Boone zrobił boom. TBV Start wymęczył wygraną nad Polfarmeksem

Zwycięstwo - tylko to może cieszyć Davida Dedka po meczu jego TBV Start Lublin z Polfarmeksem Kutno. Gospodarze wygrali 81:77, ale styl w jakim to osiągnęli, był delikatnie mówiąc kiepski.

Krzysztof Kaczmarczyk
Drużyna TBV Start Lublin PAP / Wojciech Pacewicz / Drużyna TBV Start Lublin

Polfarmex przeszedł wielką metamorfozę odnośnie meczu w Krośnie i długo dzielnie walczył o sukces w Lublinie. Gospodarze grali falami, ale suma sumarum udało im się wymęczyć triumf, który w końcowym rozrachunku może okazać się kluczowy dla losów utrzymania w PLK.

Kutnianie rozpoczęli znakomicie i szybko objęli prowadzenie 11:2. Gospodarze grali nerwowo. Gubili piłkę w prostych sytuacjach i pudłowali z otwartych pozycji. Co prawda zdołali po chwili doprowadzić do remisu, ale Farmaceuci ponownie uciekli na 25:15.

Start zaczął gonić i gdy miał rywali "na widelcu", w hali Globus zgasła część świateł. Kilka minut przerwy nie wybiło jednak gospodarzy z uderzenia, a w 16 minucie po trójce Stefana Balmazovicia objęli pierwsze prowadzenie w meczu.

Wydawało się, że podopieczni Davida Dedka pójdą za ciosem, ale rywale nie odstawali. Po raz pierwszy solidną przewagę lublinianie wypracowali w końcówce trzeciej kwarty, kiedy było 61:52.

Zamiast zapewnić sobie bezpieczne prowadzenie, gospodarze robili wszystko, żeby przewagę stracić i doprowadzić do nerwowej końcówki. Gdy Start uciekł po raz kolejny, a tym razem na niecałe 3 minuty przed końcem było 74:61 wydawało się, że jest po meczu.

Gospodarze raz jeszcze wyciągnęli pomocną dłoń do leżących na deskach rywali. Kilka prostych strat na łatwe punkty sam na sam z koszem zamienił Jacek Jarecki i na minutę przed końcem było już tylko 76:72.

Lublinian uratował wtedy Doug Wiggins. Amerykański rozgrywający trafił zza łuku na 45 sekund przed końcową syreną i tej przewagi Start już nie zmarnował.

Wśród triumfatorów z bardzo dobrej strony pokazał się debiutujący Jason Boone. Środkowy Startu grał efektownie i efektywnie, a pojedynek zakończył z dorobkiem 16 punktów, 7 zbiórek i 3 asyst.

Lublinianie wygrali, ale tylko to może ich cieszyć, bo zagrali źle. Styl trenera Dedka na pewno cieszyć nie może. Kutnianie natomiast zagrali o niebo lepiej w porównaniu ze swoim ostatnim występem, ale to nie wystarczyło.

TBV Start Lublin - Polfarmex Kutno 81:77 (15:17, 22:19, 24:16, 20:25)

TBV Start: Doug Wiggins 18, Jason Boone 16, Nick Covington 15, Jakub Dłoniak 14, Stefan Balmazović 11, Paweł Kowalski 5, Michał Jankowski 2, Bartosz Ciechociński 0, Jarosław Trojan 0.

Polfarmex: Mateusz Bartosz 16, Jacek Jarecki 14, D.J. Thompson 13, Michael Fraser 11, Sebastian Kowalczyk 10, Maksym Sałasz 5, Grzegorz Grochowski 5, Michał Gabiński 0.

Czy TBV Start tym zwycięstwem utrzymał się w PLK?