż osiem trójek. Lillard doprowadził do dogrywki niesamowitą trójką, a w dodatkowych pięciu minutach goście przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

- W każdej takiej sytuacji staram się znaleźć miejsce na parkiecie, z którego mam pewność, że trafię. Dzisiaj znów był taki dzień - powiedział Lillard, który niedawno zaaplikował San Antonio Spurs 43 punkty.

Kapitalnie spisuje się Atlanta Hawks, która wygrała po raz 14 w ostatnich 15 meczach! Jastrzębie pokonały Los Angeles Clippers 107:104, a najlepsze spotkanie w karierze zanotował DeMarre Carroll, zdobywca 25 punktów i 10 zbiórek.

- Wszyscy mówili: poczekajmy i sprawdźmy kim oni są jak zaczną rywalizować z silniejszymi zespołami. To było dla nas bardzo ważne zwycięstwo, mimo że mieliśmy trochę problemów - powiedział Kyle Korver, snajper Hawks. Warto podkreślić, że ekipa ze stanu Georgia pokonała niedawno Bulls, Cavaliers, Rockets, Mavericks, a teraz Clippers, czyli zespoły liczące się w lidze.

Gościom nie pomógł świetny występ Blake'a Griffina - 21 punktów, 11 asyst i osiem zbiórek, a także dominujący na tablicach DeAndre Jordan - 22 zbiórki.

Philadelphia 76ers przegrywała różnicą 23 punktów, lecz zdołała pokonać na wyjeździe Miami Heat 91:87! Żar zdobył ledwie dziewięć oczek w ostatniej kwarcie i przegrał już 16. spotkanie w tym sezonie. Michael Carter-Williams miał 20 punktów, sześć przechwytów i pięć asyst.

Z kolei Los Angeles Lakers bez Kobe Bryanta niespodziewanie pokonali Golden State Warriors. Jeziorowcy zagrali wyjątkowo kolektywnie - aż siedmiu graczy zanotowało podwójną zdobycz punktową. LAL ostatecznie triumfowali 115:105, a Carlos Boozer z 18 punktami był liderem gospodarzy.