FIBA Americas - dzień 2: Kanada deklasuje Meksyk

Walka o przepustki na Mistrzostw Świata w Turcji trwa w najlepsze. W kolejnej serii spotkań Dominikana odprawiła z kwitkiem Panamę. Udanie FIBA Americas rozpoczęli Kanadyjczycy, którzy rozgromili Meksyk.

Łukasz Brylski

W pierwszym dniu drużyna z Karaibów przegrała z Brazylią. Kolejnym rywalem drużyny prowadzonej przez Jose Toro była Panama. Przez większość meczu stawiała one twarde warunki. Wystarczyła tylko jedna słabsza kwarta (trzecia), którą Dominikana wygrała 28-10. W ostatniej odsłonie Danilo Pinnock wraz z kolegami rzucili się do odrabiania strat. Na dwie minut przed końcem zrobiło się tylko 85-90, ale Luis Flores i Al Horford szybko skontrowali rozpędzoną Panamę.

Najlepszym graczem pośród zwycięzców był Francisco Garcia, który uzyskał 24 punkty. Z dorobkiem większym o trzy oczka spotkanie zakończył Pinnock z Panamy.

Kanada walkę w FIBA Americas zaczęła z wysokiego "C". Drużyna spod znaku "Klonowego Liścia" nie dała najmniejszych szans Meksykowi, który w tym meczu ustanowił niechlubny rekord najmniejszej liczby zdobytych punktów. Poprzednie "najlepsze" osiągnięcie należało do Panamy i Kuby (po 52 oczka w 1992 i 1999 roku).

Kanadyjczycy byli o dwie klasy lepsi od swoich rywali. Lepiej bronili, a także byli dużo bardziej skuteczni. Wykorzystywali także straty rywali, po których zdobyli 14 punktów. Meksykanie nie byli w stanie odpowiedzieć swoim przeciwnikom. Kiepska dyspozycja rzutowa (zaledwie 22 procent - najgorszy wynik historii FIBA Amercas) sprawiła, że różnica pomiędzy drużynami była tak duża.