I liga. Wielki powrót i końcówka dla WKK Wrocław. Dogrywka w Kłodzku

Sporo emocji w 18. kolejce I ligi koszykarzy. Zacięte hity dla WKK Wrocław i Księżaka Łowicz. Dogrywka rozstrzygnęła o zwycięstwie Zetkamy Doral Nysa Kłodzko nad Timeout Polonią 1912 Leszno (97:93).

Patryk Neumann
zawodnicy WKK Wrocław Materiały prasowe / Ryszard Jędrzejewski / Na zdjęciu: zawodnicy WKK Wrocław
Miasto Szkła prowadziło 37:22. W kolejnych minutach gospodarze grali jednak coraz gorzej w ataku. W czwartej kwarcie zdobyli tylko dziewięć punktów przy 22 rywali i ulegli 67:70. To był kolejny defensywny mecz, ale wrocławianie zrewanżowali się na Podkarpaciu za porażkę z pierwszej rundy. Piotr Niedźwiedzki rzucił dla WKK 21 punktów (7/10 z gry) i miał 11 zbiórek. Wspierali go Jakub Patoka i Jakub Koelner, którzy dołożyli odpowiednio 18 i 15 punktów. Najlepszym strzelcem Miasta Szkła z 19 "oczkami" był Paweł Śpica. Lider I ligi zatrzymał jednak Marcina Dymałę i Alana Czujkowskiego.

Niesamowitych rzeczy dokonuje u siebie Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Beniaminek odniósł siódme zwycięstwo w sezonie. Pokonał Timeout Polonię 1912 Leszno 97:93. Goście na początku trzeciej kwarty mieli 17 punktów przewagi. Przez całą drugą połowę stracili jednak 58 "oczek", a w końcówce regulaminowego czasu dogrywkę zapewnili im Nikodem Sirijatowicz i Radosław Trubacz.

Zwycięstwa nie dało jednak 16/41 celnych rzutów za trzy punkty. Gospodarze wykorzystali 12/26 prób z dystansu, a do sukcesu poprowadzili ich Jan Malesa (26 punktów i siedem zbiórek), Maksymilian Zagórski (22 punkty i osiem zbiórek) oraz Marcin Kowalski (15 punktów, osiem zbiórek i pięć asyst). Ważną "trójkę" w dogrywce trafił Jarosław Bartkowiak, a dla przyjezdnych double-double (21 punktów i 10 zbiórek) skompletował Hubert Pabian.

Bardzo blisko dogrywki było też w Łowiczu, ale po trafieniu Przemysława Tradeckiego Księżak wygrał z STK Czarnymi Słupsk 88:85. To był jedyny celny rzut rozgrywającego. Wcześniej gospodarze prowadzili 53:40, ale od tego momentu stracili 20 punktów z rzędu i to oni musieli gonić. W końcówce sytuacja się wyrównała. Księżak miał sporą przewagę na linii rzutów wolnych - 28/31 przy 8/13 STK Czarnych. Double-double osiągnął Mikołaj Grod (20 punktów i 12 zbiórek), a 23 punkty uzyskał Piotr Robak.

Rawlplug Sokół Łańcut w czwartej kwarcie odskoczył Pogoni Prudnik i wygrał 86:79. Liderami gości byli Maciej Klima (20 punktów i osiem zbiórek) oraz Szymon Pawlak. Nadspodziewanie łatwą przeprawę miał natomiast w Kołobrzegu GKS Tychy, który zwyciężył 91:76. Energa Kotwica ponownie nieźle zaczęła, ale po przegranej 13:30 drugiej kwarcie znalazła się w trudnej sytuacji i przedłużyła fatalną serię porażek. Norbert Kulon zdobył dla gości 24 punkty (7/10 z gry), a Michał Jankowski 22 (9/14). Gospodarzom nie pomogła duża przewaga w zbiórkach (46:29), bo popełnili oni 16 strat przy sześciu takich błędach rywali.

