I liga: wysoka porażka Rawlplug Sokoła. Przełamanie STK Czarnych

Enea Astoria Bydgoszcz sprawiła sporą niespodziankę zwyciężając na wyjeździe 95:73 z jedynym niepokonanym do 10. kolejki zespołem. Rawlplug Sokół Łańcut nie wykorzystał szansy, żeby zostać liderem I ligi koszykarzy.

Patryk Neumann
Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Enea Astoria Bydgoszcz w sezonie 2018/2019
Mecz w Łańcucie od początku był ofensywny, ale przez kilkanaście minut zanosiło się na zwycięstwo gospodarzy, którzy prowadzili nawet 47:35. Goście odrobili większość strat jednak jeszcze przed przerwą, a po zmianie stron przejęli inicjatywę. Wypracowali przewagę w trzeciej kwarcie, a w ostatnich 10 minutach poszli za ciosem, rozbijając jedyny niepokonany do tej pory zespół. Enea Astoria po wcześniejszych porażkach z czołówką pokazała charakter i to na trudnym terenie. Koszykarze z Bydgoszczy byli przede wszystkim skuteczniejsi, choć spudłowali sporo rzutów wolnych (11 na 26). Zdominowali wyraźnie rywalizację o zbiórki (51:30), a w drugiej połowie ograniczyli straty. Mecz z double-double skończyli Jakub Dłuski (19 punktów, 11 zbiórek) i Mikołaj Grod (16+14), a 23 "oczka" zdobył Paweł Śpica.

Wygranym kolejki został Futurenet Śląsk, który utrzymał pierwszą pozycję w tabeli. Obie prowadzące drużyny legitymują się bilansem 9-1. Wrocławianie swój mecz z Energą Kotwicą Kołobrzeg rozegrali na koniec października. Na trzecie miejsce awansowała Jamalex Polonia 1912 Leszno, która pozostaje niepokonana przed własną publicznością. W sobotę uporała się 72:64 z WKK Wrocław i właśnie beniaminka wyprzedziła w tabeli. Gospodarze świetnie zaczęli i skończyli. Pierwszą i czwartą kwartę wygrali łącznie 42:24. Środek należał jednak do gości. Ekipa prowadzona przez Łukasza Grudniewskiego zwyciężyła pomimo zaledwie 33 proc. skuteczności.

Po czterech porażkach z rzędu przełamali się STK Czarni Słupsk. Lepiej rozegrali oni końcówkę i pokonali w Kutnie Polfarmex 81:79. Punkty na wagę zwycięstwa z rzutów wolnych zdobył Patryk Pełka, który skompletował double-double - 10 "oczek" i 13 zbiórek. Wysoką skuteczność w rzutach za trzy punkty miał Mantas Cesnauskis (5/8). Cały zespół w tym elemencie spisał się bardzo dobrze (12/23). Szansę nawet na triple-double miał Adrian Kordalski. Rozgrywający do dziewięciu punktów (4/15 z gry) dołożył tyle samo zbiórek i asyst.

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo odniosła Pogoń. Do sukcesu w meczu z Elektrobud-Investment ZB Pruszków (88:75) poprowadził ekipę z Prudnika Wojciech Pisarczyk. Skrzydłowy rozegrał kapitalne zawody. Zdobył aż 36 punktów. Trafił 14/15 rzutów z gry w tym 6/6 za trzy punkty. Miał również pięć zbiórek i dwie asysty. Wśród przegranych można wyróżnić Karola Kamińskiego (17 punktów] oraz Mateusza Szweda (12 "oczek" i 14 zbiórek).

Miejsca w górnej części tabeli zachowały GKS I Górnik Trans.eu. W Tychach gospodarze pokonali Biofarm Basket 94:83. Poznaniacy spadają coraz niżej, bo doznali siódmej porażki z rzędu. Michał Jankowski zdobył 26 punktów, a Paweł Zmarlak do 16 "oczek" dołożył dziewięć zbiórek. Drużyna ze Śląska na wyraźne zwycięstwo musiała się mocno napracować, bo jeszcze w połowie drugiej kwarty przegrywała 22:35. W Siedlcach od początku dominował Górnik. Rekordowo koszykarze z Wałbrzycha prowadzili różnicą 29 punktów. Skończyło się zwycięstwem 95:81. Piotr Niedźwiedzki zdobył 27 punktów. Miał również 14 zbiórek. Tyle samo rzucił dla SKK Bartosz Wróbel, ale większe wsparcie miał lider gości.

