Kadrowicze z PLK. Gwiazdor Zastalu zachwycił. Almeida nie do zatrzymania

Dania sensacyjnie pokonała Litwę w meczu elimimacji do Eurobasketu 2022, a ich bohaterem został lider Zastalu Enea BC Zielona Góra, Gabriel Lundberg. Sprawdziliśmy także, jak spisywali się inni reprezentanci swoich krajów, którzy występują w PLK.

Patryk Pankowiak
Iffe Lundberg WP SportoweFakty / Jacek Wojciechowski / Na zdjęciu: Iffe Lundberg
Szok w Wilnie. Lundberg bohaterem

Mało kto przed piątkowym meczem eliminacji do Eurobasketu 2022 w grupie C spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Skazywana na pożarcie reprezentacja Danii niespodziewanie pokonała Litwę 80:76 i odniosła pierwsze zwycięstwo w turnieju, dzięki czemu ma w tym momencie dokładnie taki sam bilans (1-2), jak Litwini i zachowała szanse na awans na mistrzostwa Europy.

Iffe Lundberg był niesamowity. Gwiazdor Zastalu Enea BC Zielona Góra poprowadził Duńczyków do sensacyjnego triumfu, zdobył 28 punktów, siedem zbiórek i cztery asysty, a przy tym wykorzystał wszystkie dziewięć rzutów wolnych. Trafił także najważniejszy rzut w całym spotkaniu, minął Jonasa Maciulisa, wbił się pod kosz i 18 sekund przed końcem meczu wyprowadził Duńczyków na prowadzenie 78:76.

W drużynie Litwy brakowało najgłośniejszych nazwisk, zawodników występujących na co dzień w NBA czy Eurolidze, ale ich przewaga kadrowa i tak była olbrzymia. Turniej kwalifikacyjny, "bańka" grupy C organizowana jest w Wilnie.

Zadowoleni też inni kadrowicze Zastalu

Wkład Rolandsa Freimanisa (pięć punktów, cztery zbiórki w 14 minut) i Janisa Berzinsa (zero punktów w minutę na parkiecie) w triumf swojej reprezentacji był mniejszy niż Lundberg, ale zawodnicy Zastalu także mieli powody do radości. Łotwa pokonała w Sarajewie Grecję 77:66.

Dominował w tym meczu Martins Laksa, koszykarz Pszczółki Start Lublin. 30-latek rzucił 19 punktów, trafił 6 na 6 oddanych rzutów z pola, w tym 4 na 4 za trzy. Dla rywalizującej w grupie H Łotwy było to pierwsze zwycięstwo w eliminacjach. Grecy wystąpili bez Giannisa Antetokounmpo i innych gwiazd.

Świetny Ivan Almeida

Kilka efektownych wsadów, 26 punktów i 10 zbiórek w 36 minut, wykorzystane 6 na 10 oddanych rzutów z dystansu i triumf Wyspy Zielonego Przylądka. Ivan Almeida zachwyca nie tylko w Energa Basket Lidze. Koszykarz Anwilu Włocławek poprowadził Kabowerdeńczyków do zwycięstwa 80:73 z Maroko w ramach meczu kwalifikacji do AfroBasketu 2021. W grupie E wygrał także Egipt, który okazał się zdecydowanie lepszy od Ugandy.

Zwycięzcy Ramljak i Gudul

W Stambule w grupie D Chorwacja pokonała Turcję 79:62, a trzy punkty w cztery minuty zdobył Ivan Ramljak ze Śląska Wrocław. Omari Gudul, podkoszowy PGE Spójni Stargard w meczu DR Konga nie oddał celnego rzutu, ale miał sześć zbiórek, a jego drużyna pokonała Republikę Środkowoafrykańską 55:51. Co ciekawe, ostatnia kwarta zakończyła się wynikiem 13:2 dla przegranych.

Polski producent ubierze wszystkich. Kluby mocno zaskoczone, włoska firma protestuje: to monopol

Czy Ife Lundberg zostanie MVP sezonu 2020/2021 w Energa Basket Lidze?