Euroliga kobiet: Udany wieczór polskich zespołów. Giganci z Rosji pokazali siłę

Wisła Can Pack Kraków i Lotos PKO BP Gdynia odniosły cenne wygrane w rozgrywkach Euroligi w koszykówce kobiet. Mistrzynie Polski wywiozły dwa punkty ze Stambułu, natomiast wicemistrzynie z Gdyni wygrały w chorwackim Sibeniku. O potędze rosyjskich zespołów przekonały się za to zespoły zza południowej granicy Polski. ZVVZ USK Praga i Maxima Broker Koszyce zostały wprost zdemolowane przez ekipy UMMC Jekaterynburgu i Spartaka Moskwa Region. Oba teamy zaaplikowały swoim rywalom ponad 100 punktów, co jak na kobiecy basket jest dość niespotykaną rzeczą.

Krzysztof Kaczmarczyk

9 seria gier rozpoczęła się od dwóch mocnych uderzeń zespołów rosyjskich. Najpierw obrończynie mistrzowskiego tytuły, czyli zawodniczki Spartaka Moskwa Region, wprost rozjechały słowacki zespół Maxima Broker Koszyce. Ekipa ze stolicy Rosji wygrała 100:50, prowadząc po trzech kwartach 86:33. 23 punkty dla zwycięzców zdobyła Lauren Jackson, a 15 Diana Taurasi. Równie wysoko wygrał drugi z potentatów UMMC Jekaterynburg. Drużyna Agnieszki Bibrzyckiej wygrała 103:57 z ZVVZ USK Praga. Rosjanki miały ułatwione zadanie, gdyż w kadrze praskiego zespołu zabrakło pierwszej rozgrywającej Lindsay Whalen. Dzięki tej wygranej drużyna z Jekaterynburga zapewniła sobie pierwszą pozycję po pierwszej rundzie rozgrywek. Polska rzucająca była najskuteczniejszą zawodniczką meczu, kończąc zawody z dorobkiem 19 punktów, trafiając m.in. pięć z sześciu rzutów zza linii 6,25.

Polscy fani kobiecej koszykówki mogą być w pełni usatysfakcjonowani po spotkaniach polskich drużyn. Wisła Can Pack Kraków wygrała w Stambule z tamtejszą ekipą Besiktasu Cola Turka. Mistrzynie Polski do wygranej poprowadziła Candice Dupree, która zakończyła mecz z fantastycznym dorobkiem double-double, wynoszące 18 punktów i tle samo zbiórek. Druga polska drużyna, czyli Lotos PKO BP Gdynia, nie bez problemów wywiozła dwa oczka z chorwackiego Sibeniku. Wicemistrzynie Polski potrzebowały dogrywki do pokonania Jolly JBS. Ostatecznie podopieczne Jacka Winnickiego wygrały to wyjazdowe spotkanie 79:72. Bohaterką meczu była Ivana Matović. Serbska środkowa najpierw rzutem zza linii 6,25 doprowadziła do dogrywki, by potem jej drużyna mogła wygrać dodatkowe pięć minut 11:4. Matović zakończyła mecz z dorobkiem 25 oczek.

Ważne spotkanie odbyło się w grupie A, w której występuje również Wisła Can Pack. Dotychczasowe liderki, koszykarki Halcon Avenida Salamanka miała przed sobą trudne zadanie w postaci wyjazdowego meczu przeciwko francuskiej drużynie CJM Bourges Basket. Francuski w pełni zrewanżowały się za porażkę w Hiszpanii i wygrały 76:51. Dzięki temu rezultatowi drużyny z Salamanki, Bourges i Krakowa mają po 15 punktów w tabeli i o pierwszej pozycji zadecyduje ostatnia seria gier.

Po niedzielnej wysokiej wygranej z Brnie nad Gambrinusem, tym razem rywalkom nie sprostały zawodniczki CSKA Moskwa. Rosjanki, które niedawno zostały przywrócone do rozgrywek euroligowych, przegrały w Sopronie z tamtejszą drużyną MKB Euroleasing 77:68. Po tej porażce zawodniczki ze stolicy Rosji straciły szansę na zajęcie pierwszej pozycji w tabeli grupy B po zakończeniu tego etapu rozgrywek.

Drugiej porażki w tej grupie doznały zawodniczki włoskiego zespołu Unama Reyer Wenecja. Włoszki przegrały niespodziewanie na własnym terenie z ESB Lille Metropole. Porażka ta jednak nie przeszkodziła koszykarkom z Wenecji w zapewnieniu sobie pierwszej lokaty w grupie B.

Wyniki pierwszego dnia 9. kolejki spotkań w Eurolidze kobiet:

Grupa A

Besiktas Cola Turka Stambuł - Wisła Can Pack Kraków 63:68 (19:24, 19:14, 16:13, 9:17)
CJM Bourges Basket - Halcon Avenida Salamanka 76:51 (20:11, 24:18, 14:13, 18:9)

Grupa B

Gambrinus Sika Brno - TTT Ryga 83:76 (25:23, 20:15, 22:24, 16:14)
MKB Euroleasing Sopron - CSKA Moskwa 77:68 (23:11, 19:23, 16:15, 19:19)
Unama Reyer Wenecja - ESB Lille Villeneuva d’Ascq 70:76 (13:19, 19:19, 19:19, 19:19)

Grupa C

UMMC Jekaterynburg - ZVVZ USK Praga 103:57 (27:11, 25:24, 30:9, 21:13)
Jolly JBS Sibenik - Lotos PKO BP Gdynia 72:79 (16:13, 12:17, 22:16, 18:22, 4:11 d.)
Union Hainut Basket Valenciennes - Ciudad ROS Casares Walencja 61:91 (14:17, 18:24, 15:30, 14:20)

Grupa D

Spartak Moskwa Region - Maxima Broker Koszyce 100:50 (29:12, 31:12, 26:9, 14:17)
Beretta Famila Schio - TEO Wilno 88:69 (29:8, 25:25, 16:23, 18:13)
Basket Lattes Montpellier - Fenerbahce Stambuł 61:70 (17:18, 24:16, 9:21, 11:15)

6. Basket Lattes Montpellier 10 9 1 8 619:701

W tabeli kolejno: miejsce, nazwa zespołu, punkty, ilość rozegranych meczów, zwycięstwa, porażki, stosunek punktów