Akademiczki walczyły dzielnie, Lotos PKO BP Gdynia - INEA AZS Poznań 78:69

Drużyna Lotosu PKO BP Gdynia pokonała w meczu 22. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy INEĘ AZS Poznań 78:69. Wicemistrzynie Polski nie zachwyciły, jednak w końcówce spotkania zdołały zapewnić sobie zwycięstwo. Widowisko z pewnością mogło się podobać, gdyż poznańskie akademiczki zagrały bardzo ambitnie i co najważniejsze, dość skutecznie. Tym samym gdynianki musiały zostawić na parkiecie sporo sił.

Krzysztof Kaczmarczyk

W pierwszej połowie meczu przewaga leżała po stronie gospodyń, które głównie za sprawą znakomicie grającej Tamice Catchings (w pierwszej połowie meczu 13 punktów, 8 zbiórek i 4 asysty) prowadziły po 20 minutach meczu 44:33.

Po zmianie stron amerykańska skrzydłowa usiadła na ławce, a przewagę dla Lotosu PKO BP powiększyła Olivia Tomiałowicz, która dwukrotnie trafiła zza linii 6,25. Od tego momentu jednak do głosu doszły podopieczne Katarzyny Dydek, które zdołały zmniejszyć straty do 4 punktów. Wszystko to dzięki skutecznej akcji Weroniki Idczak. W odpowiedzi jednak tuż przed syreną kończącą kwartę punkty zdobyła Alana Beard i przed ostatnią częścią meczu było 60:54.

Ostatnią odsłonę od kolejnej trójki zaczęła Tomiałowicz, co nieco uspokoiło sytuację na boisku. Na 3 minuty przed końcową syreną znów jednak zrobiło się gorąco, gdyż zza łuku celnie przymierzyła Monika Sibora, a Lotos PKO BP prowadził już tylko 71:67. Gdynianki mają jednak w swojej kadrze gwiazdy i liderki, a jedną z nich niewątpliwie jest Beard. Amerykańska rzucająca najpierw trafiła za 3, a po chwili wypromowała swoją koleżankę Ivanę Matović, a wicemistrzynie Polski pokonały ostatecznie INEĘ AZS Poznań 78:69.

Gdynianki do wygranej poprowadziła Alana Beard, która w końcowych fragmentach spotkania wzięła ciężar gry na siebie. Ostatecznie rzucająca Lotosu PKO BP zakończyła spotkanie z dorobkiem 15 punktów, 4 zbiórek i 4 asyst. 18 punktów i 13 zbiórek miała w swoim dorobku Tamika Catchings, a młoda Olivia Tomiałowicz zakończyła spotkanie 15 punktami (4/5 zza linii 6,25).

Wśród poznanianek najlepiej wypadła Agnieszka Skobel, która w swoich statystykach zapisała 15 punktów, 7 zbiórek i 3 przechwyty. Również 15 punktów na swoim koncie miała Okeisha Howard. Zawiodła nieco Joanna Walich, która w Trójmieście wywalczyła 4 punkty i 4 zbiórki.

Lotos PKO BP Gdynia - INEA AZS Poznań 78:69 (24:19, 20:14, 16:21, 18:15)

Lotos PKO BP: Tamika Catchings 18, Olivia Tomiałowicz 15, Alana Beard 15, Ivana Matović 14, Ekaterina Snytsina 9, Paulina Pawlak 6, Natalia Marchanka 1, Monique Currie 0, Claudia Sosnowska 0

INEA: Okeisha Howard 15, Agnieszka Skobel 15, Weronika Idczak 11, Reda Aleliunaite-Jankovska 9, Natalia Mrozińska 8, Monika Sibora 7, Joanna Walich 4