NBA: Drużyna Gortata rozpoczęła rok od porażki. 6 punktów Polaka

Washington Wizards przegrali w pierwszym meczu w nowym roku z Oklahomą City Thunder 102:109, prowadzoną przez niesamowitego Kevina Duranta (34 punkty). Marcin Gortat zdobył sześć punktów.

Jacek Konsek

To znów nie był najlepszy mecz w wykonaniu naszego rodaka. Marcin Gortat choć na parkiecie przebywał przez 32 minuty i zdobył pierwsze punkty w spotkaniu, to uzbierał ich w sumie tylko sześć, wykorzystując połowę z sześciu prób z gry. Do swojego dorobku łodzianin dołożył także siedem zbiórek oraz przechwyt. W ostatnich czterech grach Gortat tylko raz zanotował dwucyfrowy wynik punktowy.

W piątek Czarodzieje walczyli dzielnie, lecz nie sprostali Oklahomie City Thunder, którą do zwycięstwa poprowadził Kevin Durant. Po 44 punktach na zakończenie starego roku, król strzelców ubiegłego sezonu zdobył 34 oczka oddając zaledwie 18 rzutów. Durant trafił cztery trójki i niemalże w pojedynkę rozstrzygnął losy meczu.

- To jest jego gra, nikt nie jest zaskoczony tym faktem. Przygotował się na swój powrót i jest w tym samym miejscu, kiedy doznawał kontuzji - powiedział Russell Westbrook, który dodał 22 punkty dla OKC.

W ekipie Wizars, która przegrała drugi mecz z rzędu, wyróżnił się Bradley Beal, autor 21 punktów. Niespodziewanie 15 oczek dorzucił z ławki Andre Miller, z kolei John Wall do 14 punktów dołożył także 12 asyst.

- Walczyliśmy z nimi dzielnie, ale w końcówce to oni wykonywali więcej kluczowych trafień niż my - analizował Randy Wittman, szkoleniowiec Czarodziei, którzy z bilansem 22-10 zajmują 4. miejsce na Wschodzie.

W piątkowym meczu na szczycie Golden State Warriors pokonali we własnej hali Toronto Raptors 126:105. Kluczowa okazała się trzecia kwarta, a szczególnie jej początek. Wojownicy rozpoczęli tę część od serii 23:5 i nie pozwolili kanadyjskiej drużynie na powrót do meczu.

32 punkty i 12 asyst miał Stephen Curry, który przeciwko Raptorkom osiąga najlepsze statystyki spośród wszystkich drużyn w NBA. Z kolei Draymond Green skompletował pierwsze w karierze triple-double - 16 punktów, 13 asyst i 11 zbiórek.

Porażka Toronto spowodowała, że nowym liderem Wschodu została Atlanta Hawks. Greivis Vasquez zdobył 25 punktów i miał siedem asyst, z kolei Kyle Lowry dodał 22 punkty i osiem asyst.

- To był oczywiście specjalny dzień. Emocjonalnie i psychicznie jestem zmęczony - przyznał Rajon Rondo, który po raz pierwszy wrócił do hali Boston Celtics po tym jak zmienił barwy klubowe i przeniósł się do Dallas Mavericks.

Rondo już w pierwszej kwarcie zdobył 15 punktów, co jest jego rekordem kariery. W sumie zdobył 29 oczek, trafiając aż pięć trójek, co również jest jego najlepszym wyczynem. Miał również sześć asyst i pięć zbiórek, dzięki czemu Mavs pokonali C's 119:101.