EBL. Pewna wygrana Zastalu Enea BC. Enea Astoria tanio skóry jednak nie sprzedała

Czwartą wygraną w ciągu równego tygodnia odnieśli koszykarze z Zielonej Góry. Tym razem Zastal Enea BC pokonał w Bydgoszczy tamtejszą Enea Astorię 101:87. Świetnie w zespole Żana Tabaka funkcjonowali zwłaszcza wysocy - Groselle, Reynolds i Freimanis.

Dawid Siemieniecki
koszykarze Anwilu i Zastalu Materiały prasowe / KK Włocławek / P. Kieplin / Na zdjęciu: koszykarze Anwilu i Zastalu
Maszyna z Zielonej Góry się nie zatrzymuje. Napięty terminarz i wynikające z niego oczywiste zmęczenie grą na dwóch frontach (EBL i VTB), nie przeszkodziło graczom Żana Tabaka w odniesieniu czwartego zwycięstwa na przestrzeni tygodnia. Enea Astoria walczyła jednak bardzo dzielnie i pomimo porażki 14-oma punktami, zaprezentowała się całkiem przyzwoicie. Na rozpędzony Zastal to jednak zdecydowanie za mało.

Początek w wykonaniu obu drużyn można określić jako ultraofensywny. Zarówno gospodarze jak i goście grali na bardzo dobrej skuteczności, dzięki czemu po pierwszej kwarcie lepsza była Enea Astoria, która prowadziła 32:29. Świetnie oglądało się zwłaszcza podkoszowe popisy Markusa Loncara (13 pkt.) oraz Geoffreya Groselle'a (15), którzy w pierwszej połowie byli najlepszymi strzelcami swoich ekip.

W drugiej kwarcie podopieczni Żana Tabaka odjechali. Bydgoszczanie przestali być już tak skuteczni, jak w pierwszej części, co rywale wykorzystali natychmiastowo. Główna w tym zasługa pary Rolands Freimanis-Blake Reynolds, którzy dzięki swojej wszechstronności, zdobywali punty na różne sposoby. Enea Astoria jednak odpowiadała. Znów świetną zmianę dał Michał Aleksandrowicz, a swoje robił Tomislav Gabrić. To było jednak za mało, gdyż bardzo brakowało punktów dobrze pilnowanego Coreya Sandersa. Lider bydgoszczan do przerwy zdobył zaledwie dwa "oczka", a jego ekipa przegrywała 46:55.

Po zmianie stron maszyna z Zielonej Góry wrzuciła wyższy bieg i dość szybko odskoczyła od gospodarzy na kilkanaście "oczek". Ambitni bydgoszczanie nie dawali jednak za wygraną. Bardzo dobrze i odważnie nadal grał Aleksandrowicz, a punkty zaczął dokładać również Sanders. Wśród rywali dobrą partię w dalszym ciągu kontynuował Reynolds, a swoją klepkę na półdystansie w bydgoskiej hali odnalazł Kris Richard. Względem pierwszej połowy Enea Astoria odrobiła dwa punkty, ale nadal traciła sporo do swoich przeciwników.

Zastal Enea BC to jednak zespół z tak wielkim potencjałem, że w zasadzie nie męcząc się - w 4,5 minuty czwartej kwarty - zdołał odskoczyć na 15 punktów. "Asta" zatraciła swoją skuteczność, co wynikało jednak w głównej mierze z tego, że zielonogórzanie zaczęli bronić strefą i wyglądali w tym rodzaju defensywy wręcz mocarnie, nie pozwalając bydgoszczanom na łatwe rzuty.

Ostatecznie podopieczni Artura Gronka przegrali 87:101, jednak przez długie fragmenty byli równorzędnym rywalem dla przeciwników, którzy są zdecydowanie najsilniejszym zespołem w Energa Basket Lidze. Nie było też wielkiego pojedynku Sandersa z Iffe Lundbergiem. To rzecz jasna doskonali strzelcy, ale w środowy wieczór pierwszoplanowymi postaciami byli jednak ich koledzy.

Enea Astoria Bydgoszcz - Zastal Enea BC Zielona Góra 87:101 (32:29, 14:26, 23:21, 18:25)