EBL. Faul normalny czy niesportowy? Kontrowersja w końcówce meczu Arka Gdynia - Anwil Włocławek

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Ivan Almeida
WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Ivan Almeida

Arka Gdynia wygrała pierwszy półfinałowy mecz Energa Basket Ligi z Anwilem Włocławek 94:91. W końcówce nie obyło się bez kontrowersji sędziowskiej.

W Gdyni długo nie zapowiadało się na emocjonującą końcówkę - Arka w połowie trzeciej kwarty prowadziła nawet 74:53. Potem jednak w pogoń ruszyły "Rottweilery".

Anwil Włocławek czwartą część zaczął od serii 17:3 i było 80:80. Mistrzowie Polski objęli nawet prowadzenie, ale w końcówce gospodarze wytrzymali ciśnienie i zdołali przypieczętować triumf.

Kto jednak wie jak potoczyłaby się końcówka, gdyby nie kontrowersyjna decyzja sędziów. Przy stanie 92:89 spudłował Josh Bostic, a Ivan Almeida wyprowadzał szybki atak. Przerwać się go zdecydował faulem Krzysztof Szubarga i według opinii wielu oraz sugerując się interpretacją przepisów powinno to być przewinienie niesportowe.

Sędziowie międzynarodowi Tomasz Trawicki i Michał Proc (pojedzie na mistrzostwa świata do Chin) po analizie powtórki IRS (Instant Repley System) zdecydowali się przyznać faul zwykły.

- To jest faul niesportowy moim zdaniem - ocenił sytuację komentujący to spotkanie na antenie stacji Polsat Sport Adam Romański. Przekonany o tym był również Igor Milicić - szkoleniowiec Anwilu mówił o tym wprost na pomeczowej konferencji prasowej. W jego opinii cała Polska widziała, że powinien być faul niesportowy, a decyzją sędziów był po prostu zniesmaczony.

Gdyby decyzja sędziów była inna włocławianie mieli realne szanse na wygraną, bo po dwóch rzutach wolnych Almeidy byliby nadal w posiadaniu piłki. Co ważne lider Anwilu oba rzuty wolne wykorzystał. Sam gwiazdor mistrzów Polski również wyraził swoje zdanie na temat pracy sędziów. Stwierdził, że jego drużyna przegrała grając 5 na... 8.

Drugi mecz tej serii w sobotę. Gospodarzem ponownie będzie Arka, a początek zaplanowano na godzinę 20:30. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.