Hit I ligi dla FutureNet Śląska. Enea Astoria walczyła jednak dzielnie

Mateusz Jarmakowicz rozegrał najlepsze spotkanie w sezonie i to między innymi dzięki niemu FutureNet Śląsk odniósł niezwykle cenne zwycięstwo nad Enea Astorią Bydgoszcz (101:92). Gracze Radosława Hyżego nadal pozostają zatem bez domowej porażki.

Dawid Siemieniecki
koszykarze Śląska Wrocław Materiały prasowe / Na zdjęciu: koszykarze Śląska Wrocław
Warto wspomnieć o tym, że FutureNet Śląsk pozostał już jedynym zespołem w całej I lidze, który pozostaje niepokonany w swojej hali. W niedzielę lider zaplecza ekstraklasy nie miał jednak łatwej przeprawy, gdyż gościł drugą w tabeli Enea Astorię. Bydgoszczanie do meczu przystępowali poważnie osłabieni, bowiem kłopoty zdrowotne ma Jakub Dłuski, a na dodatek ani minuty nie rozegrał Mikołaj Grod, który doznał urazu w poprzedniej kolejce. Mimo to goście tanio skóry nie sprzedali.

Do pewnego momentu pierwsza połowa toczyła się jednak totalnie pod dyktando gości. Świetnie grał Mateusz Jarmakowicz, który zagrał zdecydowanie najlepsze zawody w sezonie. Swoje dawał także niezawodny Aleksander Dziewa, który powrócił do składu po kontuzji kostki. Z kolei po celnej trójce Krzysztofa Jakóbczyka, gospodarze prowadzili już 43:29 i wydawało się, że całkowicie zdominują rywali. Ale nic z tego.

Właśnie wtedy nastąpiło przebudzenie w grze bydgoszczan. Podopieczni Grzegorza Skiby zaczęli odpalać niesamowite rzuty za trzy. Dwukrotnie trafił Grzegorz Kukiełka, a po razie dołożyli Marcin Nowakowski, Łukasz Frąckiewicz i Michał Aleksandrowicz. To sprawiło, że goście odrobili zdecydowaną większość strat, przez co oba zespoły schodziły do szatni przy wyniku zaledwie 52:50 dla wrocławian.

Po przerwie nie było już jednak tak kolorowo dla Enea Astorii. Wprawdzie "Kukła" szybko doprowadził do remisu, ale FutureNet Śląsk momentalnie powrócił do bezpiecznego prowadzenia, które już praktycznie do samego końca oscylowało w okolicach 10-13 "oczek". Jak profesor grał Robert Skibniewski, który tego dnia skupił się na punktowaniu, a palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o rozdawanie kluczowych podań pozostawił Norbertowi Kulonowi, który miał 12 asyst.

Czwartą kwartę, 17:13, zdołali wygrać przyjezdni, co spowodowało, że ostatecznie przegrali oni różnicą 9 punktów. To ostatecznie odebrało im szanse na 1. miejsce w tabeli na koniec fazy zasadniczej I ligi, gdyż w tej chwili mają oni dwa punkty straty do FutureNet Śląska i dwie porażki w bezpośrednich starciach. Mimo wszystko są jedną z nielicznych ekip w rozgrywkach, która potrafi przeciwstawić się graczom Radosława Hyżego. W Bydgoszczy przegrała bowiem nieznacznie, bo 86:91.

Zapowiada się więc niezwykle ciekawa walka o rozstawienie trzech najlepszych drużyn przed fazą play-off. Po porażce we Wrocławiu, Enea Astoria spadła wprawdzie na 3. miejsce, ale cały czas ma szansę na zajęcie lokaty o jedną pozycję wyższej. Warunkiem będzie jednak jakieś potknięcie Rawlplug Sokoła, przy braku swoich wpadek. Zespół z Łańcuta na Dolny Śląsk uda się z kolei w ostatniej kolejce i być może będzie to dla niego wyjazd po 1. miejsce na koniec rozgrywek zasadniczych.

FutureNet Śląsk Wrocław - Enea Astoria Bydgoszcz 101:92 (28:17, 24:33, 36:25, 13:17)

FutureNet Śląsk: Jarmakowicz 25, Skibniewski 23 (4x3), Dziewa 16 (12 zb.), Jakóbczyk 13, Leńczuk 13, Kulon 6 (12 as.), Bożenko 3, Pietras 2, Michałek 0.

Enea Astoria: Kukiełka 23, Frąckiewicz 17, Fatz 13, Nowakowski 12, Pochocki 9, Szyttenholm 6, Aleksandrowicz 5, Śpica 4, Kondraciuk 3.