Sobota w I lidze: Biofarm Basket pokonał STK Czarnych. Hit dla Futurenet Śląska

Pierwszej porażki w I lidze doznali koszykarze STK Czarnych Słupsk. Lepszy okazał się Biofarm Basket Poznań, który zwyciężył 76:71. W hicie 3. kolejki Futurenet Śląsk Wrocław pokonał Jamalex Polonię 1912 Leszno 86:82.

Patryk Neumann
Zespół Biofarmu Basket Poznań w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Biofarm Basket Poznań / Na zdjęciu: Zespół Biofarmu Basket Poznań w sezonie 2018/2019
Jedno z ciekawiej zapowiadających się spotkań całej rundy nie zawiodło. Obie drużyny miały wzloty i upadki, ale w końcowym rozrachunku były bardzo blisko siebie. Lepiej zaczęła Jamalex Polonia, która wygrywała nawet 31:19. Kolejne dwie kwarty należały do Futurenet Śląska. Wrocławianie po 20 minutach odrobili wszystkie straty, a w trzeciej odsłonie uzyskali nawet 14 punktów przewagi (65:51). Później jednak odżyli goście i do końca mogli odwrócić losy meczu. Przeciwko swojej byłej drużynie bardzo dobre zawody rozegrał Mateusz Stawiak - 23 punkty i dziewięć zbiórek. Jamalex Polonia miała w składzie więcej koszykarzy z przeszłością we wrocławskiej ekipie, ale górą w tym starciu był Futurenet Śląsk.

Drużyna prowadzona przez Radosława Hyżego pozostała jedną z dwóch niepokonanych w I lidze. W tabeli spadła jednak na drugą pozycję, bo liderem po efektownym zwycięstwie w Łowiczu (109:85) został Rawlplug Sokół Łańcut. Dla Księżaka Syntex jest to trudne zderzenie z tym szczeblem, choć w składzie nie brakuje doświadczonych graczy. W starciu z tak mocnym przeciwnikiem wypadli jednak blado. Pięciu koszykarzy gości rzuciło więcej od najlepszego wśród przegranych Arkadiusza Kobusa. Aż trzech skończyło z double-double. To Kamil Zywert (20 punktów, 10 asyst), Maciej Klima (18 punktów i 12 zbiórek) oraz Rafał Kulikowski (16 punktów i 12 zbiórek). Niewiele zabrakło również Wiktorowi Sewiołowi (16 punktów i osiem zbiórek), a 25 "oczek" rzucił Filip Małgorzaciak.

Mecz w Poznaniu do końca trzymał w napięciu. O zwycięstwie gospodarzy zadecydowała przewaga wypracowana w pierwszej połowie. W końcówce tej części było 43:28. Czarni jeszcze przed przerwą trochę zniwelowali straty. W trzeciej kwarcie potrafili powstrzymać przeciwnika i zbliżyć się na dwa punkty. W ostatnich 10 minutach nie poszli jednak za ciosem. Obie ekipy legitymują się takim samym bilansem - dwa zwycięstwa i porażka. Przyjezdnych nie uratowało kapitalne double-double Patryka Pełki - 27 punktów (9/14 z gry) i 13 zbiórek. Zespół ze Słupska popełnił 14 strat przy siedmiu Biofarmu Basket. W pierwszej połowie trafiał tylko co trzeci oddany rzut. Później skuteczność nieznacznie wzrosła, bo do 37 proc. Poznaniacy mogli wygrać wyżej, ale trafili tylko 9/19 rzutów wolnych. Ich najlepszym strzelcem był Tomasz Smorawiński, który zdobył 17 punktów.

Drugiej porażki z beniaminkiem doznała Enea Astoria Bydgoszcz. Górnik Trans.eu Wałbrzych do zwycięstwa 76:66 poprowadził Piotr Niedźwiedzki, który zdobył 25 punktów (10/12 z gry) i miał sześć zbiórek. Gospodarze kończyli ten mecz mocno rezerwowym składem. Osiem minut przed końcem prowadzili nawet 69:42. Po trzech kolejkach Górnik o punkt wyprzedza rywala, który w przedsezonowych typowaniach był notowany zdecydowanie wyżej.

W Tychach zgodnie z planem. GKS pokonał Elektrobud-Investment ZB Pruszków 86:70. Gospodarze mają w tym sezonie dwa zwycięstwa, a goście czekają na pierwszy sukces. Bez wygranej pozostał SKK Siedlce, który uległ Polfarmexowi Kutno (72:86). Gospodarzom nie pomogło 27 punktów (6/6 za dwa i 3/6 za trzy) oraz sześć zbiórek Rafała Króla. W pojedynku beniaminków wyraźnie lepszy AZS AGH, który pokonał WKK Wrocław 93:74. Krakowska drużyna odniosła drugie zwycięstwo z rzędu. W sobotę zaczęła od prowadzenia 15:2, a rekordowo wygrywała 61:29. Później przyjezdni trochę zniwelowali różnicę.

