I liga. Świetny finisz Górnika Trans.eu Wałbrzych. Skuteczny tercet dał zwycięstwo

Trwa 21. kolejka I ligi koszykarzy. Niedzielne spotkanie zapowiadało się ciekawie i nie rozczarowało. Górnik Trans.eu Wałbrzych wygrał z Księżakiem Łowicz 84:78. Największy wkład w ten sukces mieli Damian Pieloch, Grzegorz Kulka i Maciej Koperski.

Patryk Neumann
na zdjęciu: koszykarze Górnika Wałbrzych Materiały prasowe / Dawid Wojcikowski / na zdjęciu: koszykarze Górnika Wałbrzych
Zaczęło się bardzo ofensywnie. Księżak po czteropunktowej akcji Mikołaja Groda prowadził 15:9. Chwilę później przegrywał już jednak 15:16. Sytuacja w pierwszej kwarcie jeszcze kilka razy się zmieniała, a po 10 minutach nieznacznie lepszy był Górnik Trans.eu (28:26). Gospodarze trafili 12/17, a goście 9/16 prób z gry. Miejscowi mieli też wyraźną przewagę w zbiórkach (9:3).

W kolejnej odsłonie lepiej broniący Górnik Trans.eu długo zatrzymywał najlepszy atak I ligi. Dało to nawet dziewięć punktów przewagi, ale lepiej finiszowali goście i po 20 minutach przegrywali tylko 43:45. Ich liderem z 12 punktami był Piotr Robak, a wspierali go Arkadiusz Kobus (10) i Mikołaj Grod (osiem). Dla gospodarzy dziewięć "oczek" rzucił Kamil Zywert.

Świetna seria Księżaka trwała po przerwie. Goście zaczęli trzecią kwartę zdobywając sześć punktów przy jednym Górnika Trans.eu, który właśnie po zmianie stron miał często kłopoty. Tak też było w niedzielę, bo ekipa prowadzona przez trenera Łukasza Grudniewskiego przegrywała nawet 51:59. Przewagę przyjezdnym dały "trójki" Piotra Robaka i Michała Samsonowicza. Później jednak Górnik Trans.eu ruszył w pościg i już na początku czwartej kwarty doprowadził do remisu 62:62.

Do połowy czwartej kwarty trudno było wskazać zespół, który ma większe szanse na zwycięstwo. Wtedy jednak tempo podkręcili gospodarze. "Trójka" Macieja Koperskiego, wsad i rzut za trzy punkty Damiana Pielocha dały prowadzenie 78:70. Ten fragment okazał się decydujący. Księżak walczył do końca, ale trochę zabrakło koszykarzom z Łowicza do trzeciego wyjazdowego zwycięstwa w sezonie.

Niezłą linijkę statystyczną miał Piotr Robak - 19 punktów (6/15 z gry), sześć zbiórek i cztery asysty. Damian Pieloch zdobył 18 punktów, ale jego zespół wygrał, a strzelec trafiał w ważnych momentach. W całym spotkaniu wykorzystał 6/10 prób z gry w tym 4/7 z dystansu. Maciej Koperski miał 13 punktów (6/8), a Grzegorz Kulka dołożył 15 punktów i dziewięć zbiórek. Podkoszowy nie pomylił się z gry (6/6) i spudłował tylko jeden z dwóch rzutów wolnych.

Górnik Trans.eu zafundował swoim kibicom kolejny horror, ale po zwycięstwie 84:78 został wiceliderem. Tabela jednak nie odzwierciedla sytuacji. Koszykarze z Wałbrzycha wygrali 14 z 17 spotkań, co daje im najlepszy bilans w I lidze. Oni jednak pauzowali już dwukrotnie i dlatego ustępują STK Czarnym Słupsk. Dokończenie 21. kolejki w środę. W hicie tej serii Rawlplug Sokół Łańcut podejmie WKK Wrocław.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - KS Księżak Łowicz 84:78 (28:26, 17:17, 15:19, 24:16)

Górnik Trans.eu: Pieloch 18, Kulka 15, Koperski 13, Zywert 10, Jakóbczyk 9, Cechniak 8, Ratajczak 4, Kamiński 3, Durski 2, Wróbel 2, Glapiński 0.

Księżak: Robak 19, Kobus 17, Grod 15, Stopierzyński 14, Czyż 6, Samsonowicz 6, Kapuściński 1, Świderski 0, Tradecki 0.