Nowy trener, nowy skład, stary Zastal! Pierwsze trofeum rozdane

Drugi z rzędu, a trzeci w historii - Enea Zastal BC Zielona Góra triumfatorem Suzuki Superpucharu Polski. W Wałbrzychu na otwarcie sezonu 2021/2022 ekipa Olivera Vidina ograła Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski 84:69.

Krzysztof Kaczmarczyk
James Palmer Jr i Tony Meier PAP / Sebastian Borowski / Na zdjęciu: James Palmer Jr i Tony Meier
- To jest komplement dla mnie i dla moich zawodników, że stawiają nas w roli faworyta - mówił przed meczem trener mistrzów Polski Igor Milicić.

Na parkiecie doświadczony szkoleniowiec nie zobaczył jednak z pewnością takiej "Stalówki", jaką by chciał. Dużo indywidualnej gry nie przyniosło korzyści - Zastal się nakręcał z minuty na minutę i wygrał w pełni zasłużenie!

17 strat i 13/26 z linii rzutów wolnych to tylko dwa problemy Arged BM Stali w tym meczu. Pomimo tego mistrzowie kraju i tak byli długo w grze o triumf.

Na początku czwartej kwarty Stal mogła zmniejszyć straty do zaledwie punktu, ale dwa rzuty wolne przestrzelił James Florence. Jak się okazało to był moment zwrotny. Potem bowiem akcje 2+ wykończyli Nemanja Nenadić i Devoe Joseph. Serb dołożył jeszcze "trójkę", a Zastal łącznie zaliczył serię 14:1!

James Palmer i Florence grali zbyt indywidualnie, a defensywa Zastalu czytała ich grę jak dobrą książkę. Z tej dobrej obrony wyprowadzał zabójcze kontry i pomknął po swoje drugie z rzędu trofeum imienia Adama Wójcika.

MVP meczu wybrano Jarosława Zyskowskiego, który uzbierał 18 punktów (5/7 z gry i 7/8 z linii rzutów wolnych). W drugiej połowie w ataku dał popis. Skuteczniejszy okazał się jedynie Devoe Joseph, autor 22 "oczek".

Przed rokiem po Suzuki Superpuchar Polski sięgnęła ekipa Enea Zastalu BC. Prowadzony przez Żana Tabaka zespół pokonał w Kaliszu Anwil Włocławek 75:66.

Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Enea Zastal BC Zielona Góra 69:84 (14:17, 18:19, 22:23, 15:25)

Stal: Michael Young 16 (10 zb), James Palmer 15, James Florence 10, Trey Drechsel 8, Evangelos Mantzaris 6, Igor Wadowski 5, Damian Kulig 5, Jakub Wojciechowski 2, Denzel Andersson 2, Aleksander Załucki 0, Jarosław Mokros 0.

Zastal: Devoe Joseph 22, Jarosław Zyskowski 18, Nemanja Nenadić 14, Tony Meier 8, Branden Frazier 8, David Brembly 6, Dragan Apić 6, Krzysztof Sulima 2, Andrzej Mazurczak 0, Kacper Traczyk 0, Nikodem Klocek 0, Konrad Szymański 0.