I liga: dzień niespodzianek. Pierwsza porażka Futurenet Śląska

Futurenet Śląsk Wrocław i Jamalex Polonia 1912 Leszno w 7. kolejce gościły na parkietach niżej notowanych rywali. Obie czołowe drużyny I ligi przegrały swoje mecze.

Patryk Neumann
AZS AGH Kraków w sezonie 2018/19 Materiały prasowe / AZS AGH Kraków / Na zdjęciu: AZS AGH Kraków w sezonie 2018/19
Wrocławianie doznali pierwszej porażki w sezonie. Oni rozegrali już osiem spotkań, bo we wtorek awansem pokonali Energę Kotwicę Kołobrzeg. W niedzielę ulegli jednak AZS AGH Kraków 88:97. Beniaminek odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie. Zespół prowadzony przez Wojciecha Bychawskiego na rozkładzie ma trzy drużyny, które aktualnie plasują się w czołowej piątce. Wcześniej pokonał Eneę Astorię Bydgoszcz i WKK Wrocław. Po pierwsze zwycięstwo w sezonie sięgnął natomiast SKK Siedlce. Jamalex Polonia 1912 Leszno doznała drugiej porażki ulegając 78:85. Jedynym niepokonanym zespołem w I lidze pozostał Rawlplug Sokół Łańcut, który swój mecz w Kołobrzegu rozegra dopiero 13 listopada.

W Krakowie początkowo przeważali goście, ale nie odskoczyli na więcej niż pięć punktów. AZS AGH przejął inicjatywę w ostatnich czterech minutach drugiej kwarty. Wygrał ten fragment 15:3 i schodził na przerwę prowadząc 44:36. Druga połowa dostarczyła jeszcze sporo emocji. Wrocławianie mozolnie odrabiali straty. Dziewięć minut przed końcem odzyskali prowadzenie, ale na krótko. Nie opanowali wtedy sytuacji, a ponownie oddali inicjatywę.

Beniaminek trafił o pięć "trójek" więcej. Wykonywał też zdecydowanie więcej rzutów wolnych. Choć nie miał w tym elemencie wysokiej skuteczności (28/47), to dołożył kilka punktów przewagi. Maciej Koperski w tym spotkaniu zdobył 22 punkty. Zwycięstwa nie byłoby jednak bez bardzo dobrej i walecznej postawy innych krakowskich koszykarzy. Wyróżnić można jeszcze Tomasza Zycha - 16 punktów, po sześć zbiórek i asyst. Futurenet Śląsk miał trzech liderów, ale to było za mało. Fenomenalne double-double wykręcił Aleksander Dziewa - 24 punkty (11/17 z gry) i 18 zbiórek. Norbert Kulon zdobył 23 punkty, a Robert Skibniewski do 15 "oczek" dołożył siedem asyst.

Pojedynek w Siedlcach zaczął się zgodnie z planem. Jamalex Polonia była skuteczna. W pierwszej połowie trafiła 7/12 prób z dystansu. Prowadziła nawet 24:12, a po 20 minutach 51:40. Od drugiej kwarty jednak SKK pokazywał, że trzeba na niego uważać. Potrafił się nawet zbliżyć na punkt (32:33).

Podobny przebieg miała trzecia odsłona. Sytuacja odwróciła się dopiero w ostatnich 10 minutach wygranych przez gospodarzy 21:8. Wyżej notowany zespół miał wielkie problemy ze zdobywaniem punktów. Skuteczność ekipy z Leszna spadła z 50 do 35 proc. Siedlczanie wykorzystali to wychodząc na prowadzenie. Później również oni się zacięli i nie potrafili odskoczyć, ale na finiszu uzyskali siedem punktów przewagi zwyciężając 85:78.

Wielki wkład w sukces SKK mieli Bartosz Wróbel (27 punktów, pięć zbiórek i cztery asysty) oraz Rafał Król (23 punkty i siedem zbiórek). W kluczowej czwartej kwarcie wsparli ich również inni koszykarze. Dla Jamalex Polonii najwięcej punktów zdobył Kamil Chanas (16), ale trafił tylko 5/15 prób z gry.