Drugie zwycięstwo z rzędu odniósł Księżak Syntex Łowicz, który w pojedynku beniaminków ograł AZS AGH Kraków 94:89. To było jedno z bardziej wyrównanych spotkań. Do sukcesu gospodarzy poprowadzili Jan Grzeliński (26 punktów i 10 asyst) oraz Marcin Salamonik (22 punkty i osiem zbiórek). Najlepszymi strzelcami gości kolejny raz byli Konrad Mamcarczyk i Maciej Koperski.

Wyniki sobotnich spotkań 10. kolejki I ligi:

Rawlplug Sokół Łańcut - Enea Astoria Bydgoszcz 73:95 (26:23, 23:23, 14:24, 10:25)

Rawlplug Sokół: Zaguła 16, Zywert 12, Małgorzaciak 11, Kulikowski 9, Karolak 8, Klima 7, Sewioł 6, Pruefer 4, Fiszer 0.

Enea Astoria: Śpica 23, Dłuski 19, Grod 16, Frąckiewicz 13, Nowakowski 11, Aleksandrowicz 8, Kondraciuk 5, Szyttenholm 0.

Polfarmex Kutno - STK Czarni Słupsk 79:81 (20:16, 27:33, 17:19, 15:13)

Polfarmex: Sobczak 16, Pawlak 13, Marek 12, Gospodarek 10, Majewski 8, Nowicki 8, Obarek 5, Matyszkiewicz 4, Czyżnielewski 2, Wieczorek 1.

STK Czarni: Cesnauskis 17, Długosz 13, Wyszkowski 13, Cechniak 11, Pełka 10, Kordalski 9, Seweryn 8, Rypiński 0.

Jamalex Polonia 1912 Leszno - WKK Wrocław 72:64 (22:15, 13:19, 17:21, 20:9)

Jamalex Polonia: Stawiak 15, Chanas 13, Trubacz 12, Kaczmarzyk 11, Mroczek-Truskowski 9, Stanferd Sanny 6, Milczyński 4, Kutta 2.

WKK: Koelner 13, Patoka 13, Jędrzejewski 12, Rutkowski 12, Pieloch 9, Fiedukiewicz 2, Malona 2,Ciechociński 1, Grzelak 0, Józefiak 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Pogoń Prudnik 75:88 (22:18, 17:22, 13:28, 23:20)

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 17, Cetnar 14, Szwed 12, Paszkiewicz 9, Ornoch 8, Tradecki 7, Kierlewicz 4, Wieluński 4, Hałas 0, Miłak 0, Olszewski 0.

Pogoń: Pisarczyk 36, Mordzak 13, Krawczyk 12, Prostak 9, Sroka 5, Stalicki 5, Nowakowski 4, Szpyrka 4, Antczak 0, Moczulski 0.

SKK Siedlce - Górnik Trans.eu Wałbrzych 81:95 (10:27, 21:26, 21:23, 29:19)

SKK: Wróbel 27, Sobiło 17, Król 11, Nędzi 7, Pabianek 6, Pławucki 6, Sirijatowicz 4, Janik 3.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 27, Ratajczak 20, Der 14, Kruszczyński 8, Wróbel 8, Spała 7, Krzywdziński 6, Durski 5, Glapiński 0, Jeziorowski 0.

KS Księżak Syntex Łowicz - AZS AGH Kraków 94:89 (22:20, 25:24, 24:26, 23:19)

Księżak Syntex: Grzeliński 26, Salamonik 22, Kobus 12, Motel 12, Ratajczak 9, Nieporęcki 7, Świderski 6, Włuczyński 0.

AZS AGH: Mamcarczyk 23, Koperski 20, Borówka 9, Podworski 9, Sadło 9, Wasyl 9, Czerwonka 6, Włodarczyk 3, Zych 1, Kędel 0.

GKS Tychy - Biofarm Basket Poznań 94:83 (17:24, 28:22, 28:16, 21:21)

GKS: Jankowski 26, Zmarlak 16, Wieloch 14, Szymczak 12, Maj 9, Kulon 6, Bogdanowicz 5, Majka 4, Fenrych 2.

Biofarm Basket: Smorawiński 16, Bręk 15, Samsonowicz 11, Lewandowski 9, Kurpisz 8, Tomaszewski 8, Metelski 6, Gruszczyński 5, Czyż 4, Rostalski 1.