Sensacja w EBL. Horror we Włocławku. Niebywały pościg Trefla Sopot zakończony zwycięstwem!

Niesamowity pościg Trefla Sopot we Włocławku! Koszykarze z Trójmiasta przegrywali z Anwilem już niemal 20-oma punktami, ale po kapitalnej 4. kwarcie pokonali mistrzów Polski 86:84! Gości do wygranej poprowadził bezbłędny w końcówce Łukasz Kolenda.

Dawid Siemieniecki
Tony Wroten (z lewej) i Cameron Ayers (z prawej) PAP / Tytus Żmijewski / Na zdjęciu: Tony Wroten (z lewej) i Cameron Ayers (z prawej)
Niebywałe spotkanie miało miejsce w Hali Mistrzów. To, co przed tygodniem nie udało się Enea Astorii Bydgoszcz, tydzień później w życie wcielili zawodnicy Trefla Sopot, sensacyjnie pokonując Anwil Włocławek! Podopieczni Igora Milicicia stracili olbrzymią przewagę (82:63 na pięć minut przed końcem) i dali sobie wydrzeć - wydawało się - pewną wygraną! Kapitalnie w końcówce grał Łukasz Kolenda, wspierany przez Pawła Leończyka, i wielka niespodzianka stała się faktem!

Trefl zaczął pojedynek ze sporym animuszem i po punktach Camerona Ayersa prowadził 18:15. Od tego momentu na parkiecie zaczęła się jednak dominacja gospodarzy. Sopocianie spore problemy mieli głównie na obwodzie, bowiem w strefie podkoszowej Nana Foulland i Paweł Leończyk podjęli rękawice z rywalami.

Pierwsza połowa należała niejako do Tony'ego Wrotena, który udanie dyrygował poczynaniami swojego zespołu. Dzięki dobrej grze Amerykanina, Anwil schodził do szatni prowadząc zdecydowanie - 53:37. Wydawało się wówczas, że włocławianie spokojnie dowiozą prowadzenie do końca, ale nic z tego!

EBL. Już 0-5 BM Slam Stali. Koszmarny debiut Donte McGilla >>

Trzecią kwartę 22:20 wygrali bowiem goście, ale w dalszym ciągu tracili sporo do Anwilu. I wtedy nadeszło koszmarne dziesięć, a w zasadzie pięć minut włocławian, którzy totalnie pogubili się w końcówce i pomimo sporej przewagi, dali sobie wydrzeć wygraną. Gracze Igora Milicicia popełniali w drugiej połowie 4. kwarty koszmarne błędy i straty, które w kontrze na punkty raz po raz zamieniał młodszy z braci Kolenda.

Mecz Anwilowi mógł uratować Wroten, ale w swojej ostatniej akcji mocno się pogubił i zmuszony był oddawać rzut pod presją czasu. Piłkę zebrali goście i w kontrze znów pierwszy był 20-letni Kolenda. Przy wyniku remisowym - po 84 - został niesportowo sfaulowany i wytrzymał próbę nerwów na linii rzutów wolnych, dając tym samym wygraną swojemu zespołowi, co jeszcze kilka minut wcześniej wydawało się wręcz nierealne!

Należy również podkreślić, że w spotkaniu z Treflem nie mógł zagrać kontuzjowany Ricky Ledo, który tydzień temu wyprowadził Anwil ze sporych opresji, przejmując w końcówce mecz w Bydgoszczy. Wtedy to właśnie on wykonał decydujący rzut z dystansu, a także nie mylił się z linii rzutów wolnych, kiedy był faulowany. Teraz go zabrakło i okazało się, że zespołu nie ma kto pociągnąć w krytycznym momencie i pierwsza porażka włocławian w polskiej lidze stała się faktem.

Anwil Włocławek - Trefl Sopot 84:86 (24:18, 29:19, 20:22, 11:27)

Anwil: Wroten 16, Dowe 14, Sokołowski 13, Karolak 10, Freimanis 9, Sulima 7, SImon 6, Szewczyk 5, Milovanović 4.

Trefl: Leończyk 19, Foulland 18, Ł. Kolenda 16, Ayers 13, Medlock 8, M. Kolenda 5, Kurpisz 4, Kowalenko 3, Kamiński 0.