I liga. Spóźniony finisz Rawlplug Sokoła. Dogrywka w Kłodzku i przełamanie beniaminka

Kapitalne widowisko stworzyły w 27. kolejce zespoły walczące o utrzymanie w I lidze koszykarzy. Zetkama Doral Nysa Kłodzko pokonała Weegree AZS Politechnikę Opolską 100:99. Duże emocje też w Łańcucie, gdzie gospodarze nie dogonili Górnika.

Patryk Neumann
zawodnicy Sokoła Łańcut Materiały prasowe / Na zdjęciu: zawodnicy Sokoła Łańcut
Mecz czołowych drużyn lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili 17:11. Goście jednak stopniowo odrabiali straty, a po trafieniach Damiana Cechniaka schodzili na długą przerwę z prowadzeniem 39:35. Trzecia kwarta należała do Górnika Trans.eu Wałbrzych, który miał nawet 16 punktów przewagi (64:48).

Goście zwyciężyli ostatecznie tylko 81:78. W końcówce musieli odpierać szalony pościg Rawlplug Sokoła, który w tym spotkaniu grał bez podstawowego rozgrywającego, Piotra Wielocha. Bartłomiej Karolak rzucił dla miejscowych 23 punkty (6/6 za dwa), a 16 "oczek" dołożył Szymon Szymański. W Górniku Trans.eu kolejne znakomite zawody rozegrał Damian Cechniak - 18 punktów (9/10 z gry), 12 zbiórek, po cztery asysty i bloki. Ważne rzuty w końcówce trafiali też Grzegorz Kulka i Kamil Zywert.

Koszykarze z Wałbrzycha zostali liderem I ligi. Są też bardzo blisko pierwszego miejsca na koniec rundy zasadniczej, bo w Pruszkowie potknęli się STK Czarni przegrywając 76:82. Goście uzyskali olbrzymią przewagę w zbiórkach (40:25), ale nic im to nie dało, bo popełnili 20 strat przy 11 rywali. Elektrobud-Investment ZB miał w pewnym momencie nawet 19 punktów przewagi (63:44).

Gospodarze poradzili sobie bez kontuzjowanych Mateusza Szweda i Roberta Cetnara oraz z niewielkim udziałem rezerwowych, którzy łącznie zdobyli 10 punktów. Mateusz Szczypiński rzucił jednak 20 punktów, 17 dołożył Roman Janik, a 16 Michał Kierlewicz. January Sobczak rozdał dziewięć asyst. Dla STK Czarnych 22 punkty i 10 zbiórek (siedem w ataku) uzyskał Wojciech Fraś. Na parkiecie zabrakło natomiast Adriana Kordalskiego.

Po niesamowitym spotkaniu serię porażek przerwała Zetkama Doral Nysa Kłodzko, która pokonała bezpośredniego rywala w walce o utrzymanie. Minutę przed końcem czwartej kwarty po trafieniach Tomasza Madziara gospodarze prowadzili 84:78. Goście jednak doprowadzili do dogrywki, w której sytuacja niemal się powtórzyła.

Weegree AZS Politechnika przegrywała 91:98, ale rzuty wolne trafił Tomasz Ochońko, a "trójkę" dołożył Przemysław Szymański. Faulowany Karol Kutta nie zmarnował rzutów wolnych i to okazało się kluczowe, bo po raz kolejny z dystansu przymierzył Ochońko.

Świetnie mecz zaczął Jan Malesa, który w pierwszej kwarcie zdobył 19 punktów. Później dorzucił jednak już tylko trzy "oczka". Ostatecznie trafił 5/6 rzutów za trzy punkty i uzyskał siedem zbiórek. Rolę lidera przejął Rafał Wojciechowski - 26 punktów (11/15 z gry). Zespół z Opola miał Adama Kaczmarzyka - 29 punktów (17/17 z linii rzutów wolnych) i sześć zbiórek. To on doprowadził do dogrywki, a 25 punktów uzyskał skuteczny Tomasz Ochońko (6/7 za dwa).

