NBA: kompromitacja Cavaliers, wielki Mitchell wprowadził Jazz do półfinału

Siódmy mecz rozstrzygnie losy serii pomiędzy Cleveland Cavaliers a Indianą Pacers. W szóstym starciu Pacers rozbili bezradnych rywali. Niesamowity Donovan Mitchell wprowadził natomiast Utah Jazz do półfinału Konferencji Zachodniej.

Piotr Szarwark
Donovan Mitchell Getty Images / Gene Sweeney Jr. / Donovan Mitchell
Blamaż, wstyd, kompromitacja. Kibice Cleveland Cavaliers liczyli, że zespół postara się zamknąć serię i w szóstym meczu uzyska awans do drugiej rundy play-offów. Z pewnością nie spodziewali się tego, co zobaczyli na parkiecie w Indianapolis. Gospodarze niczym walec rozjechali Kawalerzystów, zwyciężając różnicą 34 punktów.

Pacers już w pierwszej kwarcie zaliczyli serial 12:2, objęli prowadzenie 22:17 i od tego momentu już nigdy nie przegrywali. W trzeciej odsłonie miejscowi znacznie powiększyli przewagę. Gdy przed czwartą kwartą wynosiła ona 25 "oczek", trener Tyronn Lue postanowił zatrzymać swoich podstawowych zawodników na ławce rezerwowych.

Tym samym Pacers triumfowali 121:87, dzięki czemu doprowadzili do siódmego starcia. Kapitalny mecz rozegrał Victor Oladipo, który po raz pierwszy w karierze zaliczył triple-double w play-offach. Obok swojego nazwiska zapisał 28 punktów, 13 zbiórek oraz 10 asyst. 19 "oczek" wniósł z ławki Domantas Sabonis, a cały zespół zagrał na bardzo dużej skuteczności z gry (56,3 proc.) i za trzy (15/30, 50 proc.).

Wśród przegranych trudno wyróżnić kogokolwiek. LeBron James zdobył 22 punkty, a żaden z innych pozostałych graczy pierwszej piątki nie przekroczył granicy 10 "oczek". 13 punktów z ławki dodał Jeff Green. Cavs zostali zatrzymani na skuteczności 41,8 proc. z gry i trafili zaledwie 31,6 proc. rzutów z dystansu. Siódmy mecz odbędzie się w niedzielę o godzinie 22:00 czasu polskiego.

W półfinale są już za to zawodnicy Utah Jazz, którzy przed własną publicznością zakończyli serię przeciwko Oklahomie City Thunder. Wielka w tym zasługa Donovana Mitchella. Dla 21-latka jest to debiutancki sezon, a na parkietach najlepszej ligi świata gra tak, jakby miał kilka lat doświadczenia.

Jazz mieli problemy ze zdobywaniem punktów w pierwszej połowie, ale po przerwie wrzucili wyższy bieg. W trzeciej kwarcie zdobyli aż 37 "oczek", z czego 22 jest zasługą Mitchella. To również on na 6,9 sekundy przed końcową syrena wykorzystał dwa rzuty osobiste, dzięki czemu ustalił wynik meczu - 96:91.

W całym spotkaniu Mitchell zdobył aż 38 punktów (14/26 z gry, 5/8 za trzy). 13 "oczek" dołożył Derrick Favors, a po 12 zapisali Joe Ingles i Rudy Gobert. W półfinale Konferencji Zachodniej Jazz zmierzą się z Houston Rockets.

Pośród przegranych dwoił się i troił Russell Westbrook. MVP sezonu 2016/17 zdobył aż 46 punktów, miał 10 zbiórek oraz 5 asyst. Bardzo słabo spisały się dwie inne gwiazdy Thunder. Paul George zanotował tylko pięć "oczek", a Carmelo Anthony siedem. Choć na wyciąganie wniosków jest jeszcze za wcześnie, styl gry zespołu w play-offach sprawia, że wspólna przyszłość trójki Westbrook, George i Anthony stoi pod dużym znakiem zapytania.