Trzeciej porażki, a drugiej minimalnej doznała Energa Kotwica Kołobrzeg, która uległa Pogoni Prudnik 79:82. Dla gospodarzy było to drugie zwycięstwo z rzędu. Do sukcesu poprowadził ich Tomasz Prostak, który zdobył 22 punkty. Bezbłędny był Wojciech Pisarczyk (5/5 z gry), a po 13 "oczek" rzucili również Marcin Sroka i Kacper Stalicki. Najwięcej punktów dla gości zdobył Jakub Zalewski (17), ale trafił tylko 6/19 prób.

Wyniki 3. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - STK Czarni Słupsk 76:71 (24:18, 22:18, 12:20, 18:15)

Biofarm Basket: Smorawiński 17, Samsonowicz 13, Metelski 12, Kurpisz 11, Bręk 8, Tomaszewski 6, Czyż 5, Lewandowski 4, Flieger 0.

STK Czarni: Pełka 27, Kordalski 13, Cesnauskis 6, Jakubiak 6, Powideł 5, Wyszkowski 5, Cechniak 4, Seweryn 3, Długosz 2, Rypiński 0.

Pogoń Prudnik - Energa Kotwica Kołobrzeg 82:79 (21:26, 24:21, 21:21, 16:11)

Pogoń: Prostak 22, Pisarczyk 13, Sroka 13, Stalicki 13, Mordzak 10, Szpyrka 7, Nowakowski 4, Krawczyk 0.

Energa Kotwica: Zalewski 17, Janiak 12, Stanios 12, Bodych 11, Grujić 9, Izraelski 6, Przyborowski 4, Ryżek 4, Wrona 4, Dobriański 0.

Futurenet Śląsk Wrocław - Jamalex Polonia 1912 Leszno 86:82 (23:31, 24:16, 22:13, 17:22)

Futurenet Śląsk: Dziewa 19, Musiał 17, Norbert Kulon 14, Pietras 12, Skibniewski 9, Michałek 8, Żeleźniak 5, Leńczuk 2, Krakowczyk 0.

Jamalex Polonia: Stawiak 23, Chanas 15, Mroczek-Truskowski 10, Stanferd Sanny 10, Trubacz 9, Marc-Oscar Sanny 7, Kaczmarzyk 6, Milczyński 2, Kutta 0.

SKK Siedlce - Polfarmex Kutno 72:86 (19:23, 25:19, 8:13, 20:31)

SKK: Król 27, Wróbel 11, Strzelecki 7, Janik 5, Pabianek 5, Pławucki 5, Sobiło 5, Sirijatowicz 4, Nędzi 3.

Polfarmex: Nowicki 17, Majewski 16, Gospodarek 14, Marek 14, Wieczorek 10, Żmudzki 5, Obarek 3, Pawlak 3, Czyżnielewski 2, Sobczak 2.

AZS AGH Kraków - WKK Wrocław 93:74 (28:16, 28:11, 21:25, 16:22)

AZS AGH: Wasyl 18, Czerwonka 13, Koperski 11, Mamcarczyk 11, Podworski 10, Sadło 8, Włodarczyk 7, Borówka 5, Kędel 5, Jakubek 3, Zych 2, Nowacki 0.

WKK: Patoka 18, Pieloch 15, Koelner 14, Ciechociński 7, Jędrzejewski 5, Józefiak 4, Uberna 3, Kroczak 2, Lentka 2, Matusiak 2, Rutkowski 2.

KS Księżak Syntex Łowicz - Rawlplug Sokół Łańcut 85:109 (27:35, 24:24, 11:26, 23:24)

Księżak Syntex: Kobus 13, Bojko 12, Grzeliński 11, Motel 9, Stopierzyński 9, Świderski 8, Dąbek 7, Nieporęcki 5, Ratajczak 5, Salamonik 4, Gładki 2, Włuczyński 0.

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 25, Zywert 20, Klima 18, Kulikowski 16, Sewioł 16, Karolak 12, Pruefer 2, Inglot 0, Noga 0, Zaguła 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Enea Astoria Bydgoszcz 76:66 (19:15, 20:13, 23:12, 14:26)

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 25, Wróbel 13, Kruszczyński 11, Durski 6, Krzywdziński 6, Spała 6, Glapiński 4, Ratajczak 3, Jeziorowski 1, Makarczuk 1, Der 0, Kłyż 0.

Enea Astoria: Nowakowski 15, Śpica 14, Grod 13, Aleksandrowicz 6, Dłuski 6, Frąckiewicz 4, Kondraciuk 4, Szyttenholm 4, Fatz 0, Kukiełka 0.

GKS Tychy - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 86:70 (21:22, 26:19, 22:14, 17:15)

GKS: Szymczak 15, Zmarlak 15, Jankowski 13, Wieloch 12, Bogdanowicz 8, Maj 8, Hałas 7, Majka 5, Taisner 2, Fenrych 1, Woźniak 0.

Elektrobud-Investment ZB: Kierlewicz 19, Paul 12, Kamiński 11, Ornoch 8, Tradecki 7, Wieluński 5, Hałas 3, Miłak 3, Olszewski 2, Drewniak 0.