Suzuki I liga. Pogromca faworytów wygrał w Łańcucie po dramatycznej końcówce. Miasto Szkła bliżej play-offów

Kapitalny mecz w Łańcucie. Dużą niespodziankę sprawiła Wisła Chemart Kraków, która w 24. kolejce Suzuki I ligi wygrała z Rawlplug Sokołem 90:88. Gospodarze byli jeszcze blisko odwrócenia losów spotkania.

Patryk Neumann
TS Wisła Chemart Kraków Materiały prasowe / Ewa Michalik / TS Wisła Kraków. / Na zdjęciu: TS Wisła Chemart Kraków
Beniaminek odniósł dopiero siódme zwycięstwo w sezonie i nie złożył broni w walce o utrzymanie. Wisła Chemart to zespół, który po tym sukcesie ma już na rozkładzie pięć z sześciu czołowych drużyn Suzuki I ligi. Goście przeważali przez większość pierwszej połowy, ale już w tej części przegrywali 35:41.

Faworyt na krótko opanował sytuację, a po zmianie stron był w dużych opałach i sześć minut przed końcem przegrywał 61:76. Później mozolnie odrabiał straty jednak nadal nic nie wskazywało na emocjonujący finisz. W ostatniej minucie sześć punktów zdobył Dawid Zaguła, a "trójkę" dołożył Filip Małgorzaciak. Goście w tym czasie trafili tylko jeden rzut wolny. Kolejny punkt dołożył dla nich Wiktor Rajewicz. W odpowiedzi rzutu na zwycięstwo nie trafił Małgorzaciak i duża niespodzianka stała się faktem.

Goście trafili 12/26 prób z dystansu i to dało im zwycięstwo. Wisła Chemart poradziła sobie bez kontuzjowanego Michała Chraboty, a 21 punktów zdobył dla niej Wojciech Gorgoń. Artur Włodarczyk dołożył 18 "oczek" (6/7 z gry). Po drugiej stronie Dawid Zaguła miał 20 punktów i sześć asyst, a Filip Małgorzaciak 17 "oczek" oraz cztery asysty.

Pozostałe ekipy z czołówki wygrały wysoko i to na wyjazdach. Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk tryumfowała w Pruszkowie 87:56. Lider Suzuki I ligi miał nawet 36 punktów przewagi, a kluczowe były druga i trzecia kwarta wygrane łącznie 50:16. Zdecydowanie wyróżniał się Piotr Śmigielski, który zdobył 23 punkty trafiając 10/12 prób z gry. Mikołaj Kurpisz miał 11 zbiórek, a dla gospodarzy 13 punktów zdobył January Sobczak.

Drugi w tabeli WKK Wrocław wygrał z Księżakiem Łowicz 92:72. Kluczowa była trzecia kwarta (30:15). Wrocławianie trafili 23/35 prób za dwa i 11/24 za trzy punkty. Do tego dominowali w zbiórkach (39:24). Na minus tylko aż 23 straty przy 20 Księżaka. Po 18 punktów zdobyli Łukasz Bodych i Piotr Niedźwiedzki. Center gospodarzy miał sześć zbiórek, a jego rywal trafił 8/9 prób za dwa. Podkoszowy WKK dołożył też 14 zbiórek i cztery asysty.

Mecz drużyn walczących o play-offy i legitymujących się do tej pory identycznym bilansem dla Miasta Szkła. Krośnianie wygrali 87:81 i są w lepszej sytuacji niż goszczący ich Weegree AZS Politechnika Opolska. Ekipa z Podkarpacia w drugiej kwarcie wypracowała 11 punktów przewagi. Później dała się dogonić, ale lepiej finiszowała. Indywidualnie najlepiej wypadł Bartosz Jankowski - 23 punkty (9/14 z gry). Do sukcesu swój zespół poprowadzili jednak Piotr Wieloch - 18 punktów (11/12 z rzutów wolnych) i Alan Czujkowski, który do 17 "oczek" dołożył pięć zbiórek.

