Suzuki I liga. Miażdżąca dogrywka w meczu na szczycie. Kolejny popis Jakuba Musiała

Ten mecz był ozdobą rundy zasadniczej. W 20. kolejce Suzuki I ligi lider podejmował wicelidera. Grupa Sierleccy-Czarni wygrała z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 86:76. Goście przegrali dogrywkę 0:10 i doznali trzeciej porażki z rzędu.

Patryk Neumann
Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk Facebook / True Photo Agnieszka Żukowska / Na zdjęciu: Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk
W pierwszym meczu tych drużyn Górnik Trans.eu wygrał 90:69. Rewanż w niezdobytej nadal hali Gryfia był zdecydowanie bardziej emocjonujący. Obie drużyny wymieniały się punktowymi seriami. W pierwszej połowie przeważali goście, ale od końcówki drugiej kwarty i prowadzenia 35:28 się zacięli.

Grupa Sierleccy-Czarni zdobyli 15 punktów z rzędu, a chwilę później prowadzili 55:45 i dali rywalom odpowiedzieć serią 12 "oczek". Najważniejsze rzeczy rozstrzygały się w nerwowej końcówce. Górnik Trans.eu prowadził 74:70, ale wszystkie straty odrobił niesamowity Jakub Musiał.

Dwie sekundy przed końcem do kosza wkręcił się rzut Tomasza Ochońki i wydawało się, że to on skradnie show. Gospodarze byli w niezwykle trudnej sytuacji, ale na dogrywkę zdołał trafić Musiał. W kolejnych pięciu minutach zawodnik wypożyczony kilka tygodni temu ze Śląska Wrocław zdobył siedem z 10 punktów swojej drużyny. Wicelider Suzuki I ligi nie trafił już do kosza i przegrał 76:86.

Gospodarze trafili 10/34 prób za trzy punkty, a goście 8/18. Koszykarze z Wałbrzycha mieli 12/12 celnych rzutów wolnych, ale ich rywale sporo zyskali w tym elemencie (20/28). Górnik Trans.eu miał więcej zbiórek (55:45) jednak popełnił 16 strat przy siedmiu przeciwnika.

Jakub Musiał skończył z 30 punktami (11/20 z gry) i pięcioma asystami. Adrian Kordalski dołożył 13 punktów, osiem asyst i sześć zbiórek. Liderem Górnika Trans.eu był niespodziewanie rezerwowy Tomasz Ochońko - 16 punktów, siedem asyst i cztery zbiórki. Double-double skompletował Maciej Bojanowski - 14 punktów i 11 zbiórek.

Co działo się w innych sobotnich meczach? Rawlplug Sokół zrewanżował się za porażkę w Pelplinie. W Łańcucie wygrał z Decką 98:91. Goście zmniejszyli rozmiary porażki w końcówce spotkania. Przez większość meczu przegrywali wyraźnie - nawet różnicą 18 punktów. Rawlplug Sokół trafił 11/23 prób z dystansu, a Decka 9/24.

Kolejny znakomity mecz w ekipie z Podkarpacia rozegrał Filip Małgorzaciak. Zdobył 28 punktów (12/16 z gry). Miał sześć zbiórek i cztery asysty. Dawid Zaguła dodał 20 punktów (8/12) i siedem asyst. Dla beniaminka 21 "oczek" rzucił Marcin Dutkiewicz.

Największą niespodziankę sprawiło Miasto Szkła Krosno, które pewnie wygrało na wyjeździe ze zdecydowanie wyżej notowanym GKS-em Tychy 87:73. Koszykarze z Podkarpacia trafili 12/27 prób za trzy punkty i odnieśli ósme zwycięstwo w sezonie. Ich liderami byli: Alan Czujkowski - 20 punktów, sześć zbiórek i pięć asyst, Piotr Wieloch - 20 punktów (6/11 za trzy) oraz Mariusz Konopatzki - 15 punktów, siedem asyst i sześć zbiórek.

Ciekawy pojedynek stoczyły zespoły, które miały po dziewięć zwycięstw. Weegree AZS Politechnika Opolska wygrała z TBS Śląskiem Wrocław 82:76. Gospodarze prowadzili w trzeciej kwarcie 53:32. Ich rywale zdołali jednak wrócić do gry i nawet wyjść na prowadzenie 70:67. Końcówka należała do miejscowych.

