Znamy wszystkich uczestników play off sezonu 2007/2008!

Zarówno Denver Nuggets, jak i Atlanta Hakws miały minionej nocy wolne, lecz mocno ściskały kciuki za pozytywny przebieg wydarzeń na innych parkietach. Pomogło. Golden State Warriors poległo w Phoenix, dzięki czemu koszykarze z Kolorado jako ostatni awansowali z Zachodu. Z kolei porażka Indiany Pacers w Waszyngtonie przerwała 9-letnią absencję Jastrzębi w rozgrywkach play off.

Jacek Konsek

48 zwycięstw okazało się zbyt mało. Na niezwykle wyrównanym Zachodzie wszystko już jasne - Wojownicy walczyli, lecz polegli. Ich spotkanie z Phoenix Suns miało być ostatnią deską ratunku, jednak już pierwsza połowa pogrzebała szanse podopiecznych Dona Nelsona. Do przerwy goście przegrywali różnicą 14 punktów a fatalnie spisywał się zwłaszcza Baron Davis - 2/13 z gry! Doświadczony szkoleniowiec Golden State postanowił nie korzystać już z usług swojego rozgrywającego w tym meczu, co jeszcze bardziej zmobilizowało przyjezdnych. Na 3 minuty przed końcem na tablicy wyników widniał remis 112:112, po celnej trójce Stephena Jacksona. Słońca szybko odpowiedziały najpierw celnymi osobistymi Amare Stoudemire'a a gwoździem do trumny okazała się trójka Leandro Barbosy. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Stoudemire, który zapisał na swoim koncie 28 punktów i 6 zbiórek. Był to jego 18 kolejny mecz, w którym zdobył co najmniej 20 punktów.

Tymczasem Czarodzieje eliminując z play off Indianę Pacers mieli jeszcze nadzieję na prześcignięcie Cleveland Cavaliers. Spiker w hali Verizon Center poinformował, że Kawalerzyści przegrali swój mecz z Philadelphią 76ers, lecz chwilę później zweryfikował swoja wypowiedź. Okazało się, że sędziowie przyznali faul Cavs, dzięki któremu to oni zakończą rozgrywki na 4 miejscu i po raz trzeci z rzędu będą potykać się z Washingtonem w pierwszej rundzie draftu. Przed rokiem James i spółka ograli Wizards 4:0, w 2006 roku było 4:2 na niekorzyść Washingtonu. Tym razem może być inaczej, bowiem koszykarze ze stolicy zaprezentowali kawał dobrego basketu w ostatnich miesiącach. Minionej nocy do wygranej poprowadzili ich rezerwowi z Rogerem Masonem na czele - 31 punktów.

Niesamowite widowisko koszykarskie zafundowały kibicom w Bradley Center drużyny Milwaukee Bucks i Chicago Bulls. Mecz zakończył się rezultatem 151:135 dla przyjezdnych, lecz to mało znany rozgrywający Bucks był najlepszym graczem na parkiecie. Ramon Sessions zapisał na swoim koncie 24 asysty, co jest najlepszym wynikiem w NBA od 12 lat! Jest to również najlepszy wynik w historii Milwaukee Bucks. Spotkanie było niesamowicie dynamiczne i przypominało raczej rozgrywkę na ulicy niż walkę dwóch drużyn z najpoważniejszej ligi koszykarskiej na świecie. Aż 7 zawodników Chicago uzbierało co najmniej 10 punktów, z czego najwięcej Luol Deng - 32. Dla Byków był to trzeci najbardziej okazały występ punktowy w historii klubu.