EBL. Świetny Devoe Joseph nie pomógł Śląskowi, seria Stelmetu Enei BC podtrzymana

Wielki mecz Doveo Josepha nie pomógł Śląskowi Wrocław. W Zielonej Górze Stelmet Enea BC wygrał 83:78 - to 12. z rzędu triumf podopiecznych Żana Tabaka. Gospodarze w kluczowych momentach trafiali niezwykle istotne rzuty z dystansu.

Krzysztof Kaczmarczyk
Na zdjęiu: Devoe Joseph PAP / Lech Muszyński / Na zdjęiu: Devoe Joseph
Stelmet Enea BC był wielkim faworytem tego pojedynku, ale o triumf musiał drżeć do samego końca. Ostatecznie zapewnili go Joe Thomasson i Ludvig Hakanson.

Śląsk pomimo osłabienia (nadal bez Mathieu Wojciechowskiego) był równorzędnym rywalem. Największa w tym zasługa Devoe Josepha, który uzbierał aż 31 punktów.

Wśród zielonogórzan najskuteczniejszym graczem okazał się Jarosław Zyskowski, autor 20 "oczek". Trzy mniej rzucił Ivica Radić.

Joseph od początku był dla defensywy gospodarzy nieuchwytny - w samej pierwszej połowie zdobył 22 "oczka", równo po 11 w każdej z kwart. Dzięki jego popisom Śląsk schodził do szatni prowadząc.

O wejściu w drugą połowę wrocławianie będą chcieli jednak jak najszybciej zapomnieć. Podopieczni Olivera Vidina przez sześć minut nie potrafili zdobyć chociażby punkty i Stelmet po serii 11:0 prowadził 51:41.

Na swoje szczęście gracze Śląska zdołali się otrząsnąć i wrócić do gry, a na decydującą część faworyt wychodził prowadząc różnicą już tylko dwóch "oczek". Ostatnią kwartę Stelmet rozpoczął znakomicie - po dwa razy z dystansu trafili Zyskowski i Zamojski.

Ekipa Żana Tabaka prowadziła 78:71, ale raz jeszcze dała się dojść - pół minuty przed końcem zza linii 6,75 trafił Joseph i Śląsk ponownie był tylko dwa punkty za rywalem. Wówczas - w najważniejszej akcji tego pojedynku na dystansie ręka nie zadrżała Thomassonowi, a dwa celne rzuty wolne Hakansona zamknęły mecz.

Stelmet po raz kolejny miał kilku bohaterów. Zyskowski z Zamojskim trafili po cztery "trójki", Hakanson rozdał 11 asyst, a pod koszem swoje dołożyli Gordon i Radić. Zielonogórzanie wygrali po raz 12. z rzędu i są samodzielnym liderem Energa Basket Ligi.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - WKS Śląsk Wrocław 83:78 (19:18, 21:23, 17:14, 26:23)

Stelmet Enea BC: Jarosław Zyskowski 20, Ivica Radić 17, Przemysław Zamojski 14, Drew Gordon 13, Joe Thomasson 8, Marcel Ponitka 4, Ludvig Hakanson 4 (11 as), Tony Meier 3, Łukasz Koszarek 0, Mikołaj Witliński 0.

Śląsk: Devoe Joseph 31, Kamil Łączyński 9, Danny Gibson 9, Andrew Chrabaszcz 7, Torin Dorn 7, Aleksander Dziewa 6, Michael Humphrey 6, Michał Gabiński 3, Jakub Musiał 0.