Euroliga kobiet: Spartak Moskwa Region dołączył do grona finalistek

Obrończynie mistrzowskiego tytułu, koszykarki Spartaka Moskwa Region, jako ostatnie dołączyły do grona uczestniczek turnieju Final Four Euroligi koszykarek. W ostatnim decydującym o awansie meczu ekipa ze stolicy Rosji pokonała we własnej hali Ciudad ROS Casaras Walencja 79:70. Kluczem do zwycięstwa w tym spotkaniu była postawa amerykańskiego duetu Sylvia Fowless - Diana Taurasi.

Krzysztof Kaczmarczyk

Spotkanie w Moskwie lepiej rozpoczęły zawodniczki Ciudad ROS Casaras Walencja, które po 2 minutach prowadziły 7:2. Od tego momentu jednak dominację przejęły Rosjanki, które odrobiły straty i pierwszą kwartę zakończyły prowadząc 25:18. Ogromna w tym zasługa Sue Bird, która w kwarcie otwierającej to spotkanie wywalczyła 12 punktów. Drugą kwartę od celnej trójki rozpoczęła Lauren Jackson, a przewaga gospodyń urosła do 10 oczek. Koszykarki z Hiszpanii jednak nie poddały się i rzuciły się do odrabiania strat. W 17 minucie było już tylko 38:35, a po chwili punkty dodała Jana Vesela i z dwucyfrowej przewagi pozostało już tylko 1 oczko. Pierwszą połowę punktami zakończyła Sylvia Fowles, a Spartak Moskwa Region prowadził 44:41.

Po zmianie stron gra się wyrównała. Rosjanki zaczęły jednak trochę bojaźliwie, co wykorzystały zawodniczki z Walencji, które w 15 minucie objęły prowadzenie 57:53, gdy zza łuku trafiła Elisa Aguilar. Do końca kwarty Spartak zdołał jednak odrobić straty i objąć prowadzenie. Nieoceniona w tym rola Diany Taurasi, która ustaliła wynik po trzech kwartach dwoma celnymi rzutami za 3 punkty. W decydującej kwarcie Rosjankom udało się szybko odskoczyć na osiem punktów, co było kluczowe dla losów spotkania. Ambitnie grające Hiszpanki nie zdołały odrobić strat i ostatecznie uległy w Moskwie 70:79.

Ekipę Spartaka Moskwa Region do sukcesu poprowadził duet Diana Taurasi - Sylvia Fowles. Pierwsza zakończyła mecz z dorobkiem 22 punktów i 7 zbiórek, druga zaś wywalczyła 23 punkty i 13 zbiórek. Prawdziwym motorem napędowym aktualnych jeszcze mistrzyń była Sue Bird, która oprócz 15 punktów w swoich statystykach zanotowała jeszcze 8 asyst, 6 zbiórek i 3 przechwyty.

Najskuteczniejszą zawodniczką Ciudad ROS Casaras Walencja była Amerykanka Delisha Milton-Jones, która w stolicy Rosji zdobyła 18 oczek. 14 punktów dodała Hiszpanka Amya Valdemoro.

- Grałyśmy bardzo twardo przeciwko Hiszpankom, bo to rywal z najwyższej europejskiej półki. To wielka szkoda i żal, że taka drużyna jak Ciudad ROS Casaras Walencja nie wystąpi w turnieju Final Four. W spotkaniach przeciwko nim musiałyśmy pokazać wszystkie swoje najlepsze umiejętności, żeby móc cieszyć z awansu. Teraz musimy przygotowywać się do finałowego turnieju o Puchar Rosji, a potem zaczniemy przygotowania do Final Four Eurolig - powiedziała po spotkaniu jedna z bohaterek Diana Taurasi.

W półfinale rywalem Spartaka Moskwa Region będzie zespół UMMC Jekaterynburg, w którym występuje Agnieszka Bibrzycka. Te same drużyny rywalizowały również ze sobą w ubiegłorocznym półfinale, kiedy to Spartak wygrał 78:68. W drugim półfinale węgierski MKB Euroleasing Sopron zagra z hiszpańską drużyną Halcon Avenida Salamanka. Oba te zespoły debiutują w Final Four.

Wynik:

Spartak Moskwa Region - Ciudad ROS Casaras Walencja 79:70 (25:18, 19:23, 19:18, 16:11)
(S.Fowless 23, D.Taurasi 22, S.Bird 15 - D.Milton-Jones 18, A.Valdemoro 14, E.De Souza 11)

Stan rywalizacji: 2:1 dla Spartaka Moskwa Region

Wielki Final Four odbędzie się w terminie 3-5 kwiecień w jednym z miast, których drużyna będzie uczestniczyć w turnieju finałowym.