EBL. MKS bez Rhetta, ale z kolejną wygraną! Trwa niemoc Polskiego Cukru

MKS Dąbrowa Górnicza idzie w górę. Podopieczni Alessandro Magro pokonali we własnej hali Polski Cukier Toruń 81:74 grając bez M.J. Rhetta. Udany powrót do składu zaliczył z kolei Litwin Vytenis Cizauskas.

Krzysztof Kaczmarczyk
Lee Moore Materiały prasowe / Dorota Murska / Na zdjęciu: Lee Moore
Wydawało się, że absencja M.J. Rhetta to doskonała okazja dla "Twardych Pierników", aby w końcu poczuć smak zwycięstwa poza Toruniem. Zmotywowany i zmobilizowany MKS miał jednak odmienne zdanie.

Polski Cukier szybko zbudował przewagę - dwie "trójki" trafił Obie Trotter, dobry fragment miał Donovan Jackson i goście prowadzili nawet różnicą 11 punktów (39:28). Gospodarze ruszyli jednak po swoje i jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu.

Po zmianie stron torunianie długo nie potrafili zbudować przewagi. Sytuacja zmieniła się w połowie czwartej kwarty - "Twarde Pierniki" prowadziły 70:65 i były w posiadaniu piłki. Proste straty, błędne decyzje sprawiły, że ich gra nagle zupełnie się załamała, a ekipa trenera Alessandro Magro zaliczyła serię 10:0.

Ten fragment finalnie okazał się decydujący. Torunianie już do końca nie potrafili poukładać gry w ofensywie. Po drugiej stronie nie zawodzili z kolei Lee Moore i Michał Nowakowski, dzięki czemu siódma wygrana MKS-u stała się faktem.

Moore mecz zakończył z 22 punktami, 7 zbiórkami i 3 asystami. Najlepszy występ w sezonie dołożył Nowakowski, a udany powrót zaliczył Vytenis Cizauskas. Do tego doszła wielka energia w defensywie, gdzie z powodzeniem udało się wypełnić lukę powstałą przy absencji Rhetta - ten dla MKS-u notuje średnio 18 punktów i 7,5 zbiórki.

Torunianie lepszej okazji do przełamania się w meczach wyjazdowych mogą już nie mieć. Trudno jednak wygrać, gdy ma się 20 procent skuteczności w rzutach z dystansu (5/25 w tym elemencie) i zaledwie 12 asyst  przy 17 stratach. Goście pomimo przewagi "centymetrów" wyraźnie przegrali też walkę na tablicach (34:42).

Źle wyglądał duet Trotter - Jackson, którzy poza początkiem nie dawali drużynie prawie nic. Dziwi również fakt, że przy braku Rhetta tak mało piłek wędrowało pod kosz. To tam wydawało się jest kopalnia punktów dla Polskiego Cukru.

MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 81:74 (18:24, 27:21, 14:16, 22:13)

MKS: Lee Moore 22, Michał Nowakowski 17, Andy Mazurczak 16, Vytenis Cizauskas 13, Milivoje Mijović 7, Elijah Wilson 3, Jakub Motylewski 3, Marek Piechowicz 0, Michał Kroczak 0.

Polski Cukier: Bartosz Diduszko 17, Donovan Jackson 13, Keyshawn Woods 12, Damian Kulig 12, Obie Trotter 9, Carlton Bragg 5, Aaron Cel 4 (10 zb), Aleksander Perka 2, Michał Samsonowicz 0, Marcin Wieluński 0, Jakub Kondraciuk 0.