EBL. Przełamanie Enea Astorii i premierowa wygrana. MKS nadal bez zwycięstwa

Enea Astoria Bydgoszcz dopięła swego i odniosła premierowe zwycięstwo w sezonie 2020/21. Po czterech porażkach podopieczni Artura Gronka dość pewnie pokonali MKS Dąbrowa Górnicza 90:78, choć do trzeciej kwarty goście stawiali im mocny opór.

Dawid Siemieniecki
Corey Sanders Facebook / Ryszard Wszołek / Enea Astoria Bydgoszcz / Na zdjęciu: Corey Sanders
Przed meczem pewne było jedno - ktoś musiał go wygrać i tym samym przerwać swoją passę porażek. Ostatecznie dwa punkty w ligowej tabeli mogą sobie dopisać gospodarze. Przyjezdni byli bowiem w grze, dopóki na parkiecie przebywał ich lider, Sacha Killeya-Jones. Kiedy jednak musiał opuścić parkiet z powodu limitu przewinień, gra jego ekipy stanęła, co bez większego problemu wykorzystali bydgoszczanie, tym samym przełamując swoją wcześniejszą niemoc.

Pierwsza połowa spotkania w grodzie nad Brdą była zdecydowanie widowiskiem dla prawdziwych koszykarskich koneserów. Oba zespoły pudłowały masę rzutów z gry, efektem czego po dwudziestu minutach było remisowo - po 34. Taki nie był jednak wynik, a procent skuteczności jednych i drugich. Jeśli zaś chodzi o punkty, o cztery lepsi byli gospodarze.

Pierwsza część meczu była jednak prawdziwym popisem Sachy Killeya-Jonesa. Środkowy i jednocześnie największy gwiazdor MKS-u tylko do przerwy uzbierał 16 punktów, 4 zbiórki i 2 bloki. W ataku większym wsparciem był dla niego w zasadzie jedynie Elijah Wilson, autor 8 "oczek". Z drugiej strony zdobycze rozkładały się zdecydowanie równiej, a najskuteczniejszy po pierwszej połowie był Michał Chyliński, kapitan "Asty", ze swoimi 11-oma punktami.

Trzecia kwarta przyniosła zdecydowanie więcej emocji. Obie drużyny nieco poprawiły skuteczność, przez co widowisko stało się przyjemniejsze dla oka i wreszcie bardziej emocjonujące. Bydgoszczanie w dalszym ciągu mieli kłopoty z zastopowaniem Killeya-Jonesa, jednak - co było szczególnie istotne - popełnił on w tej części swoje trzecie i czwarte przewinienie i musiał mocno uważać, aby zbyt wcześnie nie opuścić parkietu z powodu limitu fauli.

Czarny sen trenera gości, Alessandro Magro, spełnił się jednak bardzo szybko. Po niecałych trzech minutach 4. kwarty, przy wyniku 68:61 dla Enea Astorii, lider MKS-u złapał piąte przewinienie i zmuszony był opuścić parkiet. Co ciekawe, swoje wszystkie trzy faule po przerwie popełnił na szarżującym Pauliusie Dambrauskasie, więc wykluczenie z gry środkowego z Dąbrowy Górniczej można zapisać na konto Litwina.

Od tego momentu zawodnikom Artura Gronka grało się wyraźnie łatwiej. Zdecydowanie częściej i dużo chętniej penetrowali oni strefę podkoszową MKS-u, co przynosiło im kolejne zdobycze. Skrzętnie wykorzystywali to zwłaszcza Dambrauskas i Chyliński, efektem czego na dwie minuty przed końcem gospodarze prowadzili 81:71.

Ostatnie sekundy spotkania nie przyniosły zmiany obrazu gry. Gospodarze kontrolowali już przebieg boiskowych wydarzeń, spokojnie dowożąc nie bez trudu zdobytą przewagę i w efekcie zwyciężając 90:78. Do ostatecznego triumfu poprowadzili ich Corey Sanders (14 pkt. 12 as. 7 zb.) oraz Jakub Nizioł (17 pkt. 11 zb.).

Enea Astoria Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 90:78 (21:13, 18:22, 24:22, 27:21)

Enea Astoria: Michał Chyliński 19, Jakub Nizioł 17 (11 zb.), Corey Sanders 14 (12 as.), Paulius Dambrauskas 13, Tomislav Gabrić 10, Łukasz Frąckiewicz 8 (11 zb.), Michał Krasuski 7, Michał Aleksandrowicz 2, Marcin Nowakowski 0.

MKS: Sacha Killeya-Jones 22, Lee Moore 14, Elijah Wilson 14, Michał Nowakowski 10, Ivan Karačić 6, Andrzej Mazurczak 6, Konrad Dawdo 2, Jakub Motylewski 2, Mikołaj Ratajczak 2.

Czytaj także: EBL. Polski Cukier Toruń nadal bez przełamania. "Chcielibyśmy to, co ma Legia Warszawa" EBL. Warszawa ma swoją twierdzę. Wojciech Kamiński: To dobry prognostyk na przyszłość