EBL: kapitalny mecz w Szczecinie! Wielki charakter i wygrana Polskiego Cukru Toruń

King Szczecin przegrał we własnej hali z Polskim Cukrem Toruń 95:98 w pierwszym, niedzielnym meczu 15. kolejki Energa Basket Ligi.

Jacek Konsek
Bartosz Diduszko Newspix / Krzysztof Cichomski / Na zdjęciu: Bartosz Diduszko

Niesamowite rzeczy działy się w Szczecinie, gdzie przez trzy kwarty King Szczecin absolutnie dominował nad Twardymi Piernikami, rozgrywając najlepsze spotkanie w sezonie. Jak wiadomo jednak, mecz trwa 40 minut i właśnie ostatnia kwarta odmieniła dosłownie wszystko! Goście choć przegrywali już 60:79, ostatecznie triumfowali 98:95. To była świetna promocja Energa Basket Ligi na najwyższym poziomie.

Kingowi przez trzy kwarty wychodziło dosłownie wszystko. Gra pod koszem, celne trójki, nieprawdopodobna skuteczność powyżej 70 procent. Szczecinianie dominowali w ofensywie, punktując wyżej notowanego rywala raz za razem. Kiedy przewaga w trzeciej odsłonie urosła na 19 "oczek" (79:60) wydawało się, że losy meczu są już rozstrzygnięte. Nic z tego.

Trener Mihevc postawił na kombinowaną obronę, w tym strefę, z którą nie potrafili sobie poradzić gospodarze. Co więcej, ich fenomenalna wręcz skuteczność została zatracona. Kolejne minuty mijały, a goście zaczęli odrabiać straty, co zapowiadało emocjonującą końcówkę. Gruszecki i Cel nie mylili się w najważniejszych momentach, z kolei coraz więcej pomyłek notowali świetnie w pierwszej połowie Sajus czy Kikowski.

W samej końcówce, po czasie, trener Biela zaordynował grę na połowie ataku, choć gospodarze mogli rozpoczynać spod własnego kosza. Ryzyko nie opłaciło się, a Cel i Śnieg z zimną krwią wykorzystali wszystkie rzuty wolne i dali gościom 13. zwycięstwo.

Paweł Kikowski zdobył 27 punktów dla gospodarzy, ale tylko trzy w ostatniej kwarcie. Wśród zwycięzców 19 "oczek" zapisał na swoim koncie Aaron Cel, dwa mniej miał Karol Gruszecki. King mimo porażki rozdał aż 24 asyst, z czego 10 Jakub Schenk. Warto dodać, że szczecinianie do przerwy popełnili tylko dwie straty, a w dwóch ostatnich kwartach aż 11.

King Szczecin - Polski Cukier Toruń 95:98 (30:23, 31:24, 21:22, 13:29)

King: Paweł Kikowski 27, Martynas Sajus 18, Tauras Jogela 12, Jakub Schenk 11, Darrell Harris 10, Tywain McKee 5, Łukasz Diduszko 5, Martynas Paliukenas 4, Mateusz Bartosz 3.

Polski Cukier: Aaron Cel 19, Karol Gruszecki 17, Michael Umeh 15, Bartosz Diduszko 15, Rob Lowery 14, Tomasz Śnieg 9, Cheikh Mbodj 8, Krzysztof Sulima 1.