Czarni przerwali serię Rosy, Chavaughn Lewis bohaterem!

Jeszcze w trzeciej kwarcie Rosa Radom była na najlepszej drodze do siódmej wygranej z rzędu w PLK. Zawodnicy Energi Czarnych Słupsk walczyli jednak do końca i w ostatnich sekundach Chavaughn Lewis zapewnił im triumf 68:67.

Krzysztof Kaczmarczyk

Co nie udało się w starciu z mistrzem Polski, to udało się z wicemistrzem. Koszykarze Energi Czarnych Słupsk niedawno musieli przełknąć gorycz jednopunktowej porażki. Teraz role się odwróciły. Chavaughn Lewis tym razem nie zawiódł i dał Czarnym Panterom bezcenny triumf w Radomiu.

Radomianie od początku mieli optyczną przewagę, ale nie potrafili tego udokumentować na tablicy wyników. Udało się dopiero w samej końcówce pierwszej połowy meczu, kiedy to dwie skuteczne akcje Daniela Szymkiewicza dały Rosie siedem punktów przewagi do szatni.

Gdy po zmianie stron podopieczni Wojciecha Kamińskiego zaliczyli run 9:0, obejmując prowadzenie 46:32 wydawało się, że gospodarze weszli na odpowiednie obroty. Czarne Pantery szybko jednak wróciły do gry.

Dwie szybkie trójki, aktywny Lewis oraz bardzo solidny w tym okresie Dallin Bachynski - to wszystko sprawiło, że przyjezdni na decydującą ćwiartkę wychodzili z zaledwie dwupunktową stratą.

Ekipa ze Słupska na przełomie trzeciej i czwartej kwarty zaliczyli serię 20:2 wprawiając niemal wszystkich w Radomiu w osłupienie. Tym razem to gospodarze musieli gonić, a łatwo nie było. Na dwie minuty przed końcem zza luku trafił Mantas Cesnauskis i było 66:60 dla Energi.

Wicemistrzowie Polski byli o włos, od odwrócenia losów meczu. Po akcji 2+ Michała Sokołowskiego Rosa... prowadziła 67:66. Wtedy jednak wszystko w swoje ręce wziął Lewis uciszając radomską halę.

W całym meczu amerykański lider Czarnych Panter zaliczył 21 punktów, 7 zbiórek, 6 asyst i 3 przechwyty.

Rosa Radom - Energa Czarni Słupsk 67:68 (17:17, 20:13, 15:20, 15:18)

Rosa: Darnell Jackson 14, Michał Sokołowski 14, Robert Witka 11, Daniel Szymkiewicz 8, Ryan Harrow 7, Jarosław Zyskowski 7, Filip Zegzuła 5, Kim Adams 1, Damian Jeszke 0, Igor Zajcew 0.

Energa Czarni: Chavaughn Lewis 21, David Kravish 11, Anthony Goods 9, Mantas Cesnauskis 7, Grzegorz Surmacz 7, Dallin Bachynski 6, Marcus Ginyard 4, Piotr Dąbrowski 3, Łukasz Seweryn 0.

Czy Energa Czarni Słupsk zagrają w fazie play-off?