Księżak Łowicz popełnił tylko sześć strat i wysoko wygrał z Pogonią Prudnik (110:92). Gospodarze przybliżyli się do piątego miejsca po rundzie zasadniczej. Piotr Robak zdobył 23, a Michał Samsonowicz 22 punkty. Obaj mieli zdecydowanie większe wsparcie niż imponujący skutecznością Tomasz Nowakowski. Podkoszowy Pogoni rzucił 26 punktów (8/8 za dwa i 2/4 za trzy).

Goście zagrali bez Marcina Sroki. Porażka sprawiła, że dogonił ich Elektrobud-Investment ZB oraz równie niespodziewanie GKS Tychy. Śląski zespół wysoko wygrał w Lesznie (89:72). Timeout Polonia ma w końcówce sezonu korzystny terminarz, bo gra tylko u siebie, ale kompletnie tego nie wykorzystuje.

Wyniki sobotnich spotkań 27. kolejki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Weegree AZS Politechnika Opolska 100:99 (29:23, 17:18, 19:24, 21:21, d. 14:13)

Zetkama Doral Nysa: Wojciechowski 26, Malesa 22, Madziar 13, Kutta 11, Zagórski 10, Kowalski 9, Tomczak 7, Bartkowiak 2, Nowicki 0, Weiss 0.

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 29, Ochońko 25, Szymański 9, Załucki 9, Kiwilsza 6, Krzywdziński 5, Cichoń 4, Wojciech Leszczyński 4, Wilk 4, Maciej Leszczyński 2, Skiba 2, Dawdo 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Górnik Trans.eu Wałbrzych 78:81 (19:16, 16:23, 17:25, 26:17)

Rawlplug Sokół: Karolak 23, Szymański 16, Zaguła 12, Klima 10, Ciechociński 9, Czerwonka 4, Sewioł 4, Kulikowski 0, Pawlak 0.

Górnik Trans.eu: Kulka 21, Cechniak 18, Pieloch 12, Zywert 12, Jakóbczyk 9, Kamiński 5, Koperski 3, Wróbel 1, Durski 0, Glapiński 0, Ratajczak 0.

KS Księżak Łowicz - Pogoń Prudnik 110:92 (23:20, 29:23, 31:21, 27:28)

Księżak: Robak 23, Samsonowicz 22, Stopierzyński 19, Grod 12, Kobus 12, Czyż 10, Tradecki 10, Kapuściński 2, Dudek 0, Świderski 0, Włuczyński 0.

Pogoń: Nowakowski 26, Mroczek-Truskowski 19, Pisarczyk 10, Mordzak 9, Salamonik 9, Suliński 7, Sanny 6, Patryk Garwol 3, Wieczorek 3, Maciej Garwol 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - STK Czarni Słupsk 82:76 (21:18, 22:15, 22:17, 17:26)

Elektrobud-Investment ZB: Szczypiński 20, Janik 17, Kierlewicz 16, Stawiak 11, Sobczak 8, Drewniak 5, Nieporęcki 5, Dalkowski 0, Jankowski 0.

STK Czarni: Fraś 22, Dutkiewicz 12, Janiak 11, Jakubiak 9, Małgorzaciak 7, Wyszkowski 7, Długosz 6, Pełka 2.

Timeout Polonia 1912 Leszno - GKS Tychy 72:89 (11:19, 22:33, 21:18, 18:19)

Timeout Polonia: Chanas 20, Sanny 13, Trubacz 12, Pabian 10, Jodłowski 7, Milczyński 4, Sączewski 3, Sirijatowicz 3, Rostalski 0.

GKS: Jankowski 18, Szymczak 14, Woroniecki 12, Zmarlak 12, Wrona 10, Kędel 9, Kulon 9, Karpacz 5, Karwat 0, Krakowczyk 0, Zawadzki 0, Ziaja 0.