ME U-20: wielki mecz i wygrana polskich koszykarek!

W swoim ostatnim grupowym meczu podczas mistrzostw Europy U-20 koszykarek reprezentantki Polski po kapitalnym meczu okazały się lepsze od niepokonanych dotychczas gospodyń, Portugalek, wygrywając 77:74. Bohaterką meczu została Anna Makurat.

Krzysztof Kaczmarczyk

Portugalki, które nie tylko są gospodyniami turnieju, ale i dzień wcześniej okazały się lepsze od broniących tytułu Hiszpanek, były zdecydowanym faworytem starcia z Polkami. Parkiet jednak zweryfikował wszystko i to zespół dowodzony przez Romana Skrzecza i Piotra Kulpekszę mógł cieszyć się z wygranej.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando gospodyń, które schodząc na przerwę miały osiem punktów przewagi. Wszystko odmieniło się jednak po zmianie stron.

Biało-Czerwone rozegrały najlepszą kwartę na turnieju w Matosinhos i trzecią ćwiartkę wygrały aż 31:13! W tej części szalały przede wszystkim Monika Radomska i Anna Makurat, a Polki objęły prowadzenie 60:50.

W decydujących minutach meczu Portugalki ruszyły do odrabiania strat i na pół minuty przed końcem dopięły swego, bowiem na tablicy wyników było 74:72 na korzyść gospodyń.

Ostatnie sekundy należały jednak do Makurat. Ta najpierw trafiła zza łuku, a po chwili wykorzystując dwa rzuty wolne przypieczętowała sukces Biało-Czerwonym.

Duet Radomska - Makurat wywalczył we wtorek 41 punktów, trafiając łącznie aż 10 trójek!

W drugim meczu "polskiej grupy" Hiszpania pokonała Bośnię i Hercegowinę 93:49. Dzięki takim wynikom to właśnie podopieczne Jose Ignacio Hernandeza zajęły ostatecznie pierwsze miejsce w grupie A.

Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych w fazie pucharowej mistrzostw będą Niemki, które w swojej grupie zajęły drugie miejsce z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki.

Polska - Portugalia 77:74 (14:16, 15:21, 31:13, 17:24)

Polska: Anna Makurat 23, Monika Radomska 18, Joanna Grymek 7, Zuzanna Puc 6 (11 zb), Karolina Poboży 6, Aleksandra Makurat 5, Klaudia Budkiewicz 5, Zuzanna Sklepowicz 4, Sylwia Bujniak 3, Kamila Podgórna 0, Amalia Rembiszewska 0, Alicja Szloser 0.

Portugalia: Carolina Goncalves 23, Simone Costa 12, Carolina Bernardeco 8, Chelsea Guimaraes 7, Emilia Ferreira 7, Maianca Umabanio 6, Maria Kostourkova 6 (11 zb), Sofia Almeida 3, Isabel Costa 2, Leonor Serralheilo 0, Catarina Mateus 0.