Obie drużyny popełniły bardzo dużo strat. Weegree AZS Politechnika 23, a TBS Śląsk 25. Najwięcej punktów dla gospodarzy (18) zdobył Artur Łabinowicz, który sezon zaczynał w pierwszej drużynie Śląska Wrocław. Double-double osiągnęli Michał Jodłowski (14 punktów i 10 zbiórek) oraz koszykarz gości, Jan Wójcik (13 punktów i 10 zbiórek).

W sobotę odbył się również mecz drużyn, które zamykały tabelę. Pogoń Prudnik odniosła szóste zwycięstwo w sezonie, a drugie wyjazdowe. Z teoretycznie najłatwiejszym rywalem nie przełamała się Zetkama Doral Nysa Kłodzko. Gospodarze zaczęli od prowadzenia 15:6.

Goście jednak szybko przejęli kontrolę nad tym spotkaniem. W drugiej połowie utrzymywali oni około 10 punktów przewagi, a po kapitalnej czwartej kwarcie zwyciężyli aż 94:67. Dla Pogoni 22 punkty rzucił Tomasz Nowakowski. W Zetkamie Doral Nysa double-double skompletował Paweł Nowicki (14 punktów i 13 zbiórek).

Wyniki sobotnich spotkań 20. kolejki Suzuki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Pogoń Prudnik 67:94 (23:25, 13:21, 17:17, 14:31)

Zetkama Doral Nysa: Nowicki 14, Nowakowski 13, Weiss 13, Szymański 9, Krajniewski 7, Ziółko 7, Dawdo 2, Wojciechowski 2, Bernecki 0.

Pogoń: Nowakowski 22, Pisarczyk 13, Janiak 12, Kutta 10, Sanny 9, Garwol 7, Madziar 7, Mordzak 7, Sroka 5, Kociuga 2, Kapuściński 0, Mazur 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - Decka Pelplin 98:91 (33:21, 20:20, 31:27, 14:23)

Rawlplug Sokół: Małgorzaciak 28, Zaguła 20, Klima 16, Karolak 15, Fraś 9, Kulikowski 5, Inglot 3, Pełka 2, Czerwonka 0.

Decka: Dutkiewicz 21, Szymański 15, Majewski 14, Załucki 13, Pawłowski 11, Madray 8, Pietras 4, Kamiński 3, Burczyk 2, Gonzalez 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - TBS Śląsk II Wrocław 82:76 (22:18, 20:10, 25:28, 15:20)

Weegree AZS Politechnika: Łabinowicz 18, Jankowski 17, Jodłowski 14, Szymański 9, Wilk 8, Brenk 6, Piszczatowski 5, Skiba 5, Krajewski 0.

TBS Śląsk II: Leńczuk 19, Bożenko 15, Wójcik 13, Walski 9, Strzępek 7, Żeleźniak 7, Gordon 6, Góreńczyk 0, Rompa 0.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - Górnik Trans.eu Wałbrzych 86:76 (18:20, 15:15, 28:22, 15:19, d. 10:0)

Grupa Sierleccy-Czarni: Musiał 30, Kordalski 13, Pabian 12, Słupiński 10, Śmigielski 7, Kulikowski 6, Kurpisz 4, Pieloch 4.

Górnik Trans.eu: Ochońko 16, Bojanowski 14, Cechniak 12, Wróbel 12, Zywert 6, Durski 5, Jakóbczyk 5, Malesa 3, Ratajczak 3.

GKS Tychy - Miasto Szkła Krosno 73:87 (22:22, 13:19, 15:26, 23:20)

GKS: Śpica 17, Stryjewski 11, Grochowski 9, Trubacz 8, Kędel 7, Woroniecki 6, Wrona 6, Mąkowski 5, Karpacz 4.

Miasto Szkła: Czujkowski 20, Wieloch 20, Konopatzki 15, Żmudzki 14, Oczkowicz 5, Szczypiński 5, Ciechociński 4, Krzywdziński 4, Ciesielski 0.