Koniec sezonu dla Rosy! Polski Cukier wyeliminował wicemistrza

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty /  /
WP SportoweFakty / /

Fantastyczne widowisko w Radomiu! Polski Cukier Toruń walczył ze wszystkich i wyszarpał zwycięstwo nad wicemistrzem Polski 90:89. To już trzecia wygrana tej drużyny w ćwierćfinałowej serii, co oznacza, że Rosa odpadła z play-off!

Na takie emocje kibice czekali od dawna. Zespół Wojciecha Kamińskiego nie miał innego wyjścia - żeby przetrwać i przedłużyć swoje szanse na awans do półfinału, musiał pokonać Twarde Pierniki. Trzeba przyznać, że druga drużyna poprzedniego sezonu była bardzo blisko tego osiągnięcia.

Radomianie długo prowadzili w tym spotkaniu i zwyczajnie byli lepszą ekipą. Rosa grała umiejętnie w ataku, gdzie dysponowała szerokim wachlarzem opcji. Dobrze spisywali się nie tylko Polacy, ale również Amerykanie. Ryan Harrow potrafił tylko w drugiej kwarcie zdobyć 12 punktów. W najlepszym momencie gospodarze mieli nawet 16 punktów przewagi nad Polskim Cukrem.

Torunianie przegrywali tak wyraźnie w połowie trzeciej kwarty. Wówczas wydawało się, że zespół Jacka Winnickiego będzie musiał jeszcze raz stoczyć bitwę w Radomiu. Ale przyjezdni mieli inne plany. W ostatniej odsłonie dosłownie rzucili się do gardła rywalowi. Naciskali, rozmontowywali szczelną dotychczas obronę i zdobywali punkty. Robili to tak skutecznie, że już cztery minuty przed końcem meczu dopadli wicemistrza.

W końcówce trwała zażarta walka. Rosa ponownie zadała kilka ciosów, ale Twarde Pierniki trzymały się dzielnie i nie odpuszczały. Znakomicie zagrał Kyle Weaver, który w decydującym fragmencie wykorzystał osobiste i trafił za trzy. Ten rzut okazał się szalenie ważny, gdyż zapewnił gościom zwycięstwo!

Radomianie próbowali jeszcze odwrócić losy tego spotkania. W ostatniej sekundzie spotkania Michał Sokołowski był blisko trafienia za dwa punkty, ale piłka odbiła się od obręczy i nie wpadła do kosza. Rosa przegrała i przed własną publicznością zakończyła sezon.

Wspomniany wcześniej Weaver był najlepszym graczem Polskiego Cukru. Na jego koncie znalazły się 23 punkty, 4 zbiórki i 3 asysty. Natomiast najskuteczniejszym graczem wicemistrza Polski był Daniel Szymkiewicz, autor 19 punktów, 7 asyst i zbiórki.

Torunianie osiągnęli największy sukces w historii klubu - awansowali do półfinału Polskiej Ligi Koszykówki. Zespół Winnickiego ma zatem spore szanse na wywalczenie medalu. W walce o awans do finału Twarde Pierniki zmierzą się ze zwycięzcą pary Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk.

Rosa Radom - Polski Cukier Toruń 89:90 (23:19, 30:21, 25:26, 11:24)

Rosa: Szymkiewicz 19, Sokołowski 14, Witka 14, Harrow 14, Jackson 13, Zyskowski 13, Zajcew 2, Adams 0, Zegzuła 0.

Polski Cukier: Weaver 23, Trotter 14, Diduszko 12, Wiśniewski 11, Skifić 11, Perka 8, Mbodj 7, Śnieg 4, Sulima 0, Sanduł 0.

Stan rywalizacji: 3-0 dla Polskiego Cukru

Czy Polski Cukier Toruń zdobędzie w tym sezonie medal?