EBL. Niezwykle cenna wygrana GTK w Bydgoszczy. Koszmar Enea Astorii w 4. kwarcie

Bardzo ofensywne spotkanie zafundowali swoim kibicom ekipy Enea Astorii oraz GTK Gliwice. Ostatecznie z wygranej cieszyli się goście, którzy dzięki znakomitej w swoim wykonaniu 4. kwarcie, wygranej aż 27:11, triumfowali ostatecznie 104:96.

Dawid Siemieniecki
Milivoje Mijović WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Milivoje Mijović
Fenomenalna czwarta kwarta w wykonaniu GTK Gliwice sprawiła, że podopieczni Pawła Turkiewicza odnieśli niezwykle cenne wyjazdowe zwycięstwo w Bydgoszczy. Wygrywając ostatnie 10 minut gry aż 27:11, odnieśli oni swój piąty triumf w rozgrywkach Energa Basket Ligi, zrównując się tym samym punktami ze swoim sobotnim rywalem. GTK do wygranej poprowadził Milivoje Mijović, który w 4. kwarcie trafiał niesamowicie ważne rzuty.

Przez długi czas spotkanie pomiędzy Enea Astorią a GTK Gliwice toczyło się na zasadzie kosz za kosz. Najdobitniej kibice mogli to zaobserwować w trzeciej kwarcie, kiedy to obie ekipy grały na bardzo wysokiej skuteczności. W pewnym momencie podopieczni Artura Gronka wyraźnie jednak przyspieszyli i po celnej trójce w wykonaniu Krisa Clyburna odskoczyli rywalom na 9 "oczek" (81:72).

Ostatecznie po 30 minutach gry bydgoszczanie prowadzili 85:77, ale ich podstawowym problemem w tym momencie były już cztery faule na koncie AJ'a Waltona, który do tej chwili zgromadził na swoim koncie 15 punktów. I początek ostatniej odsłony pokazał wyraźnie, że może to rzeczywiście stanowić poważny kłopot w kolejnych fragmentach.

Gospodarze wyraźnie zacięli się w ataku, nie trafiając nawet otwartych rzutów, z czym najmniejszego problemu nie miał skrzydłowy GTK, Milivoje Mijović, który dwukrotnie celnie przymierzył zza łuku i przy wyniku 85:83 o czas zmuszony był poprosić Artur Gronek. To na niewiele się jednak zdało, gdyż goście wyraźnie złapali wiatr w żagle, w dalszym ciągu grając bardzo mocno w obronie i skutecznie w ataku. Efekt tego był taki, że kolejną trójkę trafił Mijović, kontrę wykończył Kacper Radwański i zrobiło się 94:89 dla GTK.

EBL. HydroTruck bliski sukcesu przeciwko Spójni. Dwa punkty pojechały jednak do Stargardu >>

Chwilę później swój dramat przeżył jednak Duke Mondy, który w starciu pod własnym koszem doznał bardzo groźnie wyglądającej kontuzji kolana i musiał opuścić parkiet. W jego miejsce na parkiecie zameldował się Mateusz Szlachetka, który okazał się ojcem sukcesu drużyny Pawła Turkiewicza.

Utalentowany gracz rozgrywał bardzo mądre akcje, a w kluczowych momentach sam kończył je punktami. Enea Astoria goniła i była bliska doprowadzenia do remisu, ale nieudane wejście pod kosz zanotował Walton, w odpowiedzi za trzy trafił Brandon Tabb i na 47 sekund przed końcem goście prowadzili 101:96. Tej straty gospodarze już nie odrobili i tym samym ponieśli szóstą domową porażkę, prezentując się koszmarnie w 4. kwarcie.

Koszykarze Artura Gronka przegrali ją aż 11:27 i pogrzebali tym samym olbrzymią szansę na drugą z rzędu wygraną u siebie, której - wydawało się - po 30 minutach byli tak bliscy. Do wygranej GTK poprowadził wspomniany już Mijović, który dał wyraźny impuls celnymi rzutami, a kiedy dołączyli do niego pozostali, stało się jasne, że gliwiczanie zwycięstwa nie wypuszczą z rąk.

Enea Astoria Bydgoszcz - GTK Gliwice 96:104 (31:30, 22:21, 32:26, 11:27)

Enea Astoria: Walton 20, Zębski 17, Kemp 13, Clyburn 12, Michał Nowakowski 12, Frąckiewicz 10, Marcin Nowakowski 5, Szyttenholm 4, Chyliński 3, Aleksandrowicz 0, Krasuski 0.

GTK: Mijović 21 (4x3), Tabb 17, Furstinger 15, Henson 12, Mondy 12, Szlachetka 12, Słupiński 11, Radwański 4, Diduszko 0, Hałas 0.