Final Four Euroligi: Genialny finał w Berlinie. CSKA Moskwa nowym mistrzem!

Niezwykle dramatyczny przebieg miało finałowe spotkanie w Final Four Euroligi. CSKA Moskwa prowadziło już nawet różnicą 21 punktów, żeby ostatecznie walczyć o wygraną w szczęśliwej dla siebie dogrywce.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / SOEREN STACHE

CSKA Moskwa po ośmiu latach wróciła na szczyt Euroligi. Rosyjski gigant ponownie jednak na własne życzenie mógł oddać triumf swojemu rywalowi. Tym razem wszystko zakończyło się jednak happy endem.

Finałowe spotkanie dostarczyło niesamowitych emocji, a jeszcze w trzeciej kwarcie zupełnie nic na to nie wskazywało. Po wyrównanej pierwszej kwarcie, w drugiej moskiewski zespół zaliczył serię 18:0 i schodził do szatni prowadząc różnicą 20 punktów.

W trzeciej CSKA osiągnęło rekordową 21-punktową przewagę i od tego momentu na parkiecie rozpoczęła się szalona pogoń Fenerbahce za rywalem. 6 minut przed końcem trafił Ekpe Udoh i turecki zespół zmniejszył straty do 10 oczek, jednak na tym nie poprzestał.

Moskwianie zaczęli popełniać błędy w ataku, a swój show rozpoczął Bobby Dixon. Filigranowy rozgrywający zaczął trafiać niewiarygodne rzuty. W dwóch ostatnich minutach trafił dwie niesamowicie ważne trójki, a gdy dwa celne rzuty wolne dołożył Kostas Sloukas Fenerbahce objęło nawet prowadzenie 83:81!

CSKA miało 20 sekund na ostatnią akcję. Zza łuku spudłował Nando De Colo, ale najwyżej do zbiórki wyskoczył Viktor Khryapa skutecznie dobijając z powietrza i zapewniając dodatkowe pięć minut.

Dogrywkę od trójki rozpoczął Sloukas, ale potem na parkiecie wszystko kontrolował De Colo. Francuz niemal nie rozstawał się z piłką, zdobywał punkty, wymuszał przewinienia i to on ustalił wynik finału. Rywalom nie pomogły szalone trójki Dixona i Luigiego Datome, a CSKA mogło po ośmiu latach ponownie unieść w górę puchar za mistrzostwo Euroligi.

De Colo odebrał po meczu zasłużoną statuetkę dla najbardziej wartościowego zawodnika Final Four. Francuz okazał się w niedzielę najskuteczniejszym zawodnikiem meczu i prawdziwym liderem zespołu. Swoje dorzucił tradycyjnie Milos Teodosic, który jednak w kluczowych momentach usunął się w cień De Colo.

Duet De Colo - Teodosić wywalczył łącznie 41 punktów i rozdał 14 asyst - po siedem każdy.

Po stronie pokonanych szalał Dixon, pod koszem nie do zatrzymania był Udoh, jednak zabrakło skuteczności Jana Vesely'ego, który na linii rzutów wolnych spudłował 9 z 10 oddanych rzutów gry. Wszystkie w regulaminowym czasie gry.

Fenerbahce Stambuł - CSKA Moskwa 96:101 (20:22, 10:28, 23:19, 30:14, d. 10:18)

Fenerbahce: Dixon 17, Udoh 16 (11 zb), Antić 16, Datome 16, Sloukas 10, Vesely 7, Bogdanović 6, Hickman 5, Kalinić 3, Mahmutoglu 0.

CSKA: De Colo 22, Teodosić 19, Hines 15, Higgins 12, Vorontsevich 11, Khryapa 10, Jackson 8, Kurbanov 4, Fridzon 0, Kulagin 0, Korobkov 0, Nicholls 0.