Suzuki I liga. Trudne przeprawy liderów. Gorąca końcówka w Słupsku

Ciekawy początek 16. kolejki Suzuki I ligi. Koszykarze Górnika Trans.eu Wałbrzych wygrali z Energą Kotwicą Kołobrzeg 88:79. Jeszcze więcej emocji było w Słupsku, gdzie po kuriozalnej końcówce Miasto Szkła Krosno zmarnowało szansę na pokonanie lidera.

Patryk Neumann
Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk Facebook / True Photo Agnieszka Żukowska / Na zdjęciu: Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk
Energa Kotwica pozostała bez wyjazdowej wygranej, a Górnik Trans.eu jest nadal niepokonany u siebie. Goście z Kołobrzegu rzucili jednak drużynie z Wałbrzycha wyzwanie. Przez trzy kwarty to oni przeważali. Rekordowo prowadzili w końcówce drugiej odsłony (46:33).

Górnik Trans.eu nie zaczął tak, jak w większości domowych spotkań, ale powoli się rozkręcał. W trzeciej kwarcie odpowiedział serią siedmiu punktów, a w czwartej przejął inicjatywę i zwyciężył 88:79. Gospodarze trafili 12/26 prób z dystansu, a ich rywale 9/27. Górnik Trans.eu popełnił 16, a Energa Kotwica dziewięć strat. Miejscowi mieli wyraźną przewagę w zbiórkach (44:26).

Obie drużyny grały jeszcze bez swoich najnowszych nabytków (Tomasz Ochońko i Marcin Dymała). Bohaterem Górnika Trans.eu był Bartłomiej Ratajczak - 23 punkty (5/5 za dwa i 4/6 za trzy). To on trafiał w decydujących momentach. Wcześniej zespół ciągnęli: zdobywca 17 punktów, Jan Malesa i Maciej Bojanowski (14 punktów i siedem zbiórek). Kamil Zywert rozdał 13 asyst. Miał też po sześć punktów i zbiórek. Dla gości Norbert Kulon uzyskał 18 punktów, 10 asyst i siedem zbiórek. Czołowymi postaciami byli też Szymon Pawlak i Filip Struski.

Identyczny bilans (14-2) ma Grupa Sierleccy-Czarni. Koszykarze ze Słupska pozostali liderem tabeli, choć niewiele zabrakło żeby w kuriozalnych okolicznościach doznali pierwszej domowej porażki. Pokonali jednak Miasto Szkła Krosno 82:81. Zaczęło się zupełnie inaczej niż w Wałbrzychu, bo od wyraźnego prowadzenia faworyta (32:19).

Krośnianie gonili i w trzeciej kwarcie na chwilę wyszli na prowadzenie. Później musieli ponownie odrabiać straty, ale nie poddali się do końca. W czwartej kwarcie przegrywali 69:78, a w ostatniej minucie po trafieniu Huberta Pabiana 75:82. Trzy rzuty wolne wykorzystał wtedy Piotr Wieloch, a akcją 2+1 do gorącej końcówki doprowadził Mateusz Szczypiński.

Ten mecz kosztował trenerów sporo nerwów. W ostatnich akcjach koszykarze nie wytrzymali presji na linii rzutów wolnych. Dwa razy spudłował Piotr Śmigielski, a w odpowiedzi wielką szansę na zwycięstwo mieli przyjezdni jednak również dwukrotnie pomylił się Tomasz Krzywdziński.

Dla Grupy Sierleccy-Czarnych 14 punktów, sześć zbiórek i cztery asysty uzyskał Hubert Pabian, a Dawid Słupiński miał po 13 punktów i zbiórek. W Mieście Szkła było dwóch wielkich liderów. Piotr Wieloch do 25 punktów dołożył po pięć zbiórek i asyst, a Bartosz Ciechociński uzyskał 24 punkty i sześć zbiórek.

W trzecim sobotnim meczu Elektrobud-Investment ZB Pruszków wygrał z Pogonią Prudnik 71:61. Dla gospodarzy było to ósme zwycięstwo w sezonie. Nie przeszkodziła im niska skuteczność z rzutów wolnych (10/20). Goście mieli w tym elemencie 6/11, a pruszkowianie byli skuteczniejsi w próbach za dwa punkty (20/31). Indywidualnie wyróżnili się Mateusz Szwed - 21 punktów (8/9 za dwa) i 12 zbiórek, a w Pogoni Wojciech Pisarczyk - 17 punktów (7/11 z gry) oraz osiem zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 16. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Energa Kotwica Kołobrzeg 88:79 (18:24, 17:22, 23:13, 30:20)

Górnik Trans.eu: Ratajczak 23, Malesa 17, Bojanowski 14, Koperski 8, Jakóbczyk 7, Durski 6, Zywert 6, Cechniak 5, Wróbel 2.

Energa Kotwica: Kulon 18, Pawlak 16, Struski 16, Robak 13, Sadło 11, Kruszczyński 2, Wątroba 2, Wyszkowski 1, Stankowski 0.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Miasto Szkła Krosno 82:81 (21:15, 18:20, 23:24, 20:22)

Grupa Sierleccy-Czarni: Pabian 14, Pieloch 13, Słupiński 13, Kulikowski 12, Śmigielski 10, Kurpisz 8, Kordalski 7, Przyborowski 5.

Miasto Szkła: Wieloch 25, Ciechociński 24, Szczypiński 10, Krzywdziński 9, Oczkowicz 9, Ciesielski 2, Żmudzki 2, Szwedo 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Pogoń Prudnik 71:61 (20:16, 15:16, 17:13, 19:16)

Elektrobud-Investment ZB: Szwed 21, Sobczak 12, Janik 10, Suliński 10, Tyszka 8, Kierlewicz 7, Drewniak 3, Czosnowski 0, Proczek 0.

Pogoń: Pisarczyk 17, Janiak 10, Garwol 9, Nowakowski 8, Kapuściński 5, Mordzak 5, Sanny 4, Mroczek-Truskowski 3, Kutta 0.