ME koszykarek: Reprezentantki Litwy nie dały szans Serbkom

Reprezentantki Litwy pokonały Serbię 71:49. Podopieczne Rutenisa Paulauskasa już od samego początku spotkania dominowały na parkiecie. W każdej odsłonie to właśnie Litwinki zdobywały więcej "oczek" od swoich przeciwniczek, które grały bardzo chaotycznie i nieskutecznie.

Patryk Kurkowski

Koszykarki z Litwy prowadzone przez Rutenisa Paulauskasa już od pierwszych minut ruszyły do ataku. Taki sygnał dała bowiem Gintare Petronyte, która w tej części spotkania zapisała na swoje konto aż 9 "oczek". Rywalki z Bałkanów oddawały mnóstwo niecelnych rzutów, a to miało przełożenie na ich zdobycz w inauguracyjnej "ćwiartce", która ostatecznie padła łupem 6. drużyny Mistrzostw Europy sprzed dwóch lat.

Zawodniczki Jovicy Antonica nie przebudziły się również w drugiej kwarcie. Poprawiły one nieco swoją skuteczność rzutową, ale przeciwnki nadal pozostawały poza zasięgiem. Litwinki przede wszystkim świetnie spisywały się na półdystansie, a także pod koszem. Olbrzymie znaczenie odegrała tutaj wygrana walka pod tablicami. Warto dodać, że koszykarki Paulauskasa zanotowały aż 12 zbiórek w ataku!

Po przerwie nieco zmęczone reprezentantki Litwy nieco zwolniły. Pozwoliło im to jednak bez najmniejszych problemów kontrolować przebieg wydarzeń. Serbki grały chaotycznie, bez najmniejszego pomysłu. Rzuty za 3 punkty trafiły się niemal za każdym razem pudłem - trafiły one zaledwie raz na dwanaście oddanych prób! Na 10 minut przed końcem zawodniczki Antonica przegrywały różnicą 14 "oczek".

Także ostatnia odsłona padła łupem rozpędzonych Litwinek. Podopieczne Kaulauskasa nie okazały swojemu rywalowi litości i ostatecznie wygrały 71:49. Niewątpliwie kluczem do sukcesu była zdecydowanie lepsza skuteczność oraz wręcz porażająca przewaga w walce o zbiórki - 43:25.

Wspomniana wcześniej Petronyte była najskuteczniejszą koszykarką na parkiecie. Jej dziełem było aż 20 punktów, zebrała z tablic 8 piłek oraz miała przechwyt i blok. Wtórowała jej Egle Stakneviciene, która rzuciła 19 "oczek", a także miała 3 zbiórki. Ana Perovic z kolei była najlepszą zawodniczką w ekipie Serbii - 11 punktów i 6 zbiórek.

Litwa - Serbia 71:49 (16:10, 22:15, 14:13, 19:11)

Litwa: Petronyte 20, Stakneviciene 19, Valuzyte 11, Staugaitiene 9, Bimbaite 6, Ciudariene 6, Pacauskiene 0, Valentiene 0.

Serbia: Perovic 11, Petrovic 8, Radocaj 7, Milovanovic 6, Eric 6, Ajanovic 5, Kresovic 4, Dabovic 0, Roglic 0.