NBA. Fantastyczny Luka Doncić. Poprowadził Mavericks do zwycięstwa z Bucks

Luka Doncić ze stoickim spokojem poprowadził Dallas Mavericks do niesamowitego zwycięstwa w meczu z Milwaukee Bucks. Słoweniec skompletował 17. triple-double w sezonie.

Patryk Pankowiak
Luka Doncić Getty Images / Kevin C. Cox / Na zdjęciu: Luka Doncić
Dallas Mavericks zanotowali fantastyczny finisz meczu z Milwaukee Bucks. Jeszcze dwie i pół minuty przed końcem liderzy Wschodu prowadzili z przeciwnikami 119:112. Ale wtedy coś w ich grze się zacięło, do końca regulaminowego czasu nie zdobyli już żadnych punktów. Teksańczycy wyrównali stan meczu po dwóch celnych wolnych Luki Doncicia.

George Hill miał świetną pozycję rzutową, ale spudłował zza łuku na trzy sekundy przed końcem czwartej kwarty. Mavericks zakończyli tę część spotkania zrywem 7-0.

I to był bodziec, którego potrzebowali. Dogrywkę rozpoczęli równie mocno - trafili trzy rzuty z dystansu z rzędu i szybko objęli prowadzenie 128:119. Bucks doprowadzili jeszcze do wyniku 126:128, ale niezwykłym podaniem po nogami do Maximiliana Klebera popisał się Doncić. Niemiec trafił z faulem, zdobył w tej akcji trzy "oczka".

Słoweniec rozwiał wątpliwości rywali swoim skutecznym zagraniem 11,1 sekundy przed końcem dogrywki, a Mavericks triumfowali 136:132.

Luka Doncić zaliczył wybitny występ. 21-latek skompletował 17. triple-double w sezonie 2019/2020 - zdobył 36 punktów, rekordowe w karierze 19 asyst i 14 zbiórek. Trafił 12 na 24 oddane rzuty z pola, 3 na 9 za trzy i 9 na 10 wolnych.

- Jest lepszy z godziny na godzinę, dzień po dniu - powiedział trener Rick Carlisle o swoim młodym gwiazdorze, cytowany przez ESPN. - Największe wrażenie wywarło na mnie jego przywództwo. Zachowywał się naprawdę spokojnie, prowadził chłopaków w bardzo trudnych momentach - dodawał szkoleniowiec.

Milwaukee Bucks, dla których to 15. porażka w sezonie, na nic zdały się 34 punkty, 13 zbiórek i pięć bloków Giannis Antetokounmpo. Środkowy Brook Lopez zdobył rekordowe w karierze 34 "oczka". Drużyna z Wisconsin już wcześniej zapewniła sobie pierwsze miejsce w Konferencji Wschodniej po sezonie zasadniczym.

Wynik:

Dallas Mavericks - Milwaukee Bucks 136:132 po dogrywce (35:32, 27:39, 31:20, 26:28, 17:13)
(Doncic 36, Finney-Smith 27, Porzingis 26 - Antetokounmpo 34, Lopez 34, Middleton 21, Bledsoe 15)

Koronawirus w EBL. Dwa kluby w izolacji. Sparing w Stargardzie odwołano w ostatniej chwili