I liga: Udany rewanż Futurenet Śląska Wrocław. Defensywa lidera zatrzymała beniaminka

Koszykarze Futurenet Śląska Wrocław długo się rozkręcali, ale w zaległym meczu 22. kolejki I ligi pokonali AZS AGH Kraków 72:52. Najlepszy mecz w sezonie rozegrał Mateusz Jarmakowicz, który zdobył 17 punktów i miał dziewięć zbiórek.

Patryk Neumann
koszykarze Śląska Wrocław Materiały prasowe / Na zdjęciu: koszykarze Śląska Wrocław
W drużynie z Krakowa wystąpiło pięciu koszykarzy, którzy w niedzielę zdobyli mistrzostwo Polski do lat 20 (więcej o tym tutaj). W pierwszej piątce obok Macieja Koperskiego, który w I-ligowym zespole odgrywa znaczącą rolę wyszedł Patryk Pachołek. Oczywiście I-ligową drużynę podobnie, jak juniorów starszych prowadził trener Wojciech Bychawski.

Goście niesieni na fali entuzjazmu rozpoczęli całkiem nieźle. Nie przestraszyli się faworyta, ale to nie mogło dziwić. W tym sezonie ograli już kilka mocnych drużyn. Na rozkładzie mieli też Futurenet Śląsk, bo w Krakowie zwyciężyli 97:88. We Wrocławiu beniaminek utrzymywał się na prowadzeniu przez 12 minut. W pierwszej kwarcie było nawet 14:8. Później gospodarze serią 19:4 odwrócili wynik, ale w pierwszej połowie prezentowali się bardzo przeciętnie i po 20 minutach wygrywali tylko 30:25.

Po zmianie stron dominacja Futurenet Śląska była już wyraźna. Drużyna prowadzona przez Radosława Hyżego odniosła 20. zwycięstwo w sezonie, a u siebie ma bilans 13-0. Kluczowe okazały się pierwsze dwie minuty trzeciej kwarty. Gospodarze po serii 10 "oczek" z rzędu odskoczyli na 40:25. Później w ataku trafiały im się przestoje, ale za to bardzo dobrze funkcjonowała defensywa. Przy takiej przewadze to było wystarczające żeby kontrolować spotkanie. Beniaminek miał coraz większe problemy, a lider I ligi dzięki kilku znakomitym momentom zbudował ogromną przewagę. Kolejnym takim świetnym fragmentem była pierwsza połowa czwartej kwarty wygrana przez gospodarzy 17:2. Później przyjezdni trochę zniwelowali różnicę, ale ulegli 52:72.

Skuteczność Futurenet Śląska Wrocław wzrosła w tym spotkaniu z 20 do 40 proc. Obie drużyny słabo egzekwowały natomiast rzuty wolne (11/21 i 4/10). Ogromna była różnica w asystach (21:6 na korzyść gospodarzy). Sam Norbert Kulon rozdał siedem asyst, czyli więcej niż cały AZS AGH. Goście popełnili też 22 strat przy 14 rywali.

Oto najlepsi gracze 26. kolejki I ligi

Liderem zwycięskiej ekipy był Mateusz Jarmakowicz. Podkoszowy rozegrał najlepszy mecz w sezonie - 17 punktów (6/14 z gry) i dziewięć zbiórek (sześć w ataku). Ponad 10 "oczek" uzyskali jeszcze Robert Skibniewski i Krzysztof Jakóbczyk oraz Konrad Mamcarczyk.
Warto również odnotować 11 zbiórek Szymona Tomczaka. Wrocławianie ponownie musieli sobie radzić bez Aleksandra Dziewy. Bardziej był jednak osłabiony zespół prowadzony przez Wojciecha Bychawskiego, bo nie zagrali Tomasz Zych i Iwan Wasyl.

Futurenet Śląsk Wrocław - AZS AGH Kraków 72:52 (12:14, 18:11, 20:13, 22:14)

Futurenet Śląsk: Jarmakowicz 17, Skibniewski 12, Jakóbczyk 11, Musiał 8, Tomczak 8, Kulon 7, Pietras 7, Leńczuk 2, Bożenko 0, Michałek 0.

AZS AGH: Mamcarczyk 12, Włodarczyk 9, Deja 8, Koperski 7, Czerwonka 5, Pachołek 5, Kędel 3, Jakubek 2, Dyrda 1, Borówka 0, Nowacki 0, Podworski 0.