Mistrz znowu nie zachwycił, ale wygrał i awansował. Stelmet BC w półfinałach

Polpharma Starogard Gdański długo prowadziła, ale na finiszu Stelmet BC Zielona Góra zdołał odmienić losy meczu, wygrywając ostatecznie 77:74. Cichym bohaterem meczu okazał się Karol Gruszecki.

Krzysztof Kaczmarczyk

Karol Gruszecki był w pierwszej połowie "zamrożony" na ławce rezerwowej. Po przerwie wszedł do gry i okazał się kluczową postacią Stelmetu BC. To jego trójki w czwartej kwarcie przełamały Polpharmę, która do samego końca walczyła dzielnie.

Farmaceuci od początku grali lepiej. Nie do zatrzymania był Martynas Sajus. Litwin szybko zdobył 12 oczek, a Polpharma prowadziła nawet 20:11 w pierwszej kwarcie.

Mistrzowie Polski cały czas musieli gonić, ale grali bardzo nieskutecznie. Najlepszym podsumowaniem tych starań było pudło spod samego kosza zupełnie niepilnowanego Vladimira Dragicevicia, które kilka sekund później poprawił Nemanja Djurisić nieudaną próbą wsadu w akcji sam na sam z koszem.

W odpowiedzi trójkę przymierzył Marcin Flieger i gospodarze prowadzili 40:30. Taka przewaga utrzymywała się do trzeciej kwarty. Potem niezły fragment zaliczył Thomas Kelati, dzięki czemu Stelmet BC zmniejszył straty do trzech oczek.

Ambitni Farmaceuci zaliczyli jednak serię, odskoczyli w 28 minucie na 61:52. Tym samym na Kociewiu nadzieje na kolejną wygraną z mistrzem Polski odżyły.

Od tego momentu to jednak zielonogórzanie zaczęli marsz w stronę zwycięstwa. Poprawili defensywę. Swoje dał wspomniany już Gruszecki, po trójce którego na sześć minut przed końcem był remis 63:63.

Kluczowa okazała się 38 minuta. Stelmet odskoczył na 72:69, a w kolejnej swojej akcji sędziowie odgwizdali faul Fliegera na Gruszeckim. Decyzja była mocno kontrowersyjna, a protestujący Mindaugas Budzinauskas został ukarany dodatkowo przewinieniem technicznym.

"Grucha" wykorzystał rzut wolny, trójką poprawił wszystko Jarosław Mokros i było po meczu.

Gruszecki okazał się asem z rękawa trenera Artura Gronka. Kolejny dobry mecz rozegrał Mokros, a mocno zmotywowany Łukasz Koszarek okazał się najlepszym strzelcem obrońców tytułu.

Wśród pokonanych brylował Sajus. Litwin zaliczył 24 oczka, wykorzystując 10 z 14 rzutów z gry. Polpharmie na finiszu zabrakło nieco energii i pomysłu w ataku.

Rywalem Stelmetu BC Zielona Góra w półfinale będzie BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski, który w swojej serii pokonał 3:0 MKS Dąbrowę Górniczą.

Polpharma Starogard Gdański - Stelmet BC Zielona Góra 74:77 (20:16, 20:19, 21:21, 13:21)

Polpharma: Martynas Sajus 24, Anthony Miles 12, Martynas Paliukenas 10, Marcin Flieger 7, Uros Mirkovic 7, Thomas Davis 7, Łukasz Diduszko 5 (10 zb), Jakub Schenk 2.

Stelmet BC: Łukasz Koszarek 14, Jarosław Mokros 11, Vladimir Dragicević 10, Thomas Kelati 8, Karol Gruszecki 8, Przemysław Zamojski 7, Nemanja Djurisić 6, Adam Hrycaniuk 4, James Florence 4, Filip Matczak 2, Armani Moore 0.

stan rywalizacji: 3:1 dla Stelmetu BC Zielona Góra

Czy z taką grą Stelmet BC poradzi sobie z BM Slam Stalą?