NBA. Duża kontrowersja w końcówce spotkania. Sędziowie pozbawili New Orleans Pelicans dogrywki

New Orleans Pelicans przegrali z Utah Jazz 126:128 w pojedynku rozgrywanym w nocy z poniedziałku na wtorek. W samej końcówce do dogrywki mógł doprowadzić Brandon Ingram, jednak sędziowie nie odgwizdali, wydawałoby się, oczywistego faulu.

Wojciech Bielewicz
Brandon Ingram (z prawej) Getty Images / Na zdjęciu: Brandon Ingram (z prawej)
Zarówno Utah Jazz, jak i New Orleans Pelicans prezentują w ostatnim czasie bardzo dobrą koszykówkę, dlatego wtorkowy pojedynek zapowiadał się niezwykle emocjonująco i oczekiwaniom jak najbardziej sprostał. Przez cały mecz żadna z ekip nie była w stanie wypracować solidnej zaliczki punktowej, dzięki czemu kibice w Nowym Orleanie mogli obejrzeć końcówkę "na styku". Przy prowadzeniu 128:126, Jazz mieli jeszcze piłkę w swoich rękach, jednak skuteczna defensywa rywali doprowadziła do niecelnego rzutu za trzy punkty Bojana Bogdanovica. To z kolei otworzyło szansę na dogrywkę bądź zwycięstwo gospodarzy.

Piłkę w obronie zebrał Brandon Ingram i mając 5 sekund na zegarze rozpoczął kozłowanie w stronę kosza rywali. Agresywnie wszedł w "pomalowane", gdzie czekał na niego Rudy Gobert starający się zablokować próbę rywala. Ingram spudłował, jednak od razu po rzucie oczekiwał gwizdka, który zapewniłby mu dwa rzuty wolne. Sędziowie nie zdecydowali się odgwizdać faulu, który jak pokazały powtórki, był wyraźny. Francuz swoją lewą ręką uderzył bowiem Ingrama w przedramię.

Sędziowie po tej akcji zebrali się jeszcze, aby obejrzeć tę sytuację ponownie, jednak dotyczyło to ewentualnego czasu, który miał zostać na zegarze. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w momencie, kiedy faul w trakcie meczu nie jest odgwizdany, nie można tego sprawdzić ani na powtórkach przysługujących sędziom, ani w sytuacji, kiedy któryś z trenerów prosi o challenge.

- To był oczywisty faul, nic innego. Powinniśmy dostać dwa rzuty wolne, a ich nie dostaliśmy. Koniec dyskusji - mówił wyraźnie zirytowany po meczu Lonzo Ball. - Chyba nie ma wielkiego znaczenia, jaka jest moja perspektywa i co widziałem. Sędziowie widzieli zupełnie co innego - dodał Ingram.

Pelicans trzy tygodnie wcześniej również doznali porażki przez błąd sędziów, który nie został wychwycony. W pojedynku przeciwko Brooklyn Nets drużyna z Nowego Orleanu powinna wygrać mecz w regulaminowym czasie, po tym jak ich rywale popełnili w samej końcówce błąd 24 sekund. Sędziowie jednak uznali, że piłka dotknęła obręczy (powtórki pokazały, że tak nie było), co pozwoliło Netsom doprowadzić do dogrywki i wygrać w niej 108-101.

Pozostaje zatem pytanie, czy i jak długo liga NBA powinna jeszcze chronić podejmowane w trakcie meczów decyzje sędziów nie chcąc szargać ich wizerunku. Możliwości powtórek są na chwilę obecną tak szeroko rozwinięte w środowisku sportowym, że sprawiedliwy wynik końcowy powinien być celem przyświecającym ponad wszystko.

Czy uważasz, że wszystkie decyzje sędziów powinny podlegać weryfikacji?