EBL. Przełamanie Enea Astorii i premierowa wygrana. MKS nadal bez zwycięstwa

Enea Astoria Bydgoszcz dopięła swego i odniosła premierowe zwycięstwo w sezonie 2020/21. Po czterech porażkach podopieczni Artura Gronka dość pewnie pokonali MKS Dąbrowa Górnicza 90:78, choć do trzeciej kwarty goście stawiali im mocny opór.
Dawid Siemieniecki
Corey Sanders Facebook / Ryszard Wszołek / Enea Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Corey Sanders

Przed meczem pewne było jedno - ktoś musiał go wygrać i tym samym przerwać swoją passę porażek. Ostatecznie dwa punkty w ligowej tabeli mogą sobie dopisać gospodarze. Przyjezdni byli bowiem w grze, dopóki na parkiecie przebywał ich lider, Sacha Killeya-Jones. Kiedy jednak musiał opuścić parkiet z powodu limitu przewinień, gra jego ekipy stanęła, co bez większego problemu wykorzystali bydgoszczanie, tym samym przełamując swoją wcześniejszą niemoc.

Pierwsza połowa spotkania w grodzie nad Brdą była zdecydowanie widowiskiem dla prawdziwych koszykarskich koneserów. Oba zespoły pudłowały masę rzutów z gry, efektem czego po dwudziestu minutach było remisowo - po 34. Taki nie był jednak wynik, a procent skuteczności jednych i drugich. Jeśli zaś chodzi o punkty, o cztery lepsi byli gospodarze.

Pierwsza część meczu była jednak prawdziwym popisem Sachy Killeya-Jonesa. Środkowy i jednocześnie największy gwiazdor MKS-u tylko do przerwy uzbierał 16 punktów, 4 zbiórki i 2 bloki. W ataku większym wsparciem był dla niego w zasadzie jedynie Elijah Wilson, autor 8 "oczek". Z drugiej strony zdobycze rozkładały się zdecydowanie równiej, a najskuteczniejszy po pierwszej połowie był Michał Chyliński, kapitan "Asty", ze swoimi 11-oma punktami.

Trzecia kwarta przyniosła zdecydowanie więcej emocji. Obie drużyny nieco poprawiły skuteczność, przez co widowisko stało się przyjemniejsze dla oka i wreszcie bardziej emocjonujące. Bydgoszczanie w dalszym ciągu mieli kłopoty z zastopowaniem Killeya-Jonesa, jednak - co było szczególnie istotne - popełnił on w tej części swoje trzecie i czwarte przewinienie i musiał mocno uważać, aby zbyt wcześnie nie opuścić parkietu z powodu limitu fauli.

Czarny sen trenera gości, Alessandro Magro, spełnił się jednak bardzo szybko. Po niecałych trzech minutach 4. kwarty, przy wyniku 68:61 dla Enea Astorii, lider MKS-u złapał piąte przewinienie i zmuszony był opuścić parkiet. Co ciekawe, swoje wszystkie trzy faule po przerwie popełnił na szarżującym Pauliusie Dambrauskasie, więc wykluczenie z gry środkowego z Dąbrowy Górniczej można zapisać na konto Litwina.

Od tego momentu zawodnikom Artura Gronka grało się wyraźnie łatwiej. Zdecydowanie częściej i dużo chętniej penetrowali oni strefę podkoszową MKS-u, co przynosiło im kolejne zdobycze. Skrzętnie wykorzystywali to zwłaszcza Dambrauskas i Chyliński, efektem czego na dwie minuty przed końcem gospodarze prowadzili 81:71.

Ostatnie sekundy spotkania nie przyniosły zmiany obrazu gry. Gospodarze kontrolowali już przebieg boiskowych wydarzeń, spokojnie dowożąc nie bez trudu zdobytą przewagę i w efekcie zwyciężając 90:78. Do ostatecznego triumfu poprowadzili ich Corey Sanders (14 pkt. 12 as. 7 zb.) oraz Jakub Nizioł (17 pkt. 11 zb.).

Enea Astoria Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 90:78 (21:13, 18:22, 24:22, 27:21)

Enea Astoria: Michał Chyliński 19, Jakub Nizioł 17 (11 zb.), Corey Sanders 14 (12 as.), Paulius Dambrauskas 13, Tomislav Gabrić 10, Łukasz Frąckiewicz 8 (11 zb.), Michał Krasuski 7, Michał Aleksandrowicz 2, Marcin Nowakowski 0.

MKS: Sacha Killeya-Jones 22, Lee Moore 14, Elijah Wilson 14, Michał Nowakowski 10, Ivan Karačić 6, Andrzej Mazurczak 6, Konrad Dawdo 2, Jakub Motylewski 2, Mikołaj Ratajczak 2.

EBL. Polski Cukier Toruń nadal bez przełamania. "Chcielibyśmy to, co ma Legia Warszawa"
EBL. Warszawa ma swoją twierdzę. Wojciech Kamiński: To dobry prognostyk na przyszłość