Cenne zwycięstwo w walce o utrzymanie (74:66) odniósł Elektrobud-Investment ZB Pruszków. Czwartej porażki z rzędu z tym przeciwnikiem, a ósmej wyjazdowej doznał Biofarm Basket Poznań. Gospodarze nie popisali się zdobywając w drugiej kwarcie tylko sześć punktów, ale goście nie mogli wygrać wykorzystując zaledwie 3/28 prób z dystansu. Po drugiej stronie sam Mateusz Szczypiński (20 punktów) trafił pięć "trójek". Dla Biofarmu Basket 19 "oczek" (7/21 z gry) rzucił Marcin Flieger, a 15 punktów i 17 zbiórek to dorobek Filipa Struskiego.

Wyniki 18. kolejki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Timeout Polonia 1912 Leszno 97:93 (16:20, 11:23, 30:26, 28:16, d. 12:8)

Zetkama Doral Nysa: Malesa 26, Zagórski 22, Kowalski 15, Nowicki 10, Kutta 8, Bartkowiak 7, Tomczak 6, Weiss 2, Madziar 1, Wojciechowski 0.

Timeout Polonia: Pabian 21, Trubacz 14, Milczyński 13, Sączewski 13, Chanas 12, Sanny 9, Jodłowski 7, Sirijatowicz 4, Krawczyk 0, Samolak 0.

Pogoń Prudnik - Rawlplug Sokół Łańcut 79:86 (26:22, 16:19, 25:24, 12:21)

Pogoń: Mroczek-Truskowski 18, Nowakowski 14, Salamonik 13, Pisarczyk 10, Wieczorek 7, Patryk Garwol 6, Sanny 6, Sroka 4, Suliński 1.

Rawlplug Sokół: Klima 20, Pawlak 17, Kulikowski 12, Wieloch 10, Szymański 9, Zaguła 9, Karolak 5, Ciechociński 4, Czerwonka 0, Sewioł 0.

Miasto Szkła Krosno - WKK Wrocław 67:70 (20:20, 24:14, 14:14, 9:22)

Miasto Szkła: Śpica 19, Ciesielski 11, Żmudzki 10, Czujkowski 8, Spała 8, Dymała 6, Oczkowicz 3, Ratajczak 2, Walciszewski 0.

WKK: Niedźwiedzki 21, Patoka 18, Koelner 15, Prostak 8, Jędrzejewski 6, Kroczak 2, Nowakowski 0, Pułkotycki 0.

Energa Kotwica Kołobrzeg - GKS Tychy 76:91 (24:20, 13:30, 14:17, 25:24)

Energa Kotwica: Przyborowski 19, Bodych 17, Stanios 12, Madray 11, Dłoniak 6, Grujić 4, Kruszczyński 4, Wróbel 2, Strzępek 1, Walda 0.

GKS: Kulon 24, Jankowski 22, Woroniecki 12, Szymczak 9, Karpacz 8, Krakowczyk 8, Kędel 6, Wrona 2, Karwat 0, Zawadzki 0, Ziaja 0, Zmarlak 0.

KS Księżak Łowicz - STK Czarni Słupsk 88:85 (27:19, 26:27, 15:25, 20:14)

KS Księżak: Robak 23, Grod 20, Kobus 15, Samsonowicz 11, Stopierzyński 11, Świderski 3, Tradecki 3, Czyż 2.

STK Czarni: Małgorzaciak 18, Kordalski 16, Jakubiak 15, Dutkiewicz 14, Pełka 11, Długosz 4, Fraś 4, Janiak 3, Wyszkowski 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Biofarm Basket Poznań 74:66 (26:20, 6:12, 20:19, 22:15)

Elektrobud-Investment ZB: Szczypiński 20, Janik 14, Szwed 13, Jankowski 10, Kierlewicz 9, Sobczak 8, Cetnar 0, Dalkowski 0, Drewniak 0, Nieporęcki 0, Stawiak 0.

Biofarm Basket: Flieger 19, Struski 15, Krajewski 9, Mateusz Bręk 8, Marek 6, Dawid Bręk 4, Fiszer 2, Giżyński 2, Rutkowski 1, Wojciech Tomaszewski 0, Wiśniewski 0.