EBL. Dziewiąty raz z rzędu Stelmetu Enea BC. PGE Spójnia bez szans

Nieuchwytni. Koszykarze Stelmetu Enea BC Zielna Góra sięgnęli po kolejne przekonywujące zwycięstwo w Energa Basket Lidze. Tym razem w Stargardzie podopieczni Żana Tabaka ograli PGE Spójnię 96:76.

Krzysztof Kaczmarczyk
Ludvig Hakanson WP SportoweFakty / Artur Lawrenc / Na zdjęciu: Ludvig Hakanson
Stelmet Enea BC swoją serię zwycięstw rozpoczął 17 października i od tego momentu jest poza zasięgiem wszystkich w Energa Basket Lidze.

Zielonogórzanie grają efektownie i skutecznie. W środę przekonała się o tym ekipa Jacka Winnickiego. Pomimo wielkiej ambicji i woli walki PGE Spójnia we własnej hali przegrała różnicą 20 punktów.

Do składu gości po krótkiej chwili wrócił Ludvig Hakanson. W statystykach zapisał 17 punktów, wykorzystując 4 z 5 rzutów zza łuku. Dodał 8 asyst i 3 przechwyty. O ile na początku sezonu transfer ten był negowany, o tyle teraz nie ma już dyskusji co do wartości tego zawodnika.

Zielonogórzanie nie zamierzali czekać na to, co pokażą gospodarze i od początku ruszyli po swoje. Skutecznie grał Tony Meier (finalnie 22 punkty i 8/13 z gry), a grą dyrygował Hakanson. Stelmet już w pierwszej kwarcie miał nawet 11 punktów przewagi.

Gra PGE Spójni nieco drgnęła, gdy na parkiecie pojawił się Adris De Leon - ten szybko przywitał się z meczem dwiema "trójkami". Po rzucie z dystansu Raymonda Cowelsa Spójnia przegrywała już tylko 31:32. Reakcja rywali była natychmiastowa - "trójką" odpowiedział Łukasz Koszarek, swoje dołożył Joe Thomasson i na przerwę przyjezdni schodzili mają 15 punktów przewagi.

Cowels dwoił się i troił, ale to ekipa Żana Tabaka dyktowała warunki - w połowie trzeciej kwarty było 72:45 dla Stelmetu. Seria 11:2 gospodarzy dała nadzieję, że nie wszystko stracone, ale faworyci rozwiali je bardzo szybko. Duet Drew Gordon - Meier był nie do zatrzymania i goście do końca kontrolowali wynik.

24 punkty i 7 zbiórek zanotował Cowels, De Leon "z ławki" dołożył 18 "oczek" trafiając 7 z 10 rzutów z gry. Gracze Stelmetu Enea BC mieli jednak 52 procent skuteczności rzutów z dystansu (13/25) i na to odpowiedzi PGE Spójnia już nie miała.

PGE Spójnia Stargard - Stelmet Enea BC Zielona Góra 76:96 (20:27, 17:25, 29:25, 10:19)

PGE Spójnia: Raymond Cowels 24, Adris De Leon 18, Tony Bishop 12, Darnell Jackson 9, Tomasz Śnieg 8, Kacper Młynarski 3, Peter Olisemeka 2, Bartosz Bochno 0, Adam Brenk 0, Michał Huk 0, Bartłomiej Górzyński 0.

Stelmet Enea BC: Tony Meier 22, Ludvig Hakanson 17, Joe Thomasson 15, Drew Gordon 14, Jarosław Zyskowski 7, Łukasz Koszarek 7, Ivica Radić 6, Marcel Ponitka 5, Przemysław Zamojski 3, Mikołaj Witliński 0.