Energa Kotwica Kołobrzeg zakończyła wyjazdową niemoc po 11 porażkach z rzędu. Nic w tym zaskakującego, bo gościła w Kłodzku, a miejscowa Zetkama Doral Nysa nie wygrała w tym sezonie żadnego meczu. Gospodarze w drugiej kwarcie prowadzili 25:20. Goście jednak szybko opanowali sytuację i bez żadnych problemów zwyciężyli 83:54. Michał Sadło zdobył dla nich 16 punktów, a Filip Struski miał 10 zbiórek.

Decka Pelplin wygrała dziewiąty mecz w sezonie i ma dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. W trudnej sytuacji jest Pogoń Prudnik, która przegrała u siebie z beniaminkiem 76:85. Gospodarze tracili do przeciwnika aż 20 punktów. Do odrabiania strat zebrali się na przełomie drugiej i trzeciej kwarty, ale nic to nie dało.

Wyniki sobotnich spotkań 24. kolejki Suzuki I ligi:

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Energa Kotwica Kołobrzeg 54:83 (23:20, 8:23, 9:22, 14:18)

Zetkama Doral Nysa: Nowakowski 14, Nowicki 12, Kowalski 10, Dawdo 6, Weiss 6, Krajniewski 3, Jeziorowski 2, Wojciechowski 1, Podejko 0, Szymański 0, Ziółko 0.

Energa Kotwica: Sadło 16, Wyszkowski 14, Kruszczyński 11, Kulon 9, Pawlak 9, Robak 9, Struski 8, Stankowski 4, Dymała 3, Wątroba 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - TS Wisła Chemart Kraków 88:90 (18:22, 23:16, 16:26, 31:26)

Rawlplug Sokół: Zaguła 20, Małgorzaciak 17, Czerwonka 15, Klima 12, Kulikowski 10, Karolak 6, Fraś 5, Majka 3, Pełka 0.

Wisła Chemart: Gorgoń 21, Włodarczyk 18, Maj 17, Czyż 11, Żaczek 7, Bogdanowicz 6, Zgłobicki 6, Rajewicz 4, Krakowiak 0.

Pogoń Prudnik - Decka Pelplin 76:85 (18:27, 17:21, 19:14, 22:23)

Pogoń: Kutta 17, Janiak 14, Nowakowski 14, Madziar 13, Sanny 10, Pisarczyk 4, Mordzak 2, Sroka 2, Garwol 0.

Decka: Szymański 19, Madray 17, Dutkiewicz 16, Pawłowski 11, Sączewski 8, Załucki 6, Dzierżak 4, Majewski 4, Pietras 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Miasto Szkła Krosno 81:87 (18:22, 22:27, 22:13, 19:25)

Weegree AZS Politechnika: Jankowski 23, Jodłowski 13, Wilk 11, Brenk 10, Łabinowicz 8, Piszczatowski 6, Kaczmarzyk 5, Szymański 5, Lewiński 0, Skiba 0.

Miasto Szkła: Wieloch 18, Czujkowski 17, Ciesielski 11, Żmudzki 11, Oczkowicz 10, Konopatzki 9, Ciechociński 4, Krzywdziński 4, Szczypiński 3.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk 56:87 (20:18, 7:27, 9:23, 20:19)

Elektrobud-Investment ZB: Sobczak 13, Kierlewicz 10, Dalkowski 9, Proczek 9, Szwed 9, Tyszka 6, Czemerys 0, Czosnowski 0, Drewniak 0.

Grupa Sierleccy-Czarni: Śmigielski 23, Pieloch 11, Kurpisz 9, Pabian 8, Przyborowski 8, Słupiński 8, Kordalski 7, Kulikowski 6, Musiał 5, Kopciński 2.

KS Księżak Łowicz - WKK Wrocław 72:92 (16:22, 19:17, 15:30, 22:23)

Księżak: Bodych 18, Stopierzyński 14, Jakubiak 10, Fatz 8, Grod 8, Świderski 6, Kobus 5, Dylik 3, Kramarz 0, Włuczyński 0.

WKK: Niedźwiedzki 18, Prostak 14, Rutkowski 13, Kiwilsza 11, Sitnik 10, Uberna 10, Koelner 9, Jędrzejewski 7, Grzeliński 0, Matusiak 0, Wilczek 0, Żebrok 0.