EBL: dogrywka w Ostrowie Wielkopolskim. Spójnia Stargard postraszyła wicemistrza Polski

Zacięty pojedynek w Ostrowie Wielkopolskim. W 14. kolejce Energa Basket Ligi BM Slam Stal pokonała po dogrywce Spójnię Stargard 86:84. Bohaterem gospodarzy został Przemysław Żołnierewicz, który trafił decydujący rzut.

Patryk Neumann
Przemysław Żołnierewicz Materiały prasowe / Rafał Jakubowicz / Na zdjęciu: Przemysław Żołnierewicz
Stargardzianie nie przestraszyli się dużo wyżej notowanego przeciwnika i byli równorzędnym rywalem dla niepokonanych u siebie ostrowian. BM Slam Stal starała się zbudować przewagę. W pierwszej połowie kilka razy odskakiwała na blisko 10 punktów. Spójnia jednak zawsze zmniejszała różnicę i po 20 minutach było tylko 38:33. Gospodarze pudłowali z dystansu. Trafili w pierwszej części tylko 2/12 prób. Punktów starali się szukać bliżej kosza. Ich liderami byli Mike Scott, Przemysław Żołnierewicz i Witalij Kowalenko. Wśród przyjezdnych pozytywnie zaskakiwał Maciej Raczyński. Doświadczony koszykarz ostatnio rzadko pojawiał się na parkiecie, ale w niedzielę efektywnie wykorzystał swoją szansę zdobywając osiem punktów w 14 minut.

Spójnia po trafieniach Norbertasa Gigi i Huberta Pabiana prowadziła 5:0. Później wydawało się, że już nie będzie dyktować warunków. Sensacją zapachniało jednak na początku czwartej kwarty. Goście mieli kapitalny fragment. Wstrzelił się Rod Camphor, a mądrze grał Anthony Hickey. Rozgrywający nie forsował rzutów z dystansu, a wchodził pod kosz. To był skuteczny sposób na zdobywanie punktów, a jego zespół wygrywał nawet 65:58.

Ostrowianie odrobili straty. Duża w tym zasługa podkoszowych - Ivana Marasa i Shawna Kinga. W końcówce czwartej kwarty obie drużyny nie wykorzystały kilku sytuacji. Do remisu doprowadził Camphor, a rzut na zwycięstwo miał Nemanja Jaramaz.

Bohaterem dogrywki mógł zostać Rod Camphor, który zdobył w tym czasie sześć z ośmiu punktów dla Spójni. W jednej z ostatnich akcji przy remisie nie trafił jednak dwóch rzutów wolnych. Skutecznie odpowiedział Przemysław Żołnierewicz i to on dał swojej drużynie zwycięstwo.

BM Slam Stal trafiła tylko 4/23 prób z dystansu. Lepiej nastawione celowniki miała Spójnia (10/27). Gospodarze uzyskali jednak wyraźną przewagę w zbiórkach (46:32) i to w połączeniu z bardziej wyrównanym składem pozwoliło im wygrać. Aż sześciu miejscowych koszykarzy zdobyło 10 lub więcej punktów. Dla porównania wśród przyjezdnych udało się to tylko dwóm graczom.

Hickey rzucił 26 "oczek". Jego dorobek uzupełniło siedem zbiórek i sześć asyst. Camphor dodał natomiast 13 punktów. W zwycięskiej ekipie wyróżnili się Żołnierewicz - 19 punktów i cztery asysty oraz King - 10 punktów i 14 zbiórek.

Do rodzinnego miasta powrócił w niedzielę Marcin Dymała. Obwodowy koszykarz był jednak chory i nie pojawił się na parkiecie. W składzie Spójni nie znalazł się natomiast Nick Madray. Według nieoficjalnych jeszcze informacji z podkoszowym rozwiązano kontrakt za porozumieniem stron.

BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Spójnia Stargard 86:84 (21:18, 17:15, 18:27, 20:16, d. 10:8)

BM Slam Stal: Przemysław Żołnierewicz 19, Nemanja Jaramaz 12, Mike Scott 12, Ivan Maras 11, Michał Chyliński 10, Shawn King 10, Witalij Kowalenko 7, Daniel Szymkiewicz 3, Michał Nowakowski 2.

Spójnia: Anthony Hickey 26, Rod Camphor 13, Maciej Raczyński 8, Shane Richards 8, Piotr Pamuła 6, Marcel Wilczek 6, Wojciech Fraś 5, Norbertas Giga 5, Hubert Pabian 5, Dawid Bręk 2.