NBA. Jokić dołączył do Chamberlaina, Suns pokonali Lakers

Nikola Jokić w nocy z wtorku na środę polskiego czasu przeszedł do historii NBA, a przy okazji poprowadził Denver Nuggets do ważnego zwycięstwa.

Patryk Pankowiak
Na zdjęciu od lewej: Brook Lopez i Nikola Jokić Getty Images / Stacy Revere / Na zdjęciu od lewej: Brook Lopez i Nikola Jokić
Serb dobił do 50. triple-double w meczu przeciwko Milwaukee Bucks i dołączył tym samym do legendarnego Wilta Chamberlaina, jest dziewiątym zawodnikiem w ogóle, a drugim centrem w historii, któremu udało się skompletować tyle potrójnych zdobyczy. Nikola Jokić we wtorek zapisał przy swoim nazwisku aż 37 punktów, 10 zbiórek oraz 11 asyst.

Podkoszowy poprowadził drużynę z Kolorado do zwycięstwa w stanie Wisconsin, Denver Nuggets niespodziewanie triumfowali aż 128:97. Goście dominowali od początku spotkania, już pierwsze 12 minut zakończyło się wynikiem 37:23, a po zmianie stron podopieczni Mike'a Malone'a powiększyli zaliczkę i odnieśli 20. zwycięstwo w sezonie 2020/2021.

Bucks, którzy w poprzednim meczu pokonali Los Angeles Clippers, a w sumie mieli na swoim koncie pięć wygranych z rzędu, tym razem spisali się słabo. Trafili tylko 40,5-proc. rzutów z pola i przeciętne 71-proc. wolnych. Dwukrotny MVP, Giannis Antetokounmpo zdobył 27 punktów oraz zebrał osiem piłek, ale nie wystarczyło to, aby zagrozić bardzo dobrze dysponowanym rywalom.

- To obrazuje jego wielkość - mówił w rozmowie z mediami Malone, nawiązując do pięćdziesięciu triple-double w karierze Jokicia. - Ten facet się nie męczy. Toczy mecz nawet wtedy, kiedy jest na ławce rezerwowych. Wywiera wpływ na kolegów, motywuje ich do gry w obronie, rotowania piłką. Kiedy twój najlepszy robi takie rzeczy, to naprawdę ma znaczenie - dodawał trener zwycięzców.

Kawhi Leonard pauzował przez problemy z plecami, a osamotniony Paul George nie dał rady poprowadzić Clippers. Gwiazdor zespołu z Kalifornii pudłował w kluczowych momentach, w sumie zdobył 32 punkty, ale umieścił w koszu tylko 12 na 26 oddanych rzutów z pola.

Celtics triumfowali po raz 17 w trwających zmaganiach, bardzo dobrze wypadł Kemba Walker, zdobywca 25 "oczek". Co warte podkreślenia, aż sześciu zawodników Bostończyków rzuciło w tym spotkaniu 13 lub więcej punktów.

Devin Booker został wyrzucony z parkietu w kuriozalnych okolicznościach. Liderowi Phoenix Suns odgwizdano dwa faule techniczne, drugi po tym, jak... podał piłkę do sędziego. Zespół z Arizony od połowy trzeciej kwarty był osłabiony brakiem Bookera, ale nie przeszkodziło to "Słońcom" w pokonaniu Los Angeles Lakers na ich terenie 114:104.

LeBron James w 38 minut miał 38 punktów, pięć zbiórek oraz sześć asyst, ale bez Anthony'ego Davisa aktualni mistrzowie doznali kolejnej, już 12. porażki w sezonie. Dla Suns 21 punktów wywalczył Chorwat Dario Sarić.