Indywidualne popisy Sutton i Wallace. Niespodzianka Zagłębia, CCC idzie po swoje

CCC Polkowice pokonało na wyjeździe Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin (89:79), a CTL Zagłębie Sosnowiec okazało się lepsze od wrocławskiej Ślęzy (88:84). Energa Basket Liga Kobiet odrobiła zaległości.

Krzysztof Kaczmarczyk
Aaryn Ellenberg-Wiley PAP / Wojtek Jargiło / Na zdjęciu: Aaryn Ellenberg-Wiley
Lublin to bardzo niewygodny rywal, ale koszykarki CCC udowodniły, że w tym sezonie walczą o najwyższe cele. Pszczółkę ograły nawet bez Dragany Stanković, która nadal leczy uraz stawu skokowego.

"Pomarańczowe" nie weszły dobrze w mecz, bowiem w pierwszej kwarcie przegrywały już różnicą nawet 13 punktów. Powoli zaczęły jednak wracać do gry, a dzięki serii 10:0 w trzeciej kwarcie objęły prowadzenie 66:58.

Na finiszu polkowiczanki grały swobodnie w ataku, a w decydujących chwilach trafiały zza łuku. Kluczowa była "trójka" Aaryn Ellenberg Wiley na 3 minuty przed końcem, a na dobicie lublinianek przymierzyła jeszcze Kamile Nacickaite. CCC wygrało swój trzynasty mecz w sezonie przy zaledwie jednej porażce.

Ellenberg-Wiley finalnie uzbierała 22 punkty, 9 asyst i 5 przechwytów. Nacickaite i Weronika Gajda trafiły po cztery rzuty zza łuku. Polkowiczanki rozdały 24 asysty i zebrały 15 piłek w ataku, które zamieniły na 19 "oczek" drugiej szansy.

Niesamowite zwroty akcji miało z kolei spotkanie we Wrocławiu - w trzeciej kwarcie Zagłębie miało dziesięć punktów przewagi, żeby na trzy minuty przed końcem to Ślęza prowadziła 79:75. Na tym dobra gra wrocławianek się jednak skończyła. Dwie straty i seria punktów rywalek szybko odmieniły losy.

Przy stanie 84:81 Ślęza miała jeszcze szansę na dogrywkę, ale nie udało się wykreować otwartej pozycji - Zagłębie triumf przypieczętowało z linii rzutów wolnych, na której nie pomyliły się kolejno Tori Jarosz i Sydney Wallace. Ta druga zakończyła pojedynek z dorobkiem 35 punktów - dla liderki strzelców Energa Basket Ligi Kobiet to piąty mecz w sezonie z dorobkiem 30+.

Wśród pokonanych brylowała Sug Sutton, która otarła się o triple-double - w jej statystykach znalazło się 26 punktów, 10 zbiórek, 8 asyst i 5 przechwytów. 24 "oczka" i 8 zbiórek dołożyła Stephanie Jones.

Wyniki:

1KS Ślęza Wrocław - CTL Zagłębie Sosnowiec 84:88 (16:25, 31:20, 16:21, 21:22)

Ślęza: Sutton 26 (10 zb), Jones 24, Tyszkiewicz 11, Dudasova 9, Dedić 6, Dobrowolska 4, Jakubiuk 3, Puter 1.

Zagłębie: Wallace 35, January 19, Jasiulewicz 8, Czyżewska 7, Jarosz 7, Jasnowska 5, Vucković 4, Wojtala 2, Stasiuk 1.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - CCC Polkowice 79:89 (27:17, 16:26, 21:26, 15:20)

AZS UMCS: Bertsch 22, O'Neill 20, Milazzo 11, Fassina 8, Pavel 7 (10 zb), Niedźwiedzka 7, Poboży 2, Kośla 2, Sklepowicz 0, Duchnowska 0, Trzeciak 0.

CCC: Ellenberg-Wiley 22, Nacickaite 17, Gajda 16, Hampton 13 (12 zb), Telenga 10 (11 zb), Kantzy 6, Gertchen 5, Grabska 0.