Euroliga: gwiazdy ratują CSKA, Fenerbahce zdobyło Ateny

CSKA Moskwa dość niespodziewanie miało problemy w pierwszym ćwierćfinałowym meczu z Baskonią Vitoria Gasteiz. Fenerbahce Stambuł z kolei już na otwarcie serii z Panathinaikosem Ateny odebrało Grekom atut w postaci przewagi własnego parkietu.

Krzysztof Kaczmarczyk
PAP/EPA / ADRIAN RUIZ DE HIERRO

Obrońcy tytułu zaczęli mocno, czyli zgodnie z planem. Ambitni rywale z Kraju Basków próbowali dotrzymać kroku. W końcówce trzeciej kwarty zza łuku trafił jednak Cory Higgins i CSKA prowadziło 72:60.

Goście wrócili jednak do gry i na cztery minuty przed końcem Shane Larkin wyprowadził Baskonię na prowadzenie 85:84. Podopieczni Dimitrisa Itoudisa nie spanikowali jednak, a sprawy w swoje ręce wzięli liderzy.

Arcyważną trójkę trafił Milos Teodosic, ważne punkty dołożył też Nando De Colo. Obaj trafiali też ważne rzuty wolne i gospodarze okazali się lepsi, wygrywając 98:90.

Serb zakończył pojedynek z dorobkiem 22 oczek, a Francuz dołożył 17. Po stronie gości pięciu zawodników zaliczyło dwucyfrowe zdobycze punktowe. Najwięcej uzyskał Larkin - 17.

Jednym z trójki rozjemców meczu w Rosji był polski sędzia Piotr Pastusiak.

W Atenach wszystko układało się po myśli Panathinaikosu, ale tylko w pierwszej połowie. Gospodarze wygrali drugą kwartę 27:12 i miało czternaście punktów przewagi schodząc do szatni.

Po zmianie stron na boisku królowało już jednak tylko Fenerbahce. W najpierw Bogdan Bogdanović niemal w pojedynkę zniwelował wszystkie straty, a w czwartej kwarcie nie do zatrzymania był Nikola Kalinić. Zdobył w niej 10 ze swoich 16 punktów.

Team ze Stambułu drugą połowę meczu wygrał 43:16, a cały 71:58 i już na starcie odebrał rywalom atut w postaci przewagi parkietu.

Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw. Triumfatorzy swoich serii zapewnią sobie miejsce w turnieju Final Four, który odbędzie się w Stambule.