Arka bez szans w Toruniu! Hit EBL dla Twardych Pierników

Polski Cukier Toruń pokonał Arkę Gdynia 96:73 w niedzielnym hicie 14. kolejki Energa Basket Ligi. Najlepszym graczem spotkania był Michael Umeh.
Jacek Konsek
Michael Umeh PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Michael Umeh

Polski Cukier Toruń ma na rozkładzie już całą czołówkę Energa Basket Ligi. Po pokonaniu Stelmetu Zielona Góra, Anwilu Włocławek i BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski, w niedzielne wczesne popołudnie, podopieczni trenera Mihevca nie dali żadnych szans Arce Gdynia (96:73). Twarde Pierniki trafiły aż 15 trójek i miały 32 asysty, a kolejne świetne zawody rozegrał Michael Umeh.

To był być może najlepszy mecz Twardych Pierników w tym sezonie. Gospodarzom wychodziło dosłownie wszystko, grali kolektywnie, skutecznie, a Umeh wygląda jak brakujące ogniwo w rotacji trenera Mihevca. Amerykanin raczył kibiców świetnie ułożoną ręką podczas oddawania rzutów. A te trafiał niemalże jak z automatu, notując 19 punktów i 5/6 za trzy. Do swojego dorobku dołożył sześć asyst i miał trzy zbiórki. Drugim z bohaterów był niewątpliwie Bartosz Diduszko, który dołożył 15 "oczek" i sześć zbiórek, także przy kapitalnej skuteczności - 5/6, w tym 3/4 za trzy.

Gospodarze początkowo odskoczyli na 28:18, ale Arka po trójkach Bostica (20 punktów) i Florence'a odrobiła straty i wyszła na prowadzenie 42:37. To był jednak chwilowy moment, kiedy przyjezdni dobrze rzucali z dystansu, bowiem w całym spotkaniu chybili aż 22 z 29 prób zza linii 6,75m. Szwankowała ofensywa Arki, a w ataku też nie było widać prawdziwego lidera. Żadnej różnicy nie zrobili środkowi z Gdyni (Łapeta i Upshaw), którzy pod koszami imponowali tylko centymetrami.

Kapitalna w wykonaniu torunian była trzecia kwarta. Trójka za trójką lub udane akcje dwójkowe pozwoliły szybko odskoczyć bezradnej Arce, która nie potrafiła zatrzymać rozpędzonych Twardych Pierników. W pewnym momencie przewaga osiągnęła już 20 punktów, ostatecznie gospodarze triumfowali różnicą aż 23 "oczek". Warto podkreślić, że w ich szeregach wciąż brakuje trzech kontuzjowanych zawodników: Karnowskiego, Wiśniewskiego i Perki.

Niesamowicie wyrównana jest sytuacja w czubie tabeli EBL. Być może już za parę dni cztery drużyny będą legitymować się takim samym bilansem 12-3.

Polski Cukier Toruń - Arka Gdynia 96:73 (28:21, 17:21, 27:14, 24:17)

Polski Cukier: Michael Umeh 19, Bartosz Diduszko 15, Rob Lowery 15, Aaron Cel 13, Karol Gruszecki 12, Cheikh Mbodj 11, Tomasz Śnieg 8, Krzysztof Sulima 2, Mikołaj Ratajczak 1, Ignacy Grochowski 0.

Arka: Josh Bostic 20, James Florence 16, Krzysztof Szubarga 11, Robert Upshaw 11, Adam Łapeta 8, Marcel Ponitka 2, Deividas Dulkys 2, Filip Dylewicz 2, Dariusz Wyka 1, Jakub Garbacz 0, Maciej Leszczyński 0.