I liga: udany powrót Marcina Fliegera. Rawlplug Sokół dogonił Polfarmex

Po blisko dwóch miesiącach do gry powrócił Marcin Flieger. Doświadczony rozgrywający poprowadził Biofarm Basket Poznań do zwycięstwa 77:67 nad AZS AGH Kraków. Z Polfarmexem Kutno w 13. kolejce I ligi męczył się Rawlplug Sokół Łańcut.

Patryk Neumann
Zespół Biofarmu Basket Poznań w sezonie 2018/2019 Materiały prasowe / Biofarm Basket Poznań / Na zdjęciu: Zespół Biofarmu Basket Poznań w sezonie 2018/2019
Marcin Flieger nabawił się kontuzji w 3. kolejce I ligi w pojedynku z STK Czarnymi Słupsk. Rozgrywający miał być liderem Biofarmu Basket Poznań. Jego brak był widoczny, bo ekipa z Wielkopolski podczas dziewięciomeczowej pauzy swojego koszykarza zwyciężyła tylko raz. W sobotę Flieger wrócił do gry. Na parkiecie spędził 28 minut. Zdobył 24 punkty (5/16 z gry i 12/13 z linii rzutów wolnych). Rozdał również dziewięć asyst. Jego zespół pokonał AZS AGH Kraków 77:67. Ważnymi postaciami Biofarmu Basket byli również Adam Metelski - 18 punktów i siedem zbiórek oraz Bartosz Jankowski - 12 punktów i osiem zbiórek. Goście mieli swoje szanse. Zniwelowali 14 punktów straty, ale w czwartej kwarcie nie potrafili odskoczyć, a końcówka zdecydowanie należała do gospodarzy. Poznaniakom nie przeszkodziła fatalna skuteczność w rzutach za trzy punkty - 2/19.

Męczył się Rawlplug Sokół Łańcut, który pokonał Polfarmex Kutno 84:77. Gospodarze zakończyli serię trzech porażek, ale zaczęli fatalnie. Po 10 minutach przegrywali 16:30. Już przed przerwą niemal całkowicie zniwelowali stratę. Dopiero w czwartej kwarcie złamali przeciwnika uzyskując nawet 11 punktów przewagi. Filip Małgorzaciak i Michał Marek zdobyli w tym spotkaniu po 20 punktów. Maciej Klima miał 17 punktów i osiem zbiórek, a bardzo wszechstronne zawody rozegrał Kamil Zywert - 13 punktów, osiem zbiórek i siedem asyst.

Pojedynek czołowych drużyn dla Futurenet Śląska. Wrocławianie wygrali w Bydgoszczy 91:86 i z bilansem 11-2 utrzymali pierwszą pozycję w tabeli. Hitowy mecz miał wiele zwrotów sytuacji. Enea Astoria zaczęła świetnie, bo od prowadzenia 22:14. Fragment od końcówki pierwszej do połowy trzeciej kwarty to dominacja gości, którzy w tym okresie byli lepsi aż o 27 punktów. W ostatnim kwadransie gospodarze zerwali się jeszcze do walki. Doprowadzili od wyniku 48:67 do 81:78. W końcówce ważne rzuty trafili liderzy Futurenet Śląska: Aleksander Dziewa, Jakub Musiał i Norbert Kulon. Ostatecznie Dziewa rzucił 22 "oczka" trafiając 5/6 prób za trzy punkty. Musiał dołożył 16, a Robert Skibniewski 18 punktów (4/7 za trzy). Rozgrywający rozdał również siedem asyst.

Trudną przeprawę miał WKK Wrocław, który odniósł siódme zwycięstwo przed własną publicznością. Blisko niespodzianki był Elektrobud-Investment ZB. Pruszkowianie ulegli tylko 68:71. Nie wykorzystali oni słabszej dyspozycji gospodarzy. Jeszcze kilka minut przed końcem prowadzili 62:56. Decydujące akcje należały jednak do Damiana Pielocha. Strzelec WKK rzucił 19 "oczek". O punkt mniej zdobył snajper rywali - Karol Kamiński. W pierwszej połowie nic nie wskazywało na takie emocje, bo beniaminek miał nawet 11 punktów przewagi.

Cenne zwycięstwo po zaciętym meczu w Słupsku (76:72) odniósł GKS Tychy. STK Czarni przegrali kolejny mecz z wyżej notowaną drużyną. Nie pomogło im 25 punktów i 11 zbiórek Patryka Pełki oraz 12 asyst Adriana Kordalskiego. Rozgrywający popełnił również siedem strat. Goście mieli Damiana Szymczaka - 21 punktów i siedem zbiórek oraz Pawła Zmarlaka - 15 punktów i 13 zbiórek. Ważne role odegrali także Paweł Bogdanowicz i Michał Jankowski. Były też dwa debiuty. Szymon Rduch rzucił dla gospodarzy osiem punktów, a sześć minut na parkiecie w GKS-ie spędził Maciej Krakowczyk.

Trzeci mecz z rzędu wygrała Energa Kotwica Kołobrzeg. Wysoką porażką nad morzem (66:98) swoją znakomitą serię przerwał Księżak Syntex Łowicz. Gospodarze trafiali z wysoką skutecznością. Do tego zdominowali zbiórki. Jedyny element, który mogliby zdecydowanie poprawić to straty (17 przy 11 rywali). Damian Janiak miał 12 zbiórek, siedem asyst i pięć punktów. Najlepszym strzelcem miejscowych był Szymon Ryżek, a wspierali go Patryk Przyborowski i Jakub Zalewski.

Pogoń Prudnik również zdobyła 98 punktów. SKK Siedlce pozwoliła jednak rzucić 85 "oczek". Ten mecz ustawiła pierwsza kwarta wygrana przez gospodarzy 35:17. Dwie kolejne odsłony należały do gości, ale w decydujących fragmentach Pogoń kontrolowała sytuację. Kluczowa okazała się znakomita dyspozycja wyjściowej piątki, która zdobyła 88 punktów. Tomasz Prostak rzucił 17 punktów (12/12 z linii rzutów wolnych) i rozdał 10 asyst. To był dopiero czwarty strzelec Pogoni w tym meczu, bo więcej punktów uzyskali Wojciech Pisarczyk, Jakub Krawczyk i Grzegorz Mordzak.

Wyniki sobotnich spotkań 13. kolejki I ligi:

Biofarm Basket Poznań - AZS AGH Kraków 77:67 (16:14, 22:19, 12:17, 27:17)

Biofarm Basket: Flieger 24, Metelski 18, Jankowski 12, Rostalski 5, Smorawiński 5, Kurpisz 4, Samsonowicz 3, Bręk 2, Czyż 2, Tomaszewski 2.

AZS AGH: Borówka 14, Czerwonka 14, Mamcarczyk 11, Zych 11, Podworski 8, Sadło 6, Wasyl 3, Kędel 0, Włodarczyk 0.

Pogoń Prudnik - SKK Siedlce 98:85 (35:17, 17:22, 17:24, 29:22)

Pogoń: Pisarczyk 22, Krawczyk 20, Mordzak 19, Prostak 17, Antczak 10, Sroka 4, Szpyrka 4, Stalicki 2, Poznański 0.

SKK: Król 18, Strzelecki 16, Wróbel 13, Janik 12, Sobiło 12, Sirijatowicz 7, Kołodziński 5, Pławucki 2, Nędzi 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Polfarmex Kutno 84:77 (16:30, 25:13, 23:18, 20:16)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 20, Klima 17, Zywert 13, Kulikowski 11, Sewioł 10, Karolak 7, Zaguła 4, Pruefer 2, Fiszer 0.

Polfarmex: Marek 20, Czyżnielewski 16, Wieczorek 12, Matyszkiewicz 6, Pawlak 6, Gospodarek 5, Majewski 5, Nowicki 5, Sobczak 2, Obarek 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - KS Księżak Syntex Łowicz 98:66 (26:10, 29:10, 22:19, 21:27)

Energa Kotwica: Ryżek 20, Przyborowski 17, Zalewski 15, Wrona 13, Grujić 9, Lasota 9, Bodych 5, Janiak 5, Suliński 5, Izraelski 0.

Księżak Syntex: Salamonik 16, Kobus 12, Grzeliński 10, Stopierzyński 9, Motel 7, Włuczyński 6, Dąbek 3, Ratajczak 3, Gładki 0, Nieporęcki 0, Świderski 0.

STK Czarni Słupsk - GKS Tychy 72:76 (18:18, 18:19, 21:22, 15:17)

STK Czarni: Pełka 25, Długosz 12, Wyszkowski 11, Rduch 8, Cesnauskis 7, Seweryn 5, Kordalski 4, Cechniak 0, Powideł 0.

GKS: Szymczak 21, Bogdanowicz 15, Zmarlak 15, Jankowski 14, Fenrych 5, Majka 4, Kulon 2, Krakowczyk 0.

Enea Astoria Bydgoszcz - Futurenet Śląsk Wrocław 86:91 (26:25, 13:30, 29:17, 18:19)

Enea Astoria: Śpica 18, Grod 16, Nowakowski 15, Aleksandrowicz 10, Frąckiewicz 9, Dłuski 7, Kukiełka 7, Kondraciuk 2, Szyttenholm 2, Pochocki 0.

Futurenet Śląsk: Dziewa 22, Skibniewski 18, Musiał 16, Kulon 10, Tomczak 7, Leńczuk 5, Żeleźniak 5, Michałek 4, Pietras 4.

WKK Wrocław - Elektrobud-Investment ZB Pruszków 71:68 (23:15, 13:16, 13:15, 22:22)

WKK: Pieloch 19, Jędrzejewski 13, Patoka 12, Koelner 9, Rutkowski 8, Ciechociński 6, Malona 4, Fiedukiewicz 0, Kroczak 0, Matusiak 0.

Elektrobud-Investment ZB: Kamiński 18, Szwed 10, Cetnar 9, Ornoch 9, Tradecki 8, Kierlewicz 6, Paszkiewicz 5, Hałas 3, Wieluński 0.