EBL. Laksa odpalił w ataku, Dziemba wyszarpał w obronie, a Start wymęczył triumf nad Polskim Cukrem

W rozegranym awansem meczu 13. kolejki Energa Bsaket Ligi Pszczółka Start Lublin pokonała Polski Cukier Toruń 82:73. Sherron Dorsey-Walker uzbierał 24 punkty, ale kluczowi dla losów meczu okazali się Martins Laksa i Mateusz Dziemba.

Krzysztof Kaczmarczyk
Sherron Dorsey-Walker PAP / Wojtek Jargiło / Na zdjęciu: Sherron Dorsey-Walker
Jeszcze niekompletne Twarde Pierniki ponownie walczyły, ale na finiszu musiały uznać wyższość rywali - Pszczółka Start zachowała więcej zimnej krwi na finiszu.

Minutę przed końcem Twarde Pierniki przegrywały tylko 73:77 i miały swoją akcję - akcję "na siebie" wziął Obie Trotter, jednak spudłował stosunkowo łatwy rzut. W odpowiedzi z linii rzutów wolnych nie pomylił się Mateusz Dziemba i było po wszystkim.

Najskuteczniejszym graczem meczu był Sherron Dorsey-Walker, który już po pierwszej kwarcie miał na swoim koncie 11 "oczek". Twarde Pierniki pomimo fatalnej skuteczności na dystansie (1/8 w tym elemencie) trzymały się jednak dzielnie.

Po fenomenalnym przechwycie i łatwych punktach Dziemby gospodarze na przerwę schodzili prowadząc 36:31, ale już na starcie drugiej połowy to rywale prowadzili 41:40 - swoje robili doświadczeni, a z dystansu w końcu wstrzelili się "młodzi". Wtedy jednak swoje karabiny odpalił Martins Laksa.

Łotysz odpalił trzy "trójki" z rzędu, a Start odskoczył (54:47). Po przerwie zdobył łącznie 15 punktów i trzymał lublinian na prowadzeniu. W czwartej ważne akcje kończył Armani Moore, a swoje konto punktowe powiększał Dorsey-Walker, którego licznik zatrzymał się na liczbie 24 "oczek". Amerykanin wykorzystał 8 z 12 rzutów z gry (w tym 4/5 z dystansu).

Stephen Zimmerman, Donovan Jackson, Keyshawn Woods - tych trzech graczy wzmocni Polski Cukier. Muszą "tylko" przylecieć do Polski. I trudno nie oprzeć się wrażeniu, że z nimi torunianie będą zupełnie inną drużyną. W Lublinie trzech polskich muszkieterów plus Trotter robili co mogli.

Start zagrał bez Adama Kempa, który w poprzednim meczu doznał urazu stawu skokowego. Na ławce mecz przesiedział z kolei Kamil Łączyński, który do Lublina dotarł minionej nocy. Patrząc na formę Lestera Medforda (14 minut i 0/7 z gry) może okazać się "złotym strzałem". Wystarczy dodać, że finisz środowego meczu lublinianie grali... bez nominalnego rozgrywającego na parkiecie!

Szansę debiutu "Łączka" może dostać już w niedzielę, kiedy to Pszczółka Start we własnej hali zagra z... Anwilem Włocławek. Polski Cukier tego samego dnia rywalizować będzie w Szczecinie z Kingiem.

Pszczółka Start Lublin - Polski Cukier Toruń 82:73 (21:16, 15:15, 18:21, 28:21)

Pszczółka Start: Sherron Dorsey-Walker 24, Martins Laksa 17, Armani Moore 13, Mateusz Dziemba 13, Kacper Borowski 10, Damian Jeszke 3, Bartłomiej Pelczar 2, Lester Medford 0, Roman Szymański 0, Michael Gospodarek 0.

Polski Cukier: Bartosz Diduszko 19, Damian Kulig 19, Aaron Cel 17, Obie Trotter 12, Michał Samsonowicz 3, Marcin Wieluński 3, Jakub Kondraciuk 0, Aleksander